Hej,
Słuchajcie, mam stary keyboard [roland w30] który aby wystartowac musi odczytać dyskietkę systemową, jednak nie czyta ich bo zwalona jest jego stacja dyskietek [zaglądałem do środka przez klapkę - górna głowica odpadła ze swojego miejsca i wisi na kablu...].
Sęk w tym że nie moge sobie pójśc do sklepu komputerowego i kupić nowego FDD, bo dzisiejsze napędy są inne i sie nie nadają do W30. W30 korzysta z połówek czyli dyskietek 2DD i ma stację 720kb, a nie 1,44 jak my wszyscy. Jedyny ratunek więc dla mnie to znaleźć jakiś stary komp i wyjąc z niego napęd. Szukam więc napędu który zastąpiłby moj 2DD 720 kilo. Prosze o sugestie, jakich starych komputerów mam szukać, z jakiego modelu amigi, atari mogę wyjąć taki sam napęd ?
[ Dodano: 07-03-2005, 13:13 ]
aha, powiedzcie mi jeszcze z jaką prędkoscią taka amigowska stacja sie krtęci 300 czy 360 obrotów?
Aktyw Forum
Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.
Sprawdź punkty Zarejestruj sięProblem z nietypową FDD z syntezatora, pomocy !!!
Moderatorzy:Jacek Bogusz, Grzegorz Becker, Moderatorzy
Nowe stacje dyskietek sa kompatybilne w dol to znaczy potrafia odczytywac stare dyskietki. Chyba ze kontroler twojej klawiatury (roland) nie rozpoznaje gestych dyskietek. Pierwsze kompy takie jak 286 i 386 mialy takie stacje dyskietek (720kB). Podaj jakie ma zlacze a najlepiej zamiesc jej zdjecie. Z Twojego opisu wnioskuje ze nie probowales z nowsza. Jesli nie ma przepinki w kablu dyskietki to moze sprobuj uzyc taki z przepinka (przepinka to rodzaj swicha ktory mowi ze jest stacja A lub B)Sprobuj w ten sposob nic nie popsujesz. A wracajac do starej flopy to mozesz sprobowac ja rozkrecic i przykleic glowice nie masz nic do stracenia
BTW Dlaczego piszesz dwa razy ten sam watek
BTW Dlaczego piszesz dwa razy ten sam watek
hej
oto zdjęcia
http://kom4.blk.pl/jexus/fdd/
pisze 2 razy ten sam temat bo sie nie moglem zdecydowac czy umiescic to w serwisie czy w kompterach ;P
oto zdjęcia
http://kom4.blk.pl/jexus/fdd/
pisze 2 razy ten sam temat bo sie nie moglem zdecydowac czy umiescic to w serwisie czy w kompterach ;P
Na 99.99% jest to floppy zgodna z IBM. Czy robiles proby z podstawianiem nowej? Gdy by nie chciala dzialac to tak jak napisalem wczesniej uzyj kabla z przepinka i ta przepinka powinna byc od strony stacji (zlacze z przepinka to A a bez to B i jesli twoja floppy jest w biosie klawiatury widziana jako A musisz podpiac z przepinka) . Moze tez byc problem z zasilaniem bo twoj zasilacz daje tylko +12V (brak zasilania +5V we wtyczce) tak wiec musisz sprawdzic czy jest +5V na podlaczonej nowowej floppy jesli nie to zrob to zasilanie
Oto wyjasnienie czemu normlany napęd ze sklepu nie moze sie na nic zdać:
Recently I bought a used FZ-1 with a dead disk drive. Fortunately, the disk controller itself was alright - but the drive was broken. Casio, however, decided to implement the standard Shugart bus instead of the (nowadays widely used) PC/AT disk bus which - at first sight - drives a normal PC disk drive useless as replacement part.
...dokończenie na http://www.buchty.net/casio/fz1-diskdrive.html
Może mi to ktoś po polsku wytłumaczyć ?
Recently I bought a used FZ-1 with a dead disk drive. Fortunately, the disk controller itself was alright - but the drive was broken. Casio, however, decided to implement the standard Shugart bus instead of the (nowadays widely used) PC/AT disk bus which - at first sight - drives a normal PC disk drive useless as replacement part.
...dokończenie na http://www.buchty.net/casio/fz1-diskdrive.html
Może mi to ktoś po polsku wytłumaczyć ?
'Ostatnio kupilem uzywany FZ-1 z popsutym floppy. Szczesliwie kontroler jest sprawny a tylko naped jest padniety. Casio zastosowalo standart Shugart bus zamiast PC/AT disk bus (powszechnie teraz uzywany) ktory (PC/AT) na pierwszy rzut oka wydaja sie bezuzyteczny jako czesc zamienna'Recently I bought a used FZ-1 with a dead disk drive. Fortunately, the disk controller itself was alright - but the drive was broken. Casio, however, decided to implement the standard Shugart bus instead of the (nowadays widely used) PC/AT disk bus which - at first sight - drives a normal PC disk drive useless as [fade]replacement part.[/fade]
Nawiazujac do tego co podales w linku bedzie mozliwe zastosowanie stacji z interfejsem PC/AT z tym ze bedziesz musial znalesc taka ktora ma mozliwosc zmiany rodzaju pracy na 34 pin (Ready) z DC na RY (np mam taka stacje z packard bell JU-257-243P)* i pod silnikiem jest przelacznik (jak chcesz zrobie zdjecie). Oprocz tego bedziesz musial przygotowac odpowiednio kabelek. Przerobka kabla polega na tym ze pin 10 (DS0 sterownika) podlaczasz do pin 14 i 12 (floppy PC/AT) i pin 16 (MOT sterownika) do pin 10 i 16 (floppy PC/AT) oraz pin 34 (READY sterownika) do pin 10 (floppy PC/AT) Mozliwe ze bedziesz musial sprawdzic predkosc z jaka ona sie obraca bo podobno japonczyki z nie wiadomych powodow maja predkosc 360 zamiast 300. Ja mam tez Teac FD-235HF i podobno przez zniane W61 (0R) zmienia sie predkosc to jest tez oznaczone duza literka S (moze S for speed?) na razie nie mam czasu testowac ale chetnie to sprawdze
* Wiecej na ten temat jest tu
Sprawdz co masz podlaczone na pin 6, 12, 14 oraz 2 (sterownik floppy)
To by bylo na tyle
[ Dodano: 21-03-2005, 10:12 ]
Przeszukujac info na net znalazlem kilka informacji na temat floppy i jesli kogos to zainteresuje oto moje spostrzezenia.
Pierwsze stacje dyskow (osmio calowe) byly podpiete pod zlacze (50 pin) opracowane przez zespol kierowany przez Alana Shugart (IBM). I od jego nazwiska zostal nazwany standard Shugart ktory z czasem zmienil nazwe na SASI (Shugart Associates System Interface) i po kilku latach zostal akceptowany przez ANSI (American National Standards Institute) jako standard lecz ze zmieniona nazwa na SCSI (Small Computer System Interface) ktora jest do dzis powszechna i bardzo popularna w systemach gdzie wymagana jest duza wydajnosc. Interfejs 34 pin zostal zastosowany pierwszy raz ze stacja 5 1/4 (SA400) i on dominowal do czasu kiedy IBM wprowadzil na rynek PC/AT (XT uzywalo Shugart) i ten system z czasem go zastapil.
Jakie sa roznice miedzy tymi dwoma standartami:
PC/AT pozwala na sterowanie dwuch stacji z jednego kontrolera
Shugart pozwala na cztery
w PC/AT kazda stacja i silnik ma osobne sterowanie
w Shugart sterowie silnikiem jest wspolne dla wszystkich czterech
Odrebne sterowanie na pin 34 w PC/AT to DC (Disk Changed) info ze zmieniono floppy
w Shugart Drive Ready oznacza ze floppy gotowa do pracy po spelnieniu takich warunkow jak
- zasilanie jest wlaczone
- dyskietka jest w srodku
- dyskietka sie obraca z predkoscia wieksza niz 84% predkosci znamionowej
- glowica jest na scieszce 0 w czasie gdy zasilanie jest wlaczone (bo np w 5 1/4 glowice byly opuszczane przez uzytkownika)
Nie ktore PC/AT floppy maja taki przelacznik DC/Ready albo zworki z opornikow 0R oraz mozliwosc zmiany predkosci z 300 (3.5) na 360 (5.25)
Aby ograniczyc koszty skladowania wszystkie floppy PC/AT IBM ustawial jako B a dzieki przelotce na kablu dwie floppy na kablu widziane byly jako A (za przelotka) i B (przed przelotka) a to dlatego ze w kablu zyly od 10 - 16 (siedem) sa odwrocone o 180' i to oznacza ze zyly w parach sa tak miedzy soba zamienione (teraz wszystkie sprzedawane floppy sa fabrycznie ustawione na B):
A(nr pin) - B(nr pin)
10 pin -16 pin
12 pin -14 pin
14 pin -12 pin
16 pin -10 pin
nie parzyste sa wyszytkie podlaczone do GND
a to opis co jest na tych pin-ach
10 pin motor A
12 pin naped B
14 pin naped A
16 pin motor B
Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 73 gości