Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Problem z zakłuceniami

roy_v
-
-
Posty:1
Rejestracja:21 gru 2003, o 11:55
Problem z zakłuceniami

Postautor: roy_v » 21 gru 2003, o 11:59

Mam cyfrowy sterownik pieca i problem polegający na tym, że zakłucenia generowane przez styczniki i silniki trójfazowe przestawiają nastawy regulatora ( przy załączaniu silnika cały wyświetlacz na chwilę wariuje ). Próbowałem zrobić filtr LC na zasilaniu ale nie pomaga. Czy ktoś zna może jakiś dobry spośób na redukcję zakłuceń ( z sieci energetycznej ).

Gienek1
-
-
Posty:56
Rejestracja:8 wrz 2003, o 16:27
Lokalizacja:Tarn-Góry

Postautor: Gienek1 » 21 gru 2003, o 13:14

Może wymienić styczniki mechaniczne na półprzewodnikowe sterowane w zerze ???

Awatar użytkownika
power
-
-
Posty:87
Rejestracja:7 sie 2003, o 09:23

Postautor: power » 22 gru 2003, o 22:43

Jaki masz zasilacz do tego sterownika, może potrzeba zrobić lepszą filtrację napięcia, skoro zakłócenia pochodzą z sieci.

jogi
-
-
Posty:10
Rejestracja:22 lis 2003, o 21:01
Lokalizacja:Warszawa

Postautor: jogi » 28 gru 2003, o 16:02

Proponuję odkłócić napięcie bezpośrednio przy scalakach (10-100 nF na zasilaniu każdego, bezpośrednio na nóżkach). Ponadto cały sterownik powinien być zaekranowany i porządnie umasiony. Pzdr

wróg_klasowy
-
-
Posty:2
Rejestracja:10 lut 2004, o 10:07

Postautor: wróg_klasowy » 18 lut 2004, o 09:34

Zasadniczo silniki trójfazowe nie powodują takich zakłóceń, ponieważ nie ma w nich komutatora.
Zakłócenia typu trzaski od styków najłatwiej stłumić kondensatorami np. między kazdym stykiem a zerem ROBOCZYM czyli "N". Trzeba dać dobre kondensatory np. klasy X2 lub oznaczone min. 600Vdc (nie dawaj na 400Vdc bo przebiją i się spalą).
(Można też dać kondensatory międzyfazowo ale na napięcie min. 1000V).
Jeżeli filter LC nie pomógł na odkłócenie, to może oznazać, że był po prostu za słaby. W linię zasilania silnika 3-faz. raczej niewygodnie jest wtrącać dławiki, więc lepiej dać dobry dławik skompensowany w linii DC zasilania sterownika razem z pojemnościami. Można stosować kilka kondensatorów caramicznych dla lepszego efektu.
Ogólnie mozna założyć, że zakłócenia mogące zresetować mikrokontroler lub wyświetlacz przenoszą się drogą przewodzenia, a nie promieniowania , więc najprawdopodobniej nawet szeregowe dławiki (większe niż pojedyncze mikroHenry np. 1 mH, 10 mH, 100mH) wtrącone w linię DC zasilania układu powinny pomóc (oczywiście zakłócenia promieniowane występują tu również, ale na wysokich częstotliwościach, które nie zakłócą obwodów na kilkunastu MHz, jak w sterownikach).
Nie można zapominać, że bardzo ważne i praktyczne jest odkłócanie u samego źródła zakłoceń, ponieważ trzaski mogą zakłócić także inne urządzenia w pobliżu.
Ponadto zwróć uwagę na linie sterowania i czujniki wchodzące do układu (jeśli takie są) i , jeśli to dopuszczalne, daj po szeregowym dławiku lub/i kondensatorze.

Jak jeden Kolega wspomniał też wyżej można i trzeba dać np. 10 nF od nóżki plusa zasilania mikrokontrolera do nóżki masy mikrokontrolera.

Ekranowanie niewiele pomoże na zakłócenia przewodzone.

JanWi
-
-
Posty:50
Rejestracja:7 maja 2003, o 15:44

Postautor: JanWi » 20 lut 2004, o 13:17

Problem zaklocen w ukladach cyfrowych jest bardzo olbrzymi i bardzo daje w kosc. Proponuje odklococ napiecie zasilajace przy kazdym scalaku przez dolutowanie do koncowek ukladow kondensatorow 22nF. Dodam tylko, ze w przypadku ukladow I2C czasami pogarsza sprawe. Dodatkowo nalezy pogrobic sciezki masy cyfrowej oraz przewody zasilajace z zasilacza. Przy stycznikach zawsze nalezy stosowac filrty gaszace np. RC. Jesli stycznik jest z cewka na 220V i sterujesz nim przez przekaznik, Dolacz rownolegle do cewki stycznika szeregowo polaczony kondensator 47nF/400V (najlepiej styrofleksowy) z rezystorem 220om 0,5W. Powinno w znacznym stopniu pomoc.
Osobiscie tez mialem takie problemy i obecnie kazdy obwod wyjsciowy i wejsciowy izoluje galwanicznie przez stosowanie transpotorow. Dodatkowo zabezpieczam wejscia przed przepieciami za pomoca warystorow.
Unikaj zasilaczy impulsowych, gdyz te przywrocily mnie o zawrot glowy. Owszem mozna je stosowac, lecz dobrej klasy i na wejsciu ukladu zasilanego stosuj filtry LC np. 220nF i 100uH.
Dobrym sposobem jest tez wykorzystanie zamiast przekaznikow triakow z optotriakami w obwodzie bramki triaka. Taki uklad wlaczy stycznik tylko w momencie przejscia napiecia sieci przez zero i problem zaklocen sie zminimalizuje jednak zawsze stosuj gasiki RC przy stycznikach.
Pozdrawiam.

Wróć do „Serwis urządzeń elektronicznych”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości