

Dla zainteresowanych tym tematem podaje link do strony na której forum można znaleźć większość schematów płyt głównych laptopów także omawiane są zagadnienia usterek .
http://www.elvikom.pl/
Dla mnie bardzo pomocna może i wam się przyda.
Aktyw Forum
Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.
Sprawdź punkty Zarejestruj sięModeratorzy:Jacek Bogusz, Moderatorzy
Wcale nie koniecznie. Spotkałem się w swojej praktyce (nie dotyczy serwisu płyt komputera, ale serwisu tak),że rezystor zwierał na krótko (3 przypadki) lub zmniejszył swoją rezystancję (z 100K do około 1 oma - raz).Możemy przyjąć że rezystor uszkodzony raczej nie powoduje zwarcia tylko przerwę w obwodzie ... ?
Nie. Z praktyki - w kierunku przewodzenia spadek ok.600mV, w kierunku zaporowym 300...Możemy przyjąć że dioda padając powoduje zwarcie w obwodzie ?
Zanim przebije (w większości przypadków dotyczy elektrolitycznych)przeważnie wysycha, traci pojemność dostaje upływności, wystrzeli jak kapiszon... (nie koniecznie w tej kolejności).Możemy przyjąć że kondensator również może przebijać powodując zwarcie ?
Cały czas mowa o płytach głównych komputerów? W moim wypadku - elektrolity przy procesorze; co w sumie jest zupełnie zwykłym zjawiskiem, biorąc pod uwagę jakość 6współczesnych elementów, oraz (w tym wypadku) temperaturę, jaka występuje w okolicy procesora. O jakości samych zasilaczy nie wspomnę...Jakie elementy padają częściej jakie rzadziej ?
Bene.Nie ma żelaznych reguł dotyczących uszkadzających się elementów.
Sam środek tarczy! Nic bardziej zawodnego niż rutyna, czy "wyumienie się na pamięć".Poza tym ucząc się czegoś na pamięć, bez doświadczenia, łatwo się pomylić i... ośmieszyć. Podstawą w serwisie jest dokumentacja i doświadczenie a dopiero później oprzyrządowanie.
Mogę się nie zgodzić? Wiesz jak zbudowany jest tranzystor polowy?MOS-y różnią się tym, że złącze bramki nie powinno przewodzić do żadnej a złącze DS spolaryzowane odwrotnie zachowuje się jak dioda. W MOS-N, gdy dasz czarną końcówkę przyrządu na S a czerwoną na D to nie powinno być przejścia - odwrotnie, ma "pokazać" diodę.
Ja spotkałem się z całkowitą przerwą.atomggg napisał(a):
Możemy przyjąć że dioda padając powoduje zwarcie w obwodzie ?
Nie. Z praktyki - w kierunku przewodzenia spadek ok.600mV, w kierunku zaporowym 300...
Ja się nie spotkałem ze zwarciem i sądząc po częstotliwości występowania (Twoje x lat praktyki) są to już przykłady patologiczne.atomggg napisał(a):
Możemy przyjąć że rezystor uszkodzony raczej nie powoduje zwarcia tylko przerwę w obwodzie ... ?
Wcale nie koniecznie. Spotkałem się w swojej praktyce (nie dotyczy serwisu płyt komputera, ale serwisu tak),że rezystor zwierał na krótko (3 przypadki) lub zmniejszył swoją rezystancję (z 100K do około 1 oma - raz).
Ja podałem nietypowy dla mnie przykład. Przerwa lub zwarcie występują znacznie częściej.MatyAS napisał(a):atomggg napisał(a):
Możemy przyjąć że dioda padając powoduje zwarcie w obwodzie ?
Nie. Z praktyki - w kierunku przewodzenia spadek ok.600mV, w kierunku zaporowym 300...
Ja spotkałem się z całkowitą przerwą.
Może i patologiczne - ale możliwe. Autor pytał, więc odpowiedziałem. - Aha. w tym przykładzie się pomyliłem - powinno być 1 k om.są to już przykłady patologiczne.
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości