Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

[jak] transmisja pomiedzy 2 prockami

ky3orr
-
-
Posty:20
Rejestracja:25 lut 2004, o 16:02
Kontaktowanie:
[jak] transmisja pomiedzy 2 prockami

Postautor: ky3orr » 13 sty 2005, o 11:05

witam!

mam do dyspozycji 2 przewody: dane+masa.
jak za pomoca tego najlepiej przesylac dane w obie strony pomiedzy 2 procesorami (90s8515)?
czy da sie bezproblemowo uzyc 1wire, czy lepiej jakos inaczej? bez znaczenia ktory pin wykorzystam (myslalem nad int0, bo zawsze mozna obudzic drugi procesor z powerdown).

czy mozna tak ze jeden daje 1wwrite, a drugi w tym czasie 1wread?
czy potrzebne jest uzycie 1wreset? co wlasciwie robi to polecenie (chodzi o ten przypadek, ze ja nie potrzebuje badac obecnosci ukladu na magistrali a tylko wykorzystac warstwe transportowa).
a co z pinologia: na input czy output, a moze zamieniac zaleznie od transmisji. a moze nie trzeba tego ustalac bo polecenia od 1wire to robia...

prosze o informacje jesli ktos robil juz taka transmisje (moja po 1wire nie dziala :( ).
ze wszelkie inne pomysly transmisji rowniez bede wdzieczny.

pozdro4all

Awatar użytkownika
gawel
-
-
Posty:683
Rejestracja:24 lis 2003, o 11:19
Lokalizacja:Białystok

Postautor: gawel » 13 sty 2005, o 20:10

A te dwa procki to daleko są od siebie oddalone?
Ja bym zaproponował jednak transmisję szeregową poprzez UART'a. Skoro jest do dyspozycji tylko jeden przewód sygnałowy, to można założyć, że transmisja nie jest dupleksowa (jednoczesna transmisja w dwie strony). Zapoznaj się z układem przykładowo 75176 (interfejs RS485). Na bazie tego układu można przy użyciu dwóch przewodów uzyskać dwukierunkową ale nie jednoczesną transmisję danych.

ky3orr
-
-
Posty:20
Rejestracja:25 lut 2004, o 16:02
Kontaktowanie:

Postautor: ky3orr » 13 sty 2005, o 21:22

noo to moze byc calkiem ciekawe :)
musze o tym poczytac.

a co do mojego zastanawiania sie nad 1wire, to jak myslisz czy da rade to zgrac ze soba?

(odleglosc bedzie mala 10-20cm)

pozdro

Awatar użytkownika
gawel
-
-
Posty:683
Rejestracja:24 lis 2003, o 11:19
Lokalizacja:Białystok

Postautor: gawel » 13 sty 2005, o 22:22

Jeżeli chodzi o 1wire, to odległość jest rzeczywiście żadna, więc nie powinno być problemów natury elektronicznej. Większym problemem może okazać się część programowa.
Zastosowanie klasycznej transmisji szeregowej moim zdaniem jest znacznie lepszym rozwiązaniem. Przy tak niewielkich odległościach można pokusić się o jakieś rozwiązanie na układach TTL (CMOS) przełącza kierunku "druta", ale chyba interfejsu RS485 nie przebijesz ani ceną ani prostotą (układ ma 8 wyprowadzeń i jest w sposób naturalny przystosowany do przełączania "kierunku druta").

202168
-
-
Posty:8
Rejestracja:21 sty 2005, o 19:01
Lokalizacja:Stąd
Kontaktowanie:

Postautor: 202168 » 22 sty 2005, o 04:32

...
Zastosowanie klasycznej transmisji szeregowej moim zdaniem jest znacznie lepszym rozwiązaniem. Przy tak niewielkich odległościach można pokusić się o jakieś rozwiązanie na układach TTL (CMOS) przełącza kierunku "druta", ale chyba interfejsu RS485 nie przebijesz ani ceną ani prostotą (układ ma 8 wyprowadzeń i jest w sposób naturalny przystosowany do przełączania "kierunku druta").
A co tu jest do przełączania jak ta sama linia jest pobudzana przez oba procesory ??? Wystarczy robić to naprzemiennie i po przedawnieniu by skutecznie przesyłać dane.

Wróć do „Projektowanie PCB, programy EDA, CAD, narzędziowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości