Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Kit AVT-974

Awatar użytkownika
almatea
-
-
Posty:240
Rejestracja:12 gru 2003, o 17:02
Lokalizacja:Brzeszcze
Kontaktowanie:
Kit AVT-974

Postautor: almatea » 21 mar 2007, o 13:27

Witam wszystkich.

Upłynęło już sporo czasu, odkąd strawiłem lekturę marcowej Elektroniki Praktycznej.

Moją uwagę szczególnie zwrócił projekt AVT-974 autorstwa Marcina Wiązani. Oparty praktycznie na tych samych "klockach" których ja użyłem w projekcie opublikowanym w EP 11/2006. Również był to sterownik oparty na protokole TCPIP z tą różnicą, że ja wykorzystałem tam moduł IIM7010A zamiast IIM7000A.
Ale nie o tym chciałem pisać.

Temat mojego projektu opisanego w EP 11/2006 wielokrotnie przewijał się już przez łamy forum, również za moją inicjacją. Swój projekt przetestowałem na wszelkie możliwe sposoby i stwierdzam, że posiada on kilka niedoskonałości, którymi również wg mnie obarczony został marcowy projekt.

Po pierwsze: ścieżki masy (podobnie jak na moim pierwszym laminacie z EP 11/2006 - jeden wielki bałagan. Po przeprojektowaniu swojego laminatu (za namową forumowiczów) układ zachowuje się zdecydowanie lepiej (brak tętnień na masie). W chwili obecnej praktycznie cały laminat to jedna wielka ścieżka masy, w której dopiero "wyryte" zostały ścieżki. Efektem "złych" ścieżek masy było częste wieszanie się modułu IIM z powodu "głupienia" kostki 74HC00, do której podłączono nóżki R i /R. Układ działał, ale nie był odporny na większe zakłócenia z sieci.

Po drugie: całkowicie wyeliminowałem kostkę 74HC00. Bramki te zupełnie nie są potrzebne. Sterowanie R i /R modułu wziął na siebie mikrokontroler, który jest w stanie wykryć, czy IIM7010A utracił połączenie. Z doświadczenia wiem, że taki stan wiązał się również z utratą adresu IP. Ponowne nadanie może nastąpić tylko po przeresetowaniu modułu. Żeby ktoś nie zarzucił mi tutaj marnotrawienia portów mikrokontrolera, zrobiłem to na jednym porcie z wykorzystaniem tranzystora BC557 pracującego w układzie inwertera. W wersji AVT-974 reset może nastąpić tylko i wyłącznie po wyłączeniu i załączeniu zasilania. Nóżkę /CS podłączyłem poprzez rezystor 5,6k do masy. Aktywnym stanem dla tego pinu (/CS - Chip Select) jest właśnie stan niski a w układzie de facto pracuje tylko jeden taki chip. I tym oto sposobem 74HC00 przestaje być potrzebny.


Pozdrawiam

vayo
-
-
Posty:1
Rejestracja:26 gru 2007, o 21:28
Lokalizacja:Szczecin

Postautor: vayo » 26 gru 2007, o 21:48

witam,
1) czy masz może zbędną jedną taką poprawioną płytke? jak tak, to z chęcią ją kupie.
2) czy mógłbyś udostępnić kawałek kodu z inicjacji modułu IIM7010A (zwanego też NM7010A) w trybie pamięci zewnętrznej? Najlepiej już z ustawieniami portów procka pod twoją płytke.
pozdrawiam

vayo

Wróć do „Projektowanie PCB, programy EDA, CAD, narzędziowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 40 gości