Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Wzmacniacz stereo na telewizyjnych lampach PCL86

lucasx
-
-
Posty:6
Rejestracja:10 lut 2006, o 13:01
Lokalizacja:Chełm
Kontaktowanie:

Postautor: lucasx » 13 maja 2006, o 18:07

Sova a mialbys schemat tego cacka? Bo wlasnie znalazlem u sieibie w domu te lampki ;] i mnie korci zeby cos takiego zbudowac.

Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty:510
Rejestracja:10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja:Ostrołęka
Kontaktowanie:

Postautor: Sova » 15 maja 2006, o 14:30

Zobacz tu: http://www.ta_sov.webpark.pl/html/html/pcl86.htm - naprawdę polecam, pomimo tego, że te lampy bardzo zniekształcają dźwięk(10% THD). Myślę, że jak nie jesteś audiofilem to będzie Ci grał bardzo dobrze. Ja osobiście odstawiłem firmowego tranzystoraka na półkę a teraz króluje ten :)

[ Dodano: 15-05-2006, 15:34 ]
Cytując sprzedawcę z muzycznego: zaje****e. Nie wątpię, żę to gra równie świetinie jak wygląda Wink. A czy te kolumny są wstarczająco "dobre"? Może da się jeszcze lepsze brzmienie z tego wyciągnąć stosując nowe, lepsze głośniki... ? W każdym bądź razie - gratuluję! Dobra robota! Very Happy
Pewnie, każdemu by się marzyło mieć jakieś dobre głośniki, ale tak naprawdę czy do tych lamp warto ;). Teraz robie wzmak na triodach 6H13C - trafa pokazane są też w DIY - tu zastosuję kolumny Philipsa - fakt faktem nie są najlepsze, ale zawsze firma robi lepsze zestawy niż amator :). Mam nadzieję, że ten zagra ładniej!!

Awatar użytkownika
tasza
-
-
Posty:456
Rejestracja:17 sty 2005, o 10:52

Postautor: tasza » 16 maja 2006, o 08:42

Sova? zerknij do książki Alka "Lampy elektronowe w aplikacjach audio", tam na końcu
jest przepis na układ opóźnionego załączania napięcia anodowego...:idea:

nie myślałeś o jakiejś EM84? masz sporo miejsca...mógłbyś chociaż jedną wstawić,
tak na środku... tylko dodatkowo jakieś 400mA z żarzenia musiałbyś wygospodarować.

Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty:510
Rejestracja:10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja:Ostrołęka
Kontaktowanie:

Postautor: Sova » 16 maja 2006, o 16:05

Tu mam już zastosowany opóźniacz - dopiero po 30sek. anodowe sie włącza. We wzmaku z triodami wykożystam narastający prąd anodowy (przy diodach próżniowych), to będzie ciekawy efekt narastania dźwięku. Do lamp sterujących zrobie późniacz, na układzie na którym da się zrobić wszytko - NE555 :). Co do magicznych oczek - planuję zrobić wskaźnik wystarowania za pomocą małego ampreomierza(takiego wskaźnika wychyłowego) - mam dwa ze starych odbiorników radiowych unitry - zawsze chciałem mieć wzmak ze wskazówką :D

Awatar użytkownika
tasza
-
-
Posty:456
Rejestracja:17 sty 2005, o 10:52

Postautor: tasza » 17 maja 2006, o 12:13

czasem udaje się zdobyć takie mikroamperomierze o staroświeckim wyglądzie, popatrz:

Obrazek Obrazek

ewentualnie zerknij na :arrow: ten OTL, może Cię natchnie....

tasza

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty:4977
Rejestracja:7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja:Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 18 maja 2006, o 11:01

zawsze chciałem mieć wzmak ze wskazówką
Witaj w klubie :wink:

P.S. Tasza skąd wytrzasnęłaś takie "retrowe" wskźniczki ? :)

Jest możliwość podświetlenia ich tarczy?

Awatar użytkownika
tasza
-
-
Posty:456
Rejestracja:17 sty 2005, o 10:52

Postautor: tasza » 18 maja 2006, o 12:30

hihi, no jak to skąd? z mojej ulubionej składnicy fajnych rzeczy czyli Wolumenu...
:arrow: http://www.wolumen.com.pl/gfx/mapawol.gif
drugie wejście do ul.Kasprowicza, pomiędzy 88 i 19
i powolutku alejką do góry (na południe znaczy się) tam są... :D
jak nie po prawej, to po lewej...

z tym podświetlaniem to ja już kombinowałam....ciasno jest w środku, wiesz?
obwód magnetyczny jest jakoś tak dziwnie zrobiony i na przodzie nie ma manewru..
z tyłu i owszem, tam jest miejsce na bocznik/posobnik, no ale co mi z tego?
ja myślałam inaczej - ale to trzeba sprawdzić w praktyce (gdybanie nie pomoże)
wstawić kilka małych, płaskich, prostokątnych ledów tak
w wianuszek (koronkę) po obwodzie tej okrągłej części, jak najbliżej przodu...
jest szansa, że światło się rozproszy i jakoś tarczę rozświetli...
podłożenie ledów od tyłu, za skalę - w/g mnie nie ma szans...
poza tym ona jest aluminiowa...trzeba by z tworzywa nową zrobić, a ona musi być
chudziutka, ponieważ śrubki są bardzo krótkie...

zrobię fotki jak on w środku wygląda - może Ty coś wymyślisz...

Ja miałam kiedyś taki ustrój z podświetlana skalą - ale to już było fabrycznie....
oprawka na małą żaróweczkę, takie 'swiatłowody' z tworzywa - piękności,
tylko że w nim obwód magnetyczny i ceweczka były sporo niżej względem skali..
a tu są prawie na osi...no i jest kłopot :(

tasza

Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty:510
Rejestracja:10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja:Ostrołęka
Kontaktowanie:

Postautor: Sova » 21 maja 2006, o 14:57

Ja mam inne, mniejsze dużo, ale takie, które łatwo podświetlić -> od radia Unitra :). Opór to około 1166ohm a max wychylenie jest przy 118.6mV. Pomyślałem sobie, że zastosuje je na samym wejściu. Wzmacniacz wyczulę na 775mV tak samo jak obwód tych ampreomierzy. Planuję zrobić to tak, że przy 775mV wskazówka amperomierza będzie wychylona na pole max, przy braku sygnału pole min. Na samym wstępie będzie wtórnik na opampie, tak by opór wejściowy był jak największy i mało wpływał na tor audio. Wejście nieodwracające wtórnika będzie równolegle z wejściem całego wzmacniacza. Nie wiem tylko, jak zrobić, aby wskazówka zachowywała się logarytmicznie, bo tak jak pomyślałem, to przecież danie diody(prostownika jednopołówkowego, tak jak w odbiornikach AM demodulacja jest) spowoduje efekt wręcz odwrotny - wskazania będą wykładnicze. Jak to się robi w urządzeniach profecjonalnych?

Wróć do „DIY - Do It Yourself”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości