Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

semi-MatrixOrbital LCD

w1m
-
-
Posty:8
Rejestracja:1 sie 2003, o 08:54
Lokalizacja:szczecin
semi-MatrixOrbital LCD

Postautor: w1m » 28 gru 2004, o 19:56

Pytanko czy są jakieś chaczyki przy programowaniu ATmega8

A właściwie to czy uda mi się to zrobić za pomocą programatora ISP np. ZL2PRG http://www.btc.pl/pdf/zl2prg.pdf i programu PonyProg 2000
Bo gdzieś słyszałem że nie wszystko można zaprogramowć przez ISP

A tak wogle to z jakiej pryzcyznz wzcofano ten kit z sprzedaży?

Pozdrawiam

mw
-
-
Posty:242
Rejestracja:23 lut 2003, o 23:22
Lokalizacja:Busko Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: mw » 28 gru 2004, o 20:17

On chyba nie byl jako kit

w1m
-
-
Posty:8
Rejestracja:1 sie 2003, o 08:54
Lokalizacja:szczecin

Postautor: w1m » 28 gru 2004, o 20:30

Dokładnie to był AVT-552

mw
-
-
Posty:242
Rejestracja:23 lut 2003, o 23:22
Lokalizacja:Busko Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: mw » 28 gru 2004, o 21:37

O ile pamietam to chyba sama plytka byla do tego.

w1m
-
-
Posty:8
Rejestracja:1 sie 2003, o 08:54
Lokalizacja:szczecin

Postautor: w1m » 29 gru 2004, o 10:48

No ok! A co z tym programowaniem czy kupiony w sklepie ATmega można odrazu programować przez ISP czy konieczne jest programowanie przez programator z transmisją równoległą

mw
-
-
Posty:242
Rejestracja:23 lut 2003, o 23:22
Lokalizacja:Busko Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: mw » 29 gru 2004, o 10:50

Mozna od razu przez ISP programowac.

w1m
-
-
Posty:8
Rejestracja:1 sie 2003, o 08:54
Lokalizacja:szczecin

Postautor: w1m » 29 gru 2004, o 10:56

OK Dzięki

michael86
-
-
Posty:5
Rejestracja:31 sty 2006, o 20:40
Lokalizacja:Ostrowiec Św.
Kontaktowanie:

Postautor: michael86 » 31 sty 2006, o 20:56

Przepraszam za odgrzebanie temetu, ale mój problem pasuje tu jak ulał. Otóż mam problem z ww kitem, sam wykonałem płytkę i jest na 90% dobrze wykonana, układ zaprogramowany jest poprawnie, a jednak na wyświetlaczu (4x20) pojawiają sie tylko czarne znaki co drugą linie, brak jest komunikacji przez interfejs szeregowy (w terminalu)-nie przeprowadziłem uruchomienia. W pewnym momencie możliwe było regulowanie podświetlenia więc komunikacja była ale krótko potem znaczki jakies sie pojawiły i po ponownym urucjomieniu wróciło do poprzedniego stanu. Co może być przyczyną takiego zachowania, czy możliwe ze nie ma komunikacji przez com-a z powodu systemu operacyjnego (Win XP SP1), a kit bez uruchomienia nic nie wyświetla? Prosze o pomoc.

Pozdrawiam Michał

McKEE
-
-
Posty:186
Rejestracja:7 cze 2004, o 10:02
Lokalizacja:Gniewkowo_Toruń

Postautor: McKEE » 24 lut 2006, o 01:56

Czesc u mnie ten uklad dziala poprawnie ,zbudowalem juz ze 3 i wszystko jest ok , zastosowalem drobne zmiany takie jak max232 zamiast tranzystorow przy COMie. Najprostsze jest uruchamianie modulami , tzn montujesz na plytce( lub lepiej na stole urzywajac plyty zaciskowej) i podlaczasz tylko wyswietlacz , ladujesz jakis prosty program testowy i sprawdzasz czy dziala prawidlowo LCD, nastepnie to samo dla COMa, jezeli wszystko jest ok kit powinien odpalic od razu , sprawdz ustawienia COMa w komputerze czyli czy masz podlaczony do wlasciwego portu? czy kabel jest prawidlowy, czy gniazdo jest podlaczone prwidlowo do wyjsc procka. Po wlaczeniu zasilania na LCD nic nie powinno
sie pojawiac ,po wywolaniu z terminala procek powinien odpowiedziec wyswietlajac menu ustawien. Jezeli wszystko jest ok sprawdz tez fusy w procku , niestety uruchamianie moze sprawic 100%satysfakcji gdy wszystko ruszy od pierwszego kopa, lub :563: niezapomnianych wrazen gdy nic nie dziala.
Powodzenia

michael86
-
-
Posty:5
Rejestracja:31 sty 2006, o 20:40
Lokalizacja:Ostrowiec Św.
Kontaktowanie:

Postautor: michael86 » 24 lut 2006, o 22:15

Witam. Po długich próbach jednak udało mi sie prawie poprawnie uruchomić kit jednak nadal nie ma komunikacji od urządzenia do portu komputera, to znaczy ze wszystko wyświetla poprawnie lecz podczas konfiguracji w terminalu nie pojawia sie zadne menu (kody klawiszy równierz nie są przesyłane), a wyborów dokonuje na pamięć wciskajac kolejne klawisze. Połączenie jest skonfigurowane poprawnie przynajmniej mi się tak wydaje (wg wskzówek artykułu). Tak więc sprawdziłem wszystko co zwiącanie z komunikacją czyli jeden rezystor i tranzystor :/ i są poprawnie zamontowane i sprawne, więc albo mam nie sprawny uC albo cos z com`em w co wątpie :/ Co może jeszcze byc przyczyną błędniej pracy ?? Dodam jeszcze że stabilizator zamontowany w układzie 7805 grzeje sie do temp. ok 60* przy włączonym podświetlaniu wydaje mi sie, że to za dużo, czy w jakikolwiek sposób to może byc połączone ?? Z góry dziękuję za pomoc.

michał

McKEE
-
-
Posty:186
Rejestracja:7 cze 2004, o 10:02
Lokalizacja:Gniewkowo_Toruń

Postautor: McKEE » 27 lut 2006, o 03:32

Sprawdz kabel COM'a czy sa polączone linie 4/6 i 8/7 , i prawidlowosc podlaczenia linii 2 i 3, potem wyjmij procka z podstawki , wlacz zasilanie zewrzyj nozki 2 i 3 w podstawce procka czyli linie RX i TX , wystaruj jakikolwiek terminal (np w Bascomie) ustaw typ TTY i zacznij test od prędkości 1200 bodów ,teraz naciskając jakikolwiek klawisz na klawiaturze to samo powinno sie ukazac w oknie terminala , jezeli brak reakcji znaczy ze sa problemy z transmisją danych.
Powodzenia

[ Dodano: 27-02-2006, 10:41 ]
Ps. ile masz mA z i bez podswietlania? z wlączonym podświetlaniem uklad powinien pobierać ok 100-150mA , a i 60 stopni jest realistyczne , dodaj wiekszy radiator lub podlacz podswietlanie przed osobne zasilanie.

michael86
-
-
Posty:5
Rejestracja:31 sty 2006, o 20:40
Lokalizacja:Ostrowiec Św.
Kontaktowanie:

Postautor: michael86 » 10 cze 2006, o 12:06

Troche nie miałem czasu na kombinowanie (matura), ale teraz wakacje i wziołem sie za ten wyświetlacz. Już wiem że wtyczka była zła,znaczy przewód był niesprawny i nie dawał porawnego połaączenia jak go mierzyłem to ok a jak sie skręcał to przerwa sie robiła. Teraz mam sprawną wtyczke menu sie pojawia działają kliwaisze jest regulacja jasności podswietlanie a jednak na wyświetlaczu ciągle te czarne żędy znaków, tak jakby uC nie kominukował sie z wyświetlaczem :/ (konfiguracja jest poprawna). Sprawdziłem wszytskie połaćzenia i są poprawne. Sprónuje jeszcze pokombinować może mi sie uda, Ale jestem otwarty na sugestie :)

pozdrawiam

McKEE
-
-
Posty:186
Rejestracja:7 cze 2004, o 10:02
Lokalizacja:Gniewkowo_Toruń

Postautor: McKEE » 12 cze 2006, o 12:03

Witam ,po podłączeniu matrixa do zasilania i do COMa nic się nie pokazuje , lCD powinien być czysty, dlatego proponuje lekko zmodyfikować program bascoma, na samym poczatku wstaw linijke kontrolną np; CLS:LCD "MATRIX ORBITAL" :WAIT 2:CLS lub coś podobnego , to przynajmniej będziesz wiedział że procek ruszył i prawidłowo obsługuje LCD, jeżeli dalej widzisz czarne pola tzn. że gdzieś jest błąd w połączeniach LCD> procek.
Potem musisz wybrać prawidłowy typ wyświetlacza w programie na PC-cie ( ja używam Smartie5.2 , lepszy LCDC jest niestety płatny) , i soft dba o wysyłanie właściwego tekstu do LCD

michael86
-
-
Posty:5
Rejestracja:31 sty 2006, o 20:40
Lokalizacja:Ostrowiec Św.
Kontaktowanie:

Postautor: michael86 » 12 cze 2006, o 12:25

Program procka jest poprawny bo wcześniej działał tylko nie było komunikacji od uC do kompa (wadliwy przewód). Konfiguracja jest poprawna (procek przesyła kody klawiszy do kompa, a możliwości modyfikacj nie mam do padł mi programator :/ ). Ale właśnie mnie zastanawia to że po podłączeniu zasilania pojawiają sie te linijki a wcześniej było czysto. Sprawdze kolejny raz połączenia LCD z uC. Wcześniej tak startoawał jak nie było skonfigurowane menu ale taraz jest wszystko poprawnie wiec konczą sie możliwości :/

McKEE
-
-
Posty:186
Rejestracja:7 cze 2004, o 10:02
Lokalizacja:Gniewkowo_Toruń

Postautor: McKEE » 14 cze 2006, o 03:46

Przed startem programu głównego załaduj sobie zawsze jakis prosty sprawdzony programik testowy który na pewno chodzi (płytka powinna być złożona w wersji minimum czyli tylko procek z kwarcem, gniazdo na LCD , ew. LED i przycisk ), coś jak test LCD , mrugający led , test przycisków, zaoszczędzi to zwykle mnóstwo czasu w szukaniu błędów montażu. :566:

michael86
-
-
Posty:5
Rejestracja:31 sty 2006, o 20:40
Lokalizacja:Ostrowiec Św.
Kontaktowanie:

Postautor: michael86 » 14 cze 2006, o 16:58

Usterką okazał sie nie łączący pin od gniazda wyświetlacza (RS) więc wyświetlacz nie dzałał (nie startował). Tak to jest jak sie robi płytki dwustronne raz sie uda raz trzeba poprawiać. Teraz ciesze sie z w pełni sprwnego wyświetlacza :)
Serdecznie dziękuje za pomoc, w szczególności McKEE za szybkie i pomocne rady.

Awatar użytkownika
macklim
-
-
Posty:5
Rejestracja:24 paź 2004, o 13:14
Lokalizacja:Łódź

Postautor: macklim » 21 paź 2006, o 13:23

czy ma ktos moze ostatnia wersje programu (zrodlo) do kontrolera w avt-552 ?

mw
-
-
Posty:242
Rejestracja:23 lut 2003, o 23:22
Lokalizacja:Busko Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: mw » 21 paź 2006, o 16:04

Podesle jak znajde.

Wróć do „Kity AVT”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości