Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Czy KS0108 posiada generator znaków?

jacynka84
-
-
Posty:150
Rejestracja:17 maja 2006, o 22:50
Lokalizacja:Sulejówek
Czy KS0108 posiada generator znaków?

Postautor: jacynka84 » 17 gru 2006, o 17:39

wydzieliłem posty z wątku "Praktyczne podłączenie KS108" ponieważ dyskusja zeszła z tematu. radzio

A czy KS108/B posiada generator znaków???
Jeśli nie to jak to rozwiązać?

radzio
Moderator
Moderator
Posty:967
Rejestracja:13 maja 2003, o 10:33
Lokalizacja:Sosnowiec
Kontaktowanie:

Postautor: radzio » 17 gru 2006, o 18:55

A czy KS108/B posiada generator znaków???
Nie posiada.
Jeśli nie to jak to rozwiązać?
Poprzez przerzucenie zadania generowania znaków na mikrokontroler sterujacy wyświetlaczem. Sprawa nie jest aż tak trudna jak to się wydaje. Od stycznia w EP będze temu zagadnienu poświęcone nieco miejsca.

jacynka84
-
-
Posty:150
Rejestracja:17 maja 2006, o 22:50
Lokalizacja:Sulejówek

Postautor: jacynka84 » 17 gru 2006, o 20:08

A w Bascom jak to wygląda ,te wyświetlanie znaków? mam zamiar jak zdąże kupić LCD taki na KS108 i nie chcę wywalić kasy psu w **** . - Ten art ędzie O bascomowym języku ?

radzio
Moderator
Moderator
Posty:967
Rejestracja:13 maja 2003, o 10:33
Lokalizacja:Sosnowiec
Kontaktowanie:

Postautor: radzio » 17 gru 2006, o 20:15

A w Bascom jak to wygląda ,te wyświetlanie znaków? mam zamiar jak zdąże kupić LCD taki na KS108 i nie chcę wywalić kasy psu w **** . - Ten art ędzie O bascomowym języku ?
Niestety(a może stety?) będzie w jezyku C. Ale ogólna zasada jest taka sama niezależnie od jezyka - należy zapisać pod odpowiedni adres pamięci wyświetlacza mapę bitową danej litery. Pozatym w katalogu "samples" Bascoma są przykłady obsługi takiego lcd (mi nie do końca poprawnie działały, ale są).

jacynka84
-
-
Posty:150
Rejestracja:17 maja 2006, o 22:50
Lokalizacja:Sulejówek

Postautor: jacynka84 » 17 gru 2006, o 20:35

No to choo****a z patatajnią.
Zobacze znaczki. tylko gdzie one są??
A jak z generowaniem np. Pixela?

radzio
Moderator
Moderator
Posty:967
Rejestracja:13 maja 2003, o 10:33
Lokalizacja:Sosnowiec
Kontaktowanie:

Postautor: radzio » 17 gru 2006, o 20:42

Właczenie piskela -> ustawienie odpowiedniego bitu pamięci wyświetlacza.

Stefan_25
-
-
Posty:29
Rejestracja:9 wrz 2005, o 16:34
Lokalizacja:Śląsk
Kontaktowanie:

Postautor: Stefan_25 » 17 gru 2006, o 23:35

Witam.

KS108 nie posiada generatora znaków ale jak pisałem wyżej wystarczy do programu dopisać
linijke z biblioteką:

Kod: Zaznacz cały

$include "font8x8.font"
i już mamy generator a polecenie do wyświetlania tekstu to:

Kod: Zaznacz cały

Lcdat 1 , 2 , "Elektronika Praktyczna"
gdzie:

Kod: Zaznacz cały

Lcdat 1=linia,2=kolumna,"tekst wyswietlany",1 lub 0 = linijka zanegowana lub nie
Można również wyświetlać obrazki jak i rysowac na wyświetlczu linie,kółeczka czy inne figury geometryczne :-) Jednak jest przytym troche zabawy.
Jednak polecam zakup LCD z kontrolerem zgodnym z T6963,ten posiada generator znaków wbudowany a cena jest minimalnie wyższa.

Pozdrawiam

Stefan_25

jacynka84
-
-
Posty:150
Rejestracja:17 maja 2006, o 22:50
Lokalizacja:Sulejówek

Postautor: jacynka84 » 17 gru 2006, o 23:57

Minimalnie wyższa ? 2x większa !
No chyba że dasz adres sklepu gdzie maja T6963 128x64 do 70zł .
W seguro KS108 najtaniej 71zł , na alledrogo artronic za jakieś 50 (przymiarke robie do kupna,zależy czy sprzedają na sztuki z tą ceną).
A T6963 co najmniej 120zł... :x

Stefan_25
-
-
Posty:29
Rejestracja:9 wrz 2005, o 16:34
Lokalizacja:Śląsk
Kontaktowanie:

Postautor: Stefan_25 » 18 gru 2006, o 19:37

Witam.

Przepraszam szanownych forumowiczów,jeżeli projektujemy jakieś urządzenie i zakładamy,że bedzie jakiś pożytek z tego urządzenia to mi sie wydaje 120 zł za wyświtlacz nie jest wygórowaną ceną.Jesli weźmiemy pod uwage to,że zastosowanie LCD opartym o kontroler SED/KS108 czyli bez generatora znaków i do tego większy mikrokontroler bo potrzebujemy wyświetlać jakieś napisy to wsumie różnica pomiędzy T6963 a SED/KS108 zaczyna się zacierać.
Inaczej sie ma sprawa jesli budujemy zabawke,która nikomu do niczego niebędzie potrzebna a za jakiś czas wyląduje w koszu lub jako dawaca częsci,to wtym przypadku się zgadzam.Wydać 70 a 120 zł na LCD do zabawy.

Jesli mamy zamiar sie bawić to można kupić wyświwtlacz ten SED/KS108 do tego jakiś taniutki uP z wystarczającą ilością pamięci na pare linijek wyświetlanego tekstu i juz mamy cel osiągnięty :-)

Ja wyraźnie napisałem,że polecam kupno LCD z T6963 ale nie do zabaway,większość forumowiczów korzysta z Bascom'a z wersji DEMO a ten ma ograniczenie kodu wynikowego więc liczy się każdy bajt,tak więc poco zapychać pamięć generatorem software'owym jak można kupić LCD z wbudowanym generatorem.Sterowanie jednym i drugim odbywa się bardzo podobie więc do zabawy lepiej wykorzystać ten tańszy no chyba że ktoś ma na tyle "wolnch" pieniązków i może sobie pozwolic na kupno LCD z T6963 bo są i tacy :-)

Jeszcze raz przepraszam szanowne grono Forum EP :-)

Pozdrawiam

Stefan_25

radzio
Moderator
Moderator
Posty:967
Rejestracja:13 maja 2003, o 10:33
Lokalizacja:Sosnowiec
Kontaktowanie:

Postautor: radzio » 18 gru 2006, o 19:55

(...) jeżeli projektujemy jakieś urządzenie i zakładamy,że bedzie jakiś pożytek z tego urządzenia to mi sie wydaje 120 zł za wyświtlacz nie jest wygórowaną ceną.
A co jeśli projektujemy urządzenie z zamiarem masowej jego produkcji? 60zł różnicy na wyświetlaczu przy 100 sztukach to już jest o co walczyć ;)
Jesli weźmiemy pod uwage to,że zastosowanie LCD opartym o kontroler SED/KS108 czyli bez generatora znaków i do tego większy mikrokontroler bo potrzebujemy wyświetlać jakieś napisy to wsumie różnica pomiędzy T6963 a SED/KS108 zaczyna się zacierać.
Dodatkowy 1KB flasha kosztuje nieco mniej niż 60zł. Pozatym dzisiaj mikrokontrolery z pokaźnym flashem są tanie a chyba nikt nie będzie podłaczał graficznego LCD do ATTiny13?
Ja wyraźnie napisałem,że polecam kupno LCD z T6963 ale nie do zabaway,większość forumowiczów korzysta z Bascom'a z wersji DEMO a ten ma ograniczenie kodu wynikowego więc liczy się każdy bajt
Są kompilatory na licencji GNU bez ograniczeń co do kodu wynikowego (no ale nie Basica)
tak więc poco zapychać pamięć generatorem software'owym
Przed chwilą skończyłem soft dla KS0108 dla SAM7S256, tablica czcionek i driver wyswietlacza zajął całe 1,5KB z 256KB dostępnych. Na AVR zajmuje to ok 1KB.
Sterowanie jednym i drugim odbywa się bardzo podobie więc do zabawy lepiej wykorzystać ten tańszy no chyba że ktoś ma na tyle "wolnch" pieniązków i może sobie pozwolic na kupno LCD z T6963 bo są i tacy :-)
Moim zdaniem w granicach rozdzielczości dostępnych z KS0108 nie warto przepłacać za T6963. Przy większych wyświetlaczach nie ma wyjścia - Toshiba.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty:2653
Rejestracja:24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja:Winny gród

Postautor: pajaczek » 18 gru 2006, o 20:13

jeżeli projektujemy jakieś urządzenie i zakładamy,że bedzie jakiś pożytek z tego urządzenia to
(...)
Inaczej sie ma sprawa jesli budujemy zabawke,która nikomu do niczego niebędzie potrzebna a za jakiś czas wyląduje w koszu lub jako dawaca częsci,
(...)
,większość forumowiczów korzysta z Bascom'a z wersji DEMO a ten ma ograniczenie kodu wynikowego...
... oraz wykozystania kodu do... zabawy i testow wlasnie :568: .


Pomijam slusznosc slow "wiekszosc forumowiczow" :twisted:

Stefan_25
-
-
Posty:29
Rejestracja:9 wrz 2005, o 16:34
Lokalizacja:Śląsk
Kontaktowanie:

Postautor: Stefan_25 » 18 gru 2006, o 21:22

odp. Radzio
A co jeśli projektujemy urządzenie z zamiarem masowej jego produkcji? 60zł różnicy na wyświetlaczu przy 100 sztukach to już jest o co walczyć
Jesli ktoś buduje urządzenia masowo to chyba niepisze na forum i nie pyta się jak podłączyć wyświetlacz do jakiegoś uP.Jako samo projektowanie urządzenia jest drogie i do prób niekupuje sie 100 LCD.A hurtownie napewno bedą inaczej rozmawiały z osoba majacą zamiar kupic 100 szt a inaczej z 1szt.
Dodatkowy 1KB flasha kosztuje nieco mniej niż 60zł. Pozatym dzisiaj mikrokontrolery z pokaźnym flashem są tanie a chyba nikt nie będzie podłaczał graficznego LCD do ATTiny13?
Oczywiście że uP są tanie i nikt niebędzie podłączał ATTiny13 do LCD,przypominam o ograniczeniu w wersji DEMO,chyba że posiadamy Full'a :-)
Są kompilatory na licencji GNU bez ograniczeń co do kodu wynikowego (no ale nie Basica)
O ile się nie myle to dział Bascom więc nie namiejscu jest ta odpowiedz
Przed chwilą skończyłem soft dla KS0108 dla SAM7S256, tablica czcionek i driver wyswietlacza zajął całe 1,5KB z 256KB dostępnych. Na AVR zajmuje to ok 1KB.
To że się udało zmontować,Gratuluje ale wątpie by to było w Basic'u :-)
Moim zdaniem w granicach rozdzielczości dostępnych z KS0108 nie warto przepłacać za T6963. Przy większych wyświetlaczach nie ma wyjścia - Toshiba.
Teoretycznie tak i wsumie to wiecej się nie wypowiem w tym temacie.

odp. Pajączek

O ile się nie myle to kolega TomcioPaluszek założył ten post zeby się dowiedzieć jak podłączyć wyswitlacz to uP i wyświetlać cobąć miał założone w projekcie.


Ogólnie :

Założyciel tego postu zadał pytanie jako w odpowiedzi dostał,ile kosztuje wyswietlacz i ile to razy jest droższy.Kolega jacynka84 nawet się oburzył,że taki drogi ten wyświetlacz a wręcz nawet 2 razy droższy.Czy w temacie było napisane ile kosztuje ten wyswietlacz,gdzie go można kupić i czy jest jakis tańszy sklep ??
Suma sumarum jest taka,że ludzie ocoś pytają na forach a w odpowiedzi nic niedostają.Inni przyczepią sie do byle pierdołu zamiast sensownie odpowiedzieć.
Nie jedno forum śledze i czytam ale jednak,poco odpowiadać na zadane pytanie jak mozna się po sprzeczać,kto ma większa racje.
Ludzie zadają proste pytania a jak sie czyta odpowiedzi to są strasznie skąplikowane a nie jedno krotnie niemają nic wspólnego z tematem i zadanym pytaniem.

Pozdrawiam wszystkich a szczególnie Tych których wypowiedzi niemają nic wspólnego z tematem.

Stefan_25

radzio
Moderator
Moderator
Posty:967
Rejestracja:13 maja 2003, o 10:33
Lokalizacja:Sosnowiec
Kontaktowanie:

Postautor: radzio » 18 gru 2006, o 21:58

Jesli ktoś buduje urządzenia masowo...
...to nie ma prawa korzystać z DEMO wersji bascoma :
Q: May i sell products created with the DEMO?
A: No, for commercial usage you need a licensed version
tak więc wszelkie dywagacje o problemach w zastosowaniu w profesjonalnej i komercyjnej aplikacji wyświetlacza T6963 czy jakiegokolwiek innego w połączeniu z Demo Bascoma są nie na miejscu.

jacynka84
-
-
Posty:150
Rejestracja:17 maja 2006, o 22:50
Lokalizacja:Sulejówek

Postautor: jacynka84 » 15 sty 2007, o 07:22

Wie ktoś czemu jak wyświetlam zmienną grafikę line, pset i Dane textowe równocześnie to mi Lcd głupieje ???

[ Dodano: 15-01-2007, 21:15 ]
No ma ktoś pomysł ? bo walczę z tym i Nic. wyświetlam Linię ,która wydłuża się w czasie , jak dochodzi do końca swojego zakresu , razem z grafiką wyświetlaną równocześnie obok zaczyna mi głupieć ten LCD!

Wróć do „Projektowanie PCB, programy EDA, CAD, narzędziowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości