Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

AVT2442 - dobranie odpowiednich wartości elementów

FOXIK
-
-
Posty:10
Rejestracja:3 wrz 2006, o 10:46
Lokalizacja:Polska
AVT2442 - dobranie odpowiednich wartości elementów

Postautor: FOXIK » 22 lip 2010, o 12:24

Witam.

Chcę poskładać kit AVT2442 - Automatyczny wyłącznik czasowy. Automat schodowy (Opis).

W dokumentacji napisano, że czas przez jaki układ ma podtrzymywać zewnętrzne urządzenie należy regulować za pomocą wartości elementów C3 oraz R8.
W razie potrzeby można śmiało zmieniać wartości C3 (1...4700uF) oraz R8 (10k...4,7MΩ), by uzyskać potrzebny dowolny czas wyłączania.
Czas jaki mi jest potrzebny to ok. 5 godzin

I teraz pytanie: Czy układ jest zaprojektowany w taki sposób, że uwzględnia możliwość ustawienia tak dużego czasu, czy może wartości elementów będą zbyt duże (przypuszczam, że układ przewidziany jest do opóźnienia rzędu kilku minut) i przestanie działać prawidłowo?

No i jeżeli jest to możliwe, to jaki sposób powinienem wyliczyć wartość elementów C3 oraz R8?

Xweldog
-
-
Posty:231
Rejestracja:16 sty 2009, o 16:40
Lokalizacja:Wrocław

Postautor: Xweldog » 23 lip 2010, o 09:06

Hey
Z praktyki podpowiem, że układy bazujące na RC niezbyt się spisują przy długich czasach. W miarę powtarzalne 1,5h udało mi się uzyskać na tantalowym 100µF z R rzędu MΩ.
Możesz spróbować z R i dużym C elektrolitycznym ale musiałby być b.dobrej jakości. Wszystkie C, zwłaszcza elektrolityczne a tylko one mają duże pojemności, mają duże prądy samorozładowania. Zachowują się jakby były zbocznikowane kilku MΩ-owym R. Wszelkie próby obliczenia będą obarczone b.dużym błędem.
Jeżeli masz już ten kit i musisz bazować na elektrolicie, radzę go wyselekcjonować. Wziąć kilka, naładować do np. 12V i po np. 24h zmierzyć, jakie napięcie zostało na którym. Im wyższe, tym ma mniejszą upływność i potencjalnie będzie się lepiej nadawał.
Teoretycznie jest jeszcze jedna możliwość. Można zastosować porządny C o średniej pojemności ( np. styro czy polipropylenowy ) i "zwiększyć" mu C przez wpięcie w bazę tr. przez duży R. Wtedy pojemność mu "wzrośnie" o wsp. wzmocnienia β tr.

Wróć do „Kity AVT”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości