Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

PROBLEM!! Programator AVR na RS232 nie programuje!!

spec
-
-
Posty:32
Rejestracja:20 gru 2003, o 00:33
Lokalizacja:Centrum
PROBLEM!! Programator AVR na RS232 nie programuje!!

Postautor: spec » 31 mar 2005, o 23:51

Witam, mam problem z programowaniem.
Zakupiłem sobie taki oto programator: http://allegro.pl/show_item.php?item=43236038
A taki mam problem: [wszystko wykonuję w Bascomie]
Bascom wykrywa, jaki jest mikrokontroler na płytce ZL2AVR, czyli wykrywa ATMegę8.
I teraz tak: Wciskam: Read flash ROM, to się co readuje, i następnie pokazuje się, że wyREADYowało, czyli, że pączek [atmega] jest pusty.
Ale jeżeli już chcę coś wgrać do ATMegii, poprzez Write buffer to flash ROM to się pokazuje "Difference at 0000".
Czyli tak, odczytuje wporządku, ale nie chce wgrywać, tak jakby transmisja była tylko w jedną stronę.
Proszę, pomóżcie!

LucASWw
-
-
Posty:248
Rejestracja:23 sie 2003, o 18:26
Lokalizacja:UK

Postautor: LucASWw » 1 kwie 2005, o 12:00

Ponieważ zmodyfikowana wersja AVT910 nie obsługuje stronicowego adresowania pamięci.

[ Dodano: 01-04-2005, 13:01 ]
AVT911 chyba ma dodaną obsługę niektórych ATMEG.

spec
-
-
Posty:32
Rejestracja:20 gru 2003, o 00:33
Lokalizacja:Centrum

Postautor: spec » 1 kwie 2005, o 14:50

A można jakoś tak po polsku to powiedzieć :?
Dodam jeszcze, że on przed wysłaniem był testowany i gościowi działał, oraz działa jeszcze takiemu jednemu, co również u niego kupował.
Pomocy, proszę.
Ja bym nie doszukiwał się problemu w samym programatorze, na moje oko problem tkwi gdzieś w opcjach, ale jakich i gdzie, to nie wiem :?

LucASWw
-
-
Posty:248
Rejestracja:23 sie 2003, o 18:26
Lokalizacja:UK

Postautor: LucASWw » 2 kwie 2005, o 16:52

Jest to a'la sprzętowy programator więc w oprogramowaniu nie masz się co doszukiwać, bo nic ciekawego nie znajdziesz. Jak dobrze pamiętam nota aplikacyjna AVT910 nie zawierała obsługi ATMEG z powodu trochę bardziej rozbudowanych algorytmów programujących, oraz w tym czasie ATMEGI nie były dostępne. Spróbuj wykorzystać poprawioną wersję AVT911, która zawiera obsługę chyba ATMEGA 8,16,32,48,64. Obsługa innych jest możliwa, tylko do configu programatora trzeba dopisać sygnatury nowych procków.
Jednak jak dopiero rozpoczynasz zabawę z AVR'kami to może lepiej zmontuj sobie JTAG'a. Oprócz wgrywania programu masz możliwość debugowania programu wykonywanego bezpośrednio w AVR'rze, czyli coś co może Ci się przydać przy zapoznawaniu się z tą rodziną mikrokontrolerów.

spec
-
-
Posty:32
Rejestracja:20 gru 2003, o 00:33
Lokalizacja:Centrum

Postautor: spec » 2 kwie 2005, o 17:26

Czyli jeżeli bym miał zaaktualizować ten plik konfiguracyjny, musiałbym przeprogramować procka, który siedzi w tym programatorze :?

LucASWw
-
-
Posty:248
Rejestracja:23 sie 2003, o 18:26
Lokalizacja:UK

Postautor: LucASWw » 2 kwie 2005, o 17:39

Tak, program w '1200 wykonuje całą "czarną" robotę. Całą praca polega na dopisaniu jeszcze kilku linijek kodu zawierającego jaki rozmiar pamięci ma PROM i E2PROM, jakie wartości mają bajty sygnatury, jakie fuse bity uc zawiera oraz ewntualnie sprawdzić taki program czy dobrze programuje te największe i najmniejsze pamięci.
Spróbyj wgrać do '1200 AVT911, może akurat ten procek który chcesz zaprogramować znajduje się na liście obsługiwanych typów (a trochę tego obsługuje).

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty:2653
Rejestracja:24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja:Winny gród

Postautor: pajaczek » 2 kwie 2005, o 17:50

Jednak jak dopiero rozpoczynasz zabawę z AVR'kami to może lepiej zmontuj sobie JTAG'a. Oprócz wgrywania programu masz możliwość debugowania programu wykonywanego bezpośrednio w AVR'rze, czyli coś co może Ci się przydać przy zapoznawaniu się z tą rodziną mikrokontrolerów.
Wiem ze ide na latwizne, ale moze masz jakies projekty JTAGow, jakim warto sie zainteresowac ?? Ktora wersja jest godna uwagi (ICE mk2 chyba jest tylko oryginal Atmela) ??

LucASWw
-
-
Posty:248
Rejestracja:23 sie 2003, o 18:26
Lokalizacja:UK

Postautor: LucASWw » 2 kwie 2005, o 18:02

JTAG'i, których byłem współautorem ukomercializowały się, więc nie mogę upubliczniać źródeł oprogramowania, datasheetów, czy czegokolwiek, co umożliwiało by zbudowanie takiego układu. Jakbyś chciał sam zbudować coś takiego, to w nocie aplikacyjnej Atmel'a masz opisany algorytm komunikacji JTAG'a z komputerm, oraz trochę wspomnianą specifikację komunikacji po JTAG'u. Jednak w internecie widziałem kilka projektów JTAG'ów, tylko nie wiem, czy dorównywały funkcionalnością produktom Atmel'a, ale do AVR'ków nie potrzebujesz kompletnego JTAG'a, wystarczą Ci tylko polecenia zapisu/odczytu pamięci, czy śledzenia programu. Reszta jest niepotrzebna. Przyda się np. do zabawy z większymi AVR'mi: AT Thumb, czy dowolnego innego procesora nawet Athlon'a czy Pentium.

spec
-
-
Posty:32
Rejestracja:20 gru 2003, o 00:33
Lokalizacja:Centrum

Postautor: spec » 2 kwie 2005, o 18:21

Spróbyj wgrać do '1200 AVT911, może akurat ten procek który chcesz zaprogramować znajduje się na liście obsługiwanych typów (a trochę tego obsługuje).
Ale jakoś nigdzie nie mogę znaleźć żródeł tego AVT911. Może jakieś nakierowanie?

LucASWw
-
-
Posty:248
Rejestracja:23 sie 2003, o 18:26
Lokalizacja:UK

Postautor: LucASWw » 2 kwie 2005, o 18:37

Noty aplikacyjne AVR'ów są dostępne w http://www.atmel.com/dyn/products/app_n ... ily_id=607 .

spec
-
-
Posty:32
Rejestracja:20 gru 2003, o 00:33
Lokalizacja:Centrum

Postautor: spec » 2 kwie 2005, o 18:50

Dzięki, jakoś cienko szukałem.
Ale przecież tam nie ma ani pliku .hex, ani .bin, a ja nie umiem skompilować tego co tam jest.
Mógłbym poprosić o skompilowanie i mi podesłanie i/lub powiedzenia jak miałbym to sam załatwić?

mój mejl: elektrospec@o2.pl

Wróć do „Projektowanie PCB, programy EDA, CAD, narzędziowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 34 gości