
Aktyw Forum
Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.
Sprawdź punkty Zarejestruj sięWzmacniacz klasy D bez dławika na wyjściu
Moderatorzy:Jacek Bogusz, Tomasz Gumny, Futrzaczek, Adam Tatuś, Moderatorzy
Chcę złożyć wzmacniacz na układzie TPA3122D2 (klasa D, 2*15W, produkcji TI). Wzmacniacze tej klasy zawsze mają na wyjściu szeregowy dławik. W tym przypadku jest to 22uH. Taki element strasznie ciężko dostać i na początku chciałem uruchomić wzmacniacz bez niego. I tu pojawia się pytanie czy można? Czy nie zaszkodzi to głośnikom lub samemu wzmacniaczowi? Za dławikiem jest kondensator 680nF do masy. Czy jak nie dam dławika to kondensatora też nie czy mogę go zostawić.
Pożarła mnie zwykła ludzka ciekawość i zmierzyłem indukcyjność pierwszego głośnika jaki mi się nawinął. 4Ω 5W pokazuje mi 150µH więc nie wydaje mi się aby się zjarał, po prostu spora część częstotliwości kluczowania PWM przejdzie na głosnik ale przy tak dużej bezwładności membrany nie będzie to słyszalne
A czy energia tego sygnału nie będzie wydzielać się w głośniku (jako ciepło)?
Do zapoznania się: http://www.diyaudio.com/forums/showthre ... genumber=1
Marek
Do zapoznania się: http://www.diyaudio.com/forums/showthre ... genumber=1
Marek
Nigdy nie stosowałem dławików (nie robiłem ani zwrotnic, ani nic krótkofalarsko radiowego) i myślałem że to elementy jak każde inne, że mogę poprosić o dławik 22uH/2A tak samo jak o kondensator 470uF/25V. O to chodziło. Nawinąć łatwo, tylko trzeba wiedzieć ile tych zwojów, czym i jak. Też doszedłem do wniosku że chyba się na tym skończy i trochę poszukałem ale jak znalazłem jakiś kalkulator do liczenia tego to wcale nie wyszło takie kilkanaście. Masz na myśli rdzenie do cewki powietrznej czy nie. Bo jak nie to przecież tych zwojów jeszcze więcej będzie, a jak tak to nie tak prosto wiedzieć ile ich ma być bo trzeba znać parametry rdzenia. A miernika którym to zmierzyć bym mógł nie mam...Co to znaczy "ciężko dostać"? Odpowiednie rdzenie można kupić w prawie każdym sklepie elektronicznym. Ostatnio je widziałem w sklepie AVT. A nawinięcie kilkunastu zwojów drutu to chyba nie jest trudne zadanie. Bez tego możesz spalić głośniki.
Marek
A chodziło mi o coś takiego: http://www.tme.eu/dlawik-mocy-smd-nieek ... 4-3r3.html
Jakie rdzenie są potrzebne, to Ty powinieneś wiedzieć. Masz chyba dokumentację z TI. Jak nie znajdziesz nic gotowego w TME (poszukaj "dławik pionowy"), to zawsze możesz zamówić w firmie Feryster ( http://www.feryster.pl/polski/dsz6891020.php ). Szkodza, że nie podałeś skąd jesteś; wczoraj byłem na Wolumenie w Warszawie i też były takie rdzenie w sklepie (jak w dokumentacji płytki ewaluacyjnej do tego układu). Również firma Indel powinna takie mieć. Musisz bardziej aktywnie poszukać tych dławików
.
Marek

Marek
W dokumentacji układu TI podaje tylko że ma być 22uH (dla 4 ohmów). W dokumentacji do płytki ewaluacyjnej widać że mają gotowe dławiki (produkcji Toko). Na razie odpaliłem bez filtrów i działa. Zaskakujące jak głośno mogą zagrać głośniki sterowane przez kostkę która pozostaje zimna. Co do jakości nic nie powiem bo podłączyłem głośniki samochodowe (fabryczne) które nie są już w samochodzie właśnie dlatego jak marnie grały. Przy włączeniu wzmacniacz dość nie miło "strzela" głośnikami. Czy to może być skutek braku filtrów?
W TME mają takie dławiki, po prostu poczekam aż się uzbiera więcej rzeczy które u nich będę chciał kupić i zamówię przy okazji.
W TME mają takie dławiki, po prostu poczekam aż się uzbiera więcej rzeczy które u nich będę chciał kupić i zamówię przy okazji.
Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość