Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Programowanie AT MEGA8 przez SPI

Leszekjed
-
-
Posty:22
Rejestracja:22 lut 2004, o 11:12
Lokalizacja:Wrocław
Programowanie AT MEGA8 przez SPI

Postautor: Leszekjed » 18 lis 2004, o 22:09

Czy ktoś z Was miał problemy aby programator (Sample Electronics Progarmmer) 'zobaczył' układ AT Mega 8 ? I co robić w takiej sytuacji ? Zgodnie z opisem fabrycznym nowy procesor powinien działać na wewnętrznym generatorze. Niestety nie udaje mi się ożywić ukladu (procesor nie jest rozpoznawalny przez Bascom).
L.J.

[ Dodano: 20-11-2004, 15:24 ]
Znalazłem odpowiedź na mój problem. Sam sobie jestem zresztą winien. Piszę o tym bo może mój przypadek kiedyś pomoże innym.
Otóż chciałem chyba przedobrzyć i 'podciągnąłem' pin RST do +5V przez, jak mi się wydawało, rezystor 10kom. Jednocześnie mój prosty programator ma w torze sterowania z LPT linią RST szeregowy rezysor zabezpieczający 300 omów. W rzeczywistości rezystor 'podciągający miał nie 10 kom-ów a tylko 1 kom bo kolor potęgi oznakowania tego rezystora był do złudzenia zbliżony do pomarańczowego (dla przypomnienia kolor pomarańczowy oznacza mnożnik 1000 a kolor czerwony oznacza mnożnik 100). Powstał więc dzielnik napięcia i sygnał sterujący na pinie RST nie miał wystarczającej amplitudy do zachowania prawidłowej sekwencji sterującej podczas programowania.
L.J.

McKEE
-
-
Posty:186
Rejestracja:7 cze 2004, o 10:02
Lokalizacja:Gniewkowo_Toruń

Postautor: McKEE » 22 lis 2004, o 04:33

Niestety wew. generator to nie reguła albo ktoś się tymi prockami bawił w sklepie???, ostatnio kupilem 4 Atmegi8 i trzy z nich nie dzialaly na STK200 , tylko jedna odpowiadala prawidlowo , majac programator rownolegly sprawdzilem je i wszystkie trzy mialy przestwaiony bezpiecznik SPIEN, czyli wyłaczone programowanie szeregowe, po właczeniu wszystko wróciło do normy.

Wróć do „Projektowanie PCB, programy EDA, CAD, narzędziowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości