1.) Potrzebuję jakiegoś poradnika o zasilaczu, jak jest zbudowany itp. bo chciałem zająć się naprawami zasilaczy i po prostu nauczyć się czegoś. Na razie moja wiedza ogranicza się (oprócz znajomości elektroniki w jakiśtam zakresie ile w głowie zostało po 3 roku studiów) do tego, że wiem, że aby uruchomić zasilacz ATX bez płyty głównej trzeba zewrzeć pin 14 zielony z masą (czarną końcówką - pinem 15). Wciąż nie mogę zrozumieć tego, że np. niektórzy piszą, że nie wolno uruchamiać nieobciążonych zasilaczy. Czy to prawda? Przecież z teoretycznego punktu widzenia jak zasilacz jest nieobciążony tzn. jego napięcia wyjściowe 3,3 5 i 12 V które są wejściowymi dla potencjalnych odbiorników to jeśli nie ma tych odbiorników to odbiornikiem można powiedzieć że jest przerwa o nieskończonym oporze a więc prąd nie płynie i dlaczegoż to nie wolno uruchamiać nieobciążonych zasilaczy???
2.) Kolejna sprawa to na obudowie zasilacza jest tabelka według której jest napisane, że czerwony kabelek to 5V, żółty to 12 itd. i teraz moje pytanie. Przy zielonym jest napisane PS-ON a szarym PW-OK. Co to oznacza???
3.) Jak sprawdzać zasilacze czy działają dobrze nie podłączając wpierw do komputera ich. Czy może w ten sposób, że np. sprawdzamy napięcie 3,3 V to daję do czerwonego i czarnego kabelka wyprowadzenia woltomierza i jak pokazuje 3,3 z jakąśtam tolerancją to ok. Ale czy muszę tą operację wykonać dla kazdego czerwonego kabelka czy jak zrobiłem to dla jednego to dla innych taki sam wynik będzie?
4.) Co to znaczy że zasilacz jest 300W? Bo moim zdaniem to powinno być tak, że suma iloczynów podawanych napięć i prądów płynących w odbiornikach powinna wynosić 300W. A tymczasem jak obliczyłem według tych tabelek na zasilaczu to dla 300W wyszło 180W:
3,3V * 5A + 5V* 12A + 5V*0,5A + 12V * 9A + 12V* 0,5A + 5V*2A = 180 W Czy może trzeba tyle ile jest przewodów czerwonych (widzę 8 ) to dać 8*3,3V*5A i to samo dla pozostałych przewodów? Ale wtedy wyjdzie dużo ponad 300W. To co to w takim razie są te prądy podawane na tabelkach?
5.) Czemu trzeba dobierać np. rezystor żeby sprawdzić np. linię 3,3 czy 5 V? Przecież to obojętne z teoretycznego punktu widzenia czy dam tam 0,1 Ohm czy 100 Ohmów. Wiadomo że dla diody nie obojętne bo może ulec przebiciu i trzeba dać opornik, choć w przypadku diody gdzieś na necie znalazłem takie zdanie:
Diody zasilane są napięciem około 3 V (występują odchylenia w zależności od koloru diody np. diody niebieskie są bardziej prądożerne od białych) i wymagają natężenia prądu o wartości 20 mA.
Jak to wymagają 20mA??? To nie może popłynąć np. 10mA? czemu 20mA musi być?
Aktyw Forum
Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.
Sprawdź punkty Zarejestruj sięZasilacz komputerowy - pytania
Moderatorzy:Jacek Bogusz, Moderatorzy
Po pierwsze można zasilacze odpalać nieobciążone. Po drugie to Tutaj kliknij tam masz dużo wiadomości powinieneś znaleźć odpowiedź na pytania
Sama Wikipedia już sporo mówi a jakbyś w google wpisał odpowiednie hasło to byś wiedział wszystko.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zasilacz_komputera
http://www.hal.trzepak.net/faq/winxp/usterki.html
http://www.arczer.neostrada.pl/pc040.htm
Na koniec postudiuj przykładowe schematy.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zasilacz_komputera
http://www.hal.trzepak.net/faq/winxp/usterki.html
http://www.arczer.neostrada.pl/pc040.htm
Na koniec postudiuj przykładowe schematy.
Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości