Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Wzmacniacz Audio

Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty:510
Rejestracja:10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja:Ostrołęka
Kontaktowanie:
Wzmacniacz Audio

Postautor: Sova » 1 lip 2004, o 10:17

Koledzy, wczoraj zrobiłem sobie CD-Audio playera z CD-Romu, Fajnie gra,zrobiłem zabezpieczenia,tak ze się nie grzeje, problem jest w tym ze nie mam zadnego wzmacniacza. Wpadłem na pomysł, żeby taki zrobić, bo moi koledzy sobie ztrobili i im ładnie działa(tylko nie mam z nimi kontaku) dlatego sie pytam tu: Czy jest sens robic taki amatorski wzmacniacz mocy? Chciał bym zrobić taki od 200W do 350W i nie wiem czy takie duże wzmocnienie nie robiło by zakłuceń, chodzi mi o samą elektronikę, czy to było by opłacalne? Ile, około kosztowało by zrobienie samej elektroniki do tego wzmacniacza. Potem jeszcze głosniki(te membrany) to bym dokupił.chciał bym żeby miał on 6 głośników(2 takie duże do niskich tonów, 2 mniejsze i 2 najmniejsze do wyskokich)a wejścia chciał bym zeby było najzwyklejsze audio(jack) albo chinch, poprostu analogowe, takie jakie jest w CD-ROMie wyjście. Zamknał bym to w szafce3 czy czymś drewniantym i ładnie by wyglądało. Jeszcze jedna sparawa, czy to było by bezpieczne? bo nie wiem ale chyba z transformatora 230V-12V bo tak pewnie elektronika wymaga(200W-350W) idzie duże natężenie, jak teraz z trafa 40W grzeję mi się stabilizator to czy tam nie zapali mi całego wzmacniacza?

P.S. Tamci co o nich wspomniałem zrobili sobie głośniki z papieru(membrany) czy to dobre wyjście przecież to by tanio wyszło a chyba złe by nie było? to wzmacniacz dużej mocy, więc membrana mogła by byc nawet z tektury, i tak taka moc bedzie je4 poruszać bez problemu. tylko skad magnesy wziąść?

Napiszcie co o tym wszystkim myslicie.



Ten wzmacniach chcę go zrobić w miare tanio, więc nie che super wypasionego jakiegoś lampowego, tylko tyle zeby mi nie szumiało.

Dexter
-
-
Posty:115
Rejestracja:29 kwie 2003, o 21:38
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Dexter » 1 lip 2004, o 17:55

Z Twojej wypowiedzi wnioskuje ze nie masz zielonego pojecia. Moja rada zapomnij o tym. Z Twoja wiedza skonczy sie na wydaniu duzej ilosci pieniedzy i prawdopodobnie kupka spalonych czesci. Wzmacniacze mocy audio o tak duzych mocach musza kosztowac conajmniej 250-300 zl jezeli wiesz gdzie tanio kupic czesci. To jest koszt wzmacniacza o niezbyt wygorowanych parametrach i bez obudowy. Oczywiscie jeden kanal. Dla wzmacniacza stereo musisz te kwote podwoic. Acha, glosnikow sie nie robi wlasnorecznie, jezeli chcesz cos uzyskac to musisz sobie takie kupic. Polecam strone i forum www.diyaudio.pl
Pozdro
Dexter

Awatar użytkownika
małysz
-
-
Posty:330
Rejestracja:4 cze 2004, o 22:16
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: małysz » 1 lip 2004, o 18:10

Witam!
Dexter ma racje Musisz naprawde dużo poczytać. 200W-350W to moc. Wzmocnienie podaje sie w: jednostkach, dB, albo np.: V/V. A gdybyś chciał uzyskać z 12V napiecia zasilającego uzyskać 200 Wat to głośnik musiałby mieć impedencje ok. 0.07 Ohma i musiałby przez niego płynąć prąd ok. 55 Amperów. Poczytaj artykuły o wzmacniaczach audio z EP i EdW. Np. z archiwum na stronie EP.

Awatar użytkownika
Kamilkozi
-
-
Posty:229
Rejestracja:19 mar 2004, o 11:48
Lokalizacja:Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Kamilkozi » 1 lip 2004, o 18:26

http://diyaudio.pl/
Poczytaj sobie artykuły po prawej stronie.
Jesteś początkującym, nie porywaj się więc na wzmacniacz o mocy 300W bo sobie nie poradzisz i tylko się zniechęcisz. Taka moc to nie żarty, zresztą do domu to zdecydowanie za dużo. Wystarczy wzmacniacz o mocy 2x50W, w normalnych warunkach nie będziesz wykorzystywał więcej niż 40W całej mocy wzmacniacza, a te 100W zapewni bardzo dobrą dynamikę. Wogule na począte to uważam, że wzmacniacz na np. TDA1554(2 x 22W za 15zł) wystarczy. Dużo zależy też od sprawności posiadanych kolumn.

Polecam Elektronikę Plus "Układy Audio" jest tam sporo artykułów dla początkujących. Dowiesz się między innymi dlaczego przy napięciu 12V nie da się uzyskać 300W mocy na głośniku... :)

A co do papierowych membran to szkoda czasu, lepiej ten czas przeznacz na jakąś pracę i kup głośniki. Polecam Teslę, bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Na stronie Igoda (link na górze) dowiesz się też jak w domu zrobić kolumny.

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty:4977
Rejestracja:7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja:Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 1 lip 2004, o 20:51

W sumie jeszcze na scalakch to pół biedy zrobić wzmaka o mocy ponad 100W.
Ale....też trzeba wiedzieć co i jak bo innaczej się nieda...
Kupa kasy w błoto i nerwówka :(
lepiej kup na razie coś fabrycznego a później w miare jak poczytasz i popytasz zbuduj jakis prosty wzmacniaczyk co będzie motorem do dalszych bardziej "mocnych" konstrukcji.
:mrgreen:

Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty:510
Rejestracja:10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja:Ostrołęka
Kontaktowanie:

Postautor: Sova » 3 lip 2004, o 10:40

The Endzie, powiedz mi gdzie moge poczytać o tym, bo przecież wszystkiego trzeba sie nauczyć :), powiedziałes ze ponad 100W a czy da sie zrobic przedział taki jaki mnie intersuje 200W-350W? Zamieżam robic to na scalakach, bo tranzystorowy wzmacaniacz bedzie droższy, a lampowy to już w ogóle. chodzi mi tylko o wzmocnienie sygnału, tak zeby nie było szumów. Nie bedze robic tego przez tydzien tylko przez pare miesięcy, wiec jak możecie podajcie mi jakieś linki gdzie moge czytac o elementach elektronicznych, wyciszaniu kolumn, rozmieszczaniu i o takich rzeczach związanych z tym. Do tego czasu już bede sie orietował. Powiedzcie mi jeszcze jedno, co w takich wzmacaniaczach sie pali? jesli jest na scalakach i czego to jest kwestia czy sie spali czy nie, a jesli się spali to co bedzie do wymiany??? W tej chcwili troche przeczytałem i chce zrobic o obciązeniu 8ohm`ów(bo sa mniejsze natężenia, to sie mniej bedzie grzać) i dac lement do rozłączania sygnału na Basy wysokie i średnie dźwieki. Jeśli macie gdzieś schemat na _oficjalnej_ stronie i wiecie ze był już robiony, i działa mozecie mi go podać. Ja jak narazie znalazłem na 4ohmy

Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty:510
Rejestracja:10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja:Ostrołęka
Kontaktowanie:

Postautor: Sova » 3 lip 2004, o 12:34

jednak narazie czytam nie robie, widzę ze z samymi głośnikami jest tyle problemu :)

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty:4977
Rejestracja:7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja:Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 3 lip 2004, o 15:48

Ciężko tutaj coś doradzić bo temat jest naprawde szeroki i głęboki....
Ale w sumie na początek jeśli chcesz już tak bardzo miec te 200-300W to może poskładaj wzmacniaczyk na TDA7294 w mostku.
Układ jest prosty i nie trzeba go specjalnie uruchamiać.
Podaj e-maila to podeślę Ci schemat takiego wzmacniacza :)
Później pomyslimy nad zasilaczem do tego.
Tylko nie rób nic "na oko" . :!:
Wszystko trzeba mierzyć i dokładnie sprawdzać.
Mam nadzieje że masz już trochę wprawy w lutowaniu.
W sumie też zawsze możesz napisac posta na forum jeśli będzie coś nie jasne
:wink:

Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty:510
Rejestracja:10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja:Ostrołęka
Kontaktowanie:

Postautor: Sova » 4 lip 2004, o 08:54


Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty:510
Rejestracja:10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja:Ostrołęka
Kontaktowanie:

Postautor: Sova » 4 lip 2004, o 10:03

Przed zrobieniem wzmacniacza warto pomysleć o obudowie do wzmacniacza i głośników. Czy ktos potrafi liczyć te wszystkie rezonanse, wyciszenia, promieniowania itp. Bardzo przydaaby mi sie pomoc w tym dziale. Jeśli ktoś zechcaił by pomóc wyślę mailem jak chciałbym aby to wyglądało.

trryt
-
-
Posty:119
Rejestracja:3 maja 2004, o 15:08

Postautor: trryt » 4 lip 2004, o 10:14

Na początek polecam zrobić coś z kitu. Mój pierwszy i jak na razie(teraz kombiuje coś własnego) jedyny wzmacniacz to:J-45 + J-42 z Jabela. Brzmienie ma całkiem, całkiem a hałasuje na tyle co wieża niby 100W a on ma 25W. Mam wrażenie że chcesz 300-400W, bo się napatrzyłeś na bzdurne wieże czy kina domowe co to na nich nawet 500W potrafią napisać, ale to jest kłamstwo. Miałem kiedyś doczynienia z powermixerem i kolumną estradową które NAPRAWDĘ miały 200W. W małym pomieszczeniu, grała tylko jedna kolumna, wzm nie był odkręcony nawet na 2/3 i ciężko było wytrzymać. Jeżeli zbudujesz/kupisz sobie wzm 300W i będziesz go używał w domu to mam ndzieję że znasz dobrego laryngologa i nie masz sąsiadów w promieniu 300m. Są kity o takiej mocy np AVT5000 ale to 40zł za samą płytkę a trafo to pewnie z kilkaset. Zacznij od 2x50W.

Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty:510
Rejestracja:10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja:Ostrołęka
Kontaktowanie:

Postautor: Sova » 4 lip 2004, o 11:36

Właśnie ja chce takie głosne brzmienie, wiesz mam akurat 2x50W sprawuja sie super, a jak zrobie wzmacniacz 350W(może tez być 200W) to to jest moc maxymalna, a przeważnie bedzie pewnie sporo niżej, takie mi cudko trzeba, robie taki bo nie bedzie to cały czas w domu. a co do cen.... no wiem ile to bedzie kosztować. Jeszcze jedno wiesz wg mnie płacenie za płytkę 40pln to czysty debilizm, a jeszcze bardziej jeśli jest ona jedno stronna. Wole przysiąść i zaprojektować sam płytke, z projektowaniem nie mam problemu ale potem z ładnym odtworzeniem jej na laminacie....... :) no nie bedzie to wygladac tak jak ze sklepu ale bedzie moje, części kupuje tanio u znajomego. zostaje nadal przy 200W-350W(chodzi o moc maxymalną). Co do projektu kolumn, wolał bym skonsultowac sie z kims, jak już pisałem.

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty:4977
Rejestracja:7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja:Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 4 lip 2004, o 15:38

A więc:
Co do kolumn to jak na razie nie mam jeszcze swojej konstrukcji ale mam w planach zrobic sobie projekt igoda zaprezentowany w EP 5/2004.
Może Cię zainteresują.Sprawdź :!:
Co do wzmacniacza,podaje Ci tutaj link.Wykonaj ten wzmacniacz bo naprawde warto biorąc pod uwage że koszta będą niewielkie w porównaniu do prawdziwych konstrukcji na tranzystorkach...
Zresztą sam zobaczysz jak takie dwie kosteczki mogą zadowolić słuchacza :wink:
Jak go zrobisz to jestem w stanie podesłać Ci naprawde dobrą konstrukcję wzmaka 300W na elementach dyskretnych.
Tutaj jest link:
http://users.skynet.be/djphils/e_ampli1.htm

Nie wiem czy dobrze napisałeś że debilizmem jest płacenie 40 PLN za płytkę.Może w tym wypadku tak,ale z tego co wiem w większości raczej się opłaca.
Nie każdy potrafi wykonać płytkę sam, a zwłaszcza do wzmacniacza gdzie przez ścieżki "płyną" duże prądy.

Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty:510
Rejestracja:10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja:Ostrołęka
Kontaktowanie:

Postautor: Sova » 4 lip 2004, o 18:48

Panowie ja zapomniałem, tzn nie powiedziałem... ja chce wzmacniacz 200W-350W o łacznej mocy czyli dwa kanały :) 2x100W - 2x175W + 5W(powedzmy) na gadżety. Bardzo przepraszam jeśli kogoś wprowadziełm w błąd :)


A co do tego(wyżej podanego) wzmacniacza, no obrazki wygladają fajnie :) z tego co zrozumiałem, bo nie umiem francuskiego, to układ mostkowy, ale nie wiem jesli chodzi o rezystancje i moc jak jest dokładnie. jakie do tego głośniki beda potrzebne i jaka jest jego moc(bo to chyba wzmacniacz mono)? Tam cos sie przebija raz 150W raz 70W Drogi The End`zie jesli możesz to napisz co jaki jest ten wzmacniacz dokładnie tylko po polsku :)
Ostatnio zmieniony 4 lip 2004, o 19:05 przez Sova, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty:4977
Rejestracja:7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja:Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 4 lip 2004, o 18:56

Panowie ja zapomniałem, tzn nie powiedziałem... ja chce wzmacniacz 200W-350W o łacznej mocy czyli dwa kanały :) 2x100W - 2x175W + 5(powedzmy) na gadżety. Bardzo przepraszam jeśli kogoś wprowadziełm w błąd :)
No to masz TDA7294 daje prawie 100W a w mostku jak podałem Ci link masz 150W...
O co chodzi? :mrgreen:

Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty:510
Rejestracja:10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja:Ostrołęka
Kontaktowanie:

Postautor: Sova » 4 lip 2004, o 19:09

Poprostu nie rozumiałem o co chodzi bo to po francusku :) no to właśnie mi taki potrzeba, jaka jest rezystanacja bo tez nie zrozumiałem?

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty:1522
Rejestracja:30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja:Kielce

Postautor: ACeK » 4 lip 2004, o 19:20

:) http://www.st.com/stonline/books/pdf/docs/1057.pdf

Tu masz wszystko lacznie z plytka i rozne warianty pracy.

Ps. Schematy sa takie same tyle ze lepszej jakosci :wink:
:D

janek11389
-
-
Posty:682
Rejestracja:5 cze 2004, o 10:57

Postautor: janek11389 » 5 lip 2004, o 00:33

Na scalakach 200 lub 300W nie znajdziesz, takiego czegoś się nie robi na kościach, ponieważ jest problem z odprowadzeniem ciepła, więc chcąc coś takiego zbudować no to niestety trzeba chwycić za tranzystory.
Oprócz jakiejś tam wiedzy na temat budowy wzmacniaczy, jest jeszcze inny problem, czy ty się zastanowiłeś, czym to obciążysz, jeżeli wzmacniacz nie będzie oszukany, to przy 300W w sinusie on będzie miał 600W muzycznej, to żeby nie spalić głośników to kolumna powinna mieć minimum 600W też w sinusie, no to teraz sobie to na spokojne przemyśl i napisz czy mam Ci wysłać ten schemat?

Dexter
-
-
Posty:115
Rejestracja:29 kwie 2003, o 21:38
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Dexter » 5 lip 2004, o 19:10

Jest bardzo duzo problemow zwiazanych z budowa takiego wzmacniacza. Zasilanie,odprowadzanie ciepla,petle masy. Na poczatek ZDECYDOWANIE nie nalezy sie za takie cos brac. Zacznij od wzmacniacza 5W i zobacz ze tez potrafi glosno grac. Twoja wiedza nie jest (i pewnie dlugo nie bedzie) wystarczajaca nawet z nasza pomoca. Naprawde szkoda marnowac pieniazki.
Pozdro
Dexter

Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty:510
Rejestracja:10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja:Ostrołęka
Kontaktowanie:

Postautor: Sova » 5 lip 2004, o 21:18

W tej chwili sie wacham, narazie robie projekty i pwenie przez najblizsze pół roku nic jeszcze nie kupie ani zrobie. Jesli zdecyduje ze za duzo jednak przy tym problemu, zrezygnuję.
Tylko nadal ja nie rozumiem z czym jest TYLE problemu? No nie robiłem, fakt, ale jak patrze na schematy, np ten mostkowy wzmacniacz który był tu podany, scheamt nie jest trudny. odprowadzienie ciepła zrobił bym duzym radiatorem i wentylatorem 12cm, taki mam i super chłodzi, i jest cichy. Bardziej ja sie martwie o zrobienie kolumny. Tu sa te całe echa nie echa, wyciszenia zniekształcenia. Koledzy czy wam chodzi o sam wzmacniacz ze to taki problem czy o kolumny?

Wróć do „Elektronika retro, lampy, audio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości