Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Turbo Pascal i mikroprocesor

Pongjo
-
-
Posty:1
Rejestracja:30 sty 2009, o 23:28
Lokalizacja:Poznań
Turbo Pascal i mikroprocesor

Postautor: Pongjo » 14 mar 2009, o 12:07

Witam!
Czy istnieje możliwośc napisania programu pod mikrokontroler w TP?
Dokładnie chodzi o symulator skrzużowania ze światłami, czyli zwyczajne sterowanie Led'ami?

Czy można takie coś zrobić, jeśli tak to na jakim mikrokontrolerze?
Czy byłaby możliwość np. aktualizacji danych? Tzn. przykładowo ustawianie czasu zmiany świateł na komputerze i wprowadzenie je na układ w dowolnej chwili?

ar
-
-
Posty:56
Rejestracja:30 maja 2007, o 19:44
Lokalizacja:poznań

Postautor: ar » 14 mar 2009, o 17:49

Pascal (ale raczej nie Turbo) był chyba na '51'. Nie jest to język popularny dla mikrokontrolerów. Tu króluje 'C'. Jest też 'Basic' (dla AVR i 51) -> BASCOM.
Problem nie jest zbyt skomplikowany, więc można go zrealizować na każdym mikrokontrolerze. Zmiana parametrów jest możliwa, trzeba tylko odpowiednio napisać program, i mieć możliwość ich korekty z jakiegoś terminala -> wyświetlacza z klawiaturą lub z PC przez RS.

Awatar użytkownika
bis
-
-
Posty:134
Rejestracja:12 maja 2005, o 08:11
Lokalizacja:Warszawa

Postautor: bis » 16 mar 2009, o 21:57

W zamierzchłych czasach Turbo Pascal firmy Borland występował dla systemu operacyjnego CPM (na procesory zgodne z Intel 8080 np. Zilog Z80 jego dalekowschodnie klony Hitachi z których powstał Z180) oraz dla DOS na komputery PC (czyli procesory zgodne z intel 8086).
obecnie nadal występują takie mikroprocesory np gama klonów 186/8 z różnymi peryferiami np produkcji AMD. Program wyprodukowany za pomocą Turbo Pascala (albo innego kompilatora pod DOS) można łatwo umieścić w dowolnym miejscu pamięci (wystarczy odpowiednio obrobić plik .exe) (z .com to inna, prostsza bajka) Jedynym ograniczeniem jest takie napisanie programu aby nie używał funkcji realizowanych przez BIOS (bo przecież nie będziesz go pisał). Wiele lat temu robiłem tak (ale z Turbo C) dla 186 a nawet symulując CPM na PC używałem kompilatora C z CPM do programowania Z180. Trzeba było dopisać własne oprogramowanie do konwersji do postaci do nagrania na EPROM ale wtedy było to proste.
Tak więc jak najbardziej można napisać w Turbo Pascalu program dla mikroprocesora (ale odpowiedniego) choć uważam że dzisiaj zupełnie nie warto odgrzebywać techniki która nie ma przyszłości.
bis

jdsoul
-
-
Posty:1
Rejestracja:11 wrz 2009, o 12:28
Lokalizacja:Białystok

Postautor: jdsoul » 11 wrz 2009, o 12:34

A jednak semi "Turbo" Pascal na 8051 jest dostępny :)

Nazywa się Embeded Pascal (http://users.iafrica.com/r/ra/rainier/) i realizuje wiele składni języka Pascal.
Wprawdzie znajomość zasobów i budowy procesorka jest wskazana ale
zamiast assemblera można się posługiwać językiem jak w TP.

I wtedy rzeczywiście pomysł działający w środowisku na PC łatwiej jest portować na 8051.
Warunek -
Jeśli pracujesz z klawiaturą - musisz stworzyć własną procedurę readkey,
jeśli ze specyficznym wyświetlaczem LCD własną write lub witeln, jeśli zamiast wyświetlacza i klawiatury - z konsolą PC przez serial port - no to czytanie i wypisywanie znaków procek musi kierować na port.

Dodano po przemyśleniach:

Uwaga w wersji demo dostępny jest tylko plik wykonywalny bin - więc warto mieć jakiś konwerter bin2hex. lub "kupić" pełną wersję środowiska.

Nie ukrywam tu jednak, że powyższe środowisko raczej nie jest dedykowane dla "gołego" procesora - no chyba że ze znaczną wbudowaną pamięcią wewnętrzną.

Języki strukturalne raczej operują na deklarowanych danych niż na rejestrach bezpośrednio - celem jest odsunięcie użytkownika od -struktury procesora.
Tego typu działania prowadzą do szybkiego wyczerpania zasobów, głównie RAM -( 8051 - 128 , a w 8052 - 256 bajtów). Natomiast taki procek doposażony w XData - rzędu 8kB lub nawet 64 kB , hula śmiało - i budowa najbardziej nawet skomplikowanych procedur nie stanowi - problemu :).

Myślę , że po kilku próbach z konfiguracją - oraz , poznania specyfiki - języka można mieć niezłą zabawę - a co do umierania tej rodziny procesorków - to raczej jest to wiadomość stanowczo przesadzona :)

Do sterowania światłami na skrzyżowaniu - wprost idealne - szczególnie że - mało jeść proszą i nawet mogą nateżenie ruchu zliczać i dostosowywać długość świecenia i przerw na skrzyżowaniu zależnie od tego ruchu - takie dane przecież nie wymagają szalonych mocy obliczeniowych i szybkości :).

Edit: Scalenie.
Pajączek.
Ostatnio zmieniony 11 wrz 2009, o 14:33 przez jdsoul, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
almatea
-
-
Posty:240
Rejestracja:12 gru 2003, o 17:02
Lokalizacja:Brzeszcze
Kontaktowanie:

Postautor: almatea » 16 wrz 2009, o 21:12

Jeśli chcesz pisać w Pascalu po PIC, 8051 albo AVR, to polecam Ci mikroPascal firmy mikroelektronika.

Pzdr

Wróć do „Projektowanie PCB, programy EDA, CAD, narzędziowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości