Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Buduje kolumne do git. bas, jaka obudowa, zwykła czy tubowa?

Wara
-
-
Posty:8
Rejestracja:25 gru 2006, o 20:40
Lokalizacja:Grójec
Buduje kolumne do git. bas, jaka obudowa, zwykła czy tubowa?

Postautor: Wara » 6 lut 2007, o 17:25

Witam, sprawa jest myśle warta rozważenia, chce zbudować kolumne do gitary basowej na głośniku który posiadam (Eminence Delta 15" -8ohm) Natknąłem sie przypadkiem na ksiażke w której sa pokazane 3 sposoby konstrukcji takiej kolumny (kształt samego pudła)

tu powinien byc obrazek----> http://patrz.pl?134187

Mój poprzedni piecyk basowy był zwykłej konstrukcji tak jak na samym dole, ale po tych wykresach które są na zdjęciu to widze, że można by wyciagnać z tego samego głośnika basowego o wiele więcej gdyby wpakować go w taka obudowe "tubową" -tz głośnik wewnątrz całkiem schowany. (pierwsza i druga rycina)

Co sadzicie o tym pomyśle, i czy jest to opłacalne (czy będą konkretne efekty) czy ma to jakieś minusy (np wytłumienie tonów średnich)

Dodam ze w perspektywie mam zamiar do tej kolumny dołączyć gwizdek z tubą.

pozdrawiam-Michał

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty:4977
Rejestracja:7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja:Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 8 lut 2007, o 10:10

Moim skromnym zdaniem to najlepiej zrobić to w obudowie zamkniętej - no gdyby Ci było mało basu to można Wstawić tunele bassreflex.
Obudowa ze "schowanym" głośnikiem pewnie sie nie sprawdzi, bo bas będzie "buczał" niskimi tonami a to nie jest pożądany efekt w gitarze basowej i nic tutaj nie da w tym przypadku głośnik wysokotonowy bo zanikną własnie tony srednie.

Wara
-
-
Posty:8
Rejestracja:25 gru 2006, o 20:40
Lokalizacja:Grójec

x

Postautor: Wara » 17 lut 2007, o 19:03

No i za radą zmontowałem zwykłą otwarta obudowe. Jak narazie widze że jednak 15 cali to mocno zamula. A grałem sobie ostatnio na kolunie trójdrożnej z głośnikami 15" 10" i gwizdek i strasznie mi sie spodobało brzmienie, dzięki temu dowiedziałem sie że przy dobrej kolumnie brzmienie ze wzmaka Ba 100 (taki piec basowy od LDM ) jest naprawde piękne przy dobrej kolumnie (seryjnie jest tylko głośnik 15 cali)
Od poczatku mam w planie gwizdek, ale zastanawiam sie czy nie targnąć sie od razu i nie zrobić środka + gwizdek. Wtedy napewno juz niebyłoby żadnych zastrzeżeń.

Czy ktoś już póbował taki zestaw składać? i jakie odczucia...?

Druga sprawa to dobór gwizdka,
narazie mam na oku takie:
http://allegro.pl/item164681911_glosnik ... tuba_.html
http://allegro.pl/item164363236_glosnik ... exar_.html

Wytrzymają, czy raczej nie?

Taki głośnik będzie podłączony równolegle z basowym i dodatkowo załorze mu kondensator (filtr górnoprzepustowy) Tylko jeszcze niewiem do jakiej czestotliwości powinienem ograniczyć sygnał idący do gwizdka. Licze w tej kwestii na pomoc.

janek11389
-
-
Posty:682
Rejestracja:5 cze 2004, o 10:57

Postautor: janek11389 » 19 lut 2007, o 08:56

Witam! Próba z głośnikiem 15 cali na otwartej skrzyni jest nie właściwa, bas potrzebuje zamkniętej skrzyni, potrzebuje odpowiednich gabarytów, potrzebuje otworów dyfuzyjnych, o odpowiedniej średnicy, na dodatek żeby to miało prawdziwe ręce i nogi, musiałbyś dobrać stosunek basu do jednego kiloherca w samym korektorze barwy tonu i to już pod właściwą gitarą, a dopiero potem robić różne porównania! Jak sam widzisz sprawa w cale nie jest taka prosta, cztery deski i przypadkowy głośnik! W prawdzie głośnik masz odpowiedni, ale reszta stoi pod wielkim znakiem zapytania!
Piszesz, że głośnik zamula, co dokładnie masz namyśli? Piszesz, że na kolumnie otwartej! Czy ta, co Ci się podobała była też otwarta? Co do gwizdków to najlepsze są tytanowe, a najgorsze z esteixsa, ale chciałbym żebyś przeprowadził eksperyment, jako że piszesz, że kolumna ma iść pod gitarę basową, niech jeden szarpie po strunach, na tej basówce, a drugi odłącza i załącza ten gwizdek i napisz czy było go słychać?
Pozdrawiam

Wara
-
-
Posty:8
Rejestracja:25 gru 2006, o 20:40
Lokalizacja:Grójec

x

Postautor: Wara » 22 lut 2007, o 12:54

Witam, co do obudowy wiem ze żeby miało ręce i nogi tomuszą byc odpowiednie gabaryty i odpowiednich wymiarów kanały, materiał - najlepiej płyta wiórowa 20mm itd.. al epowiem wam ze to co zmontowałem basami gada wręcz swietnie jak na mój gust, Niewiele gorzej od trójdrożnej wielkiej kolumny elestry na której gram w domu kultury.

I właśnie tu chodzi o to zamulanie na trójdrożnej jest o wiele więcej i ładniejszych przyjemniejszych dla ucha wysokich dźwięków, na mojej 15 co prawda też są ale czuje sie różnice że troche jakby zniekształcone. Mam właśnie nadzieje że gwizdek mi pomoże (środek mniej potrzebny boi tak zawsze wycinam equalizerem)

I teraz pytanie do was, filtr górnoprzepustowy na gwizdek (kondensator) na jaką częstotliwość ustawić, wykres skuteczności mojego 15" gwałtownie zaczyna opadać przy 3Khz czyli gdzieś tam bym liczył częstotliwość graniczną.

wygrzebałem wzór na pojemność kondensatora, ale wyszło mi z niego 6,6 uF i to chyba nie jest dobrz ebo to raczej bardzo mało. Niech mi ktoś poie ile powinno być i na jaką czestotliwość. /Wiem ze kondensator musi być unipolarny i mieć napięcia ponad 100v żeby wytrzymał.

pozdro-Wara

mb83
-
-
Posty:21
Rejestracja:29 sie 2006, o 20:06
Lokalizacja:Ziemia Rzeszowska

Postautor: mb83 » 22 lut 2007, o 14:35

Jak już pisałem 6uF jest ok.
Musisz powiedzieć coś więcej o kolumnie, w której trzymasz tego eminanca. Jak jest w otwartej to będą się dziać różne rzeczy. Najlepiej będzie jak zaczniemy od dobrania właściwej kolumny do tego głośnika, który jest naprawde dobry (tzn. tak misię wydaje), a potem zabierzemy się za zwrotnice.
Pozdrawiam.

Wara
-
-
Posty:8
Rejestracja:25 gru 2006, o 20:40
Lokalizacja:Grójec

x

Postautor: Wara » 22 lut 2007, o 19:21

Hej, obudowa jest z płyty wiórowej 15mm o wymiarach wewnętrznych 40cmx35cmx 70cm i w dolnej części - pod głośnikiem jest kanał o wymiarach 10cmx 38cm głeboki na 20cm. W środku dokładnie wszystko wygłuszone gabką 3cm. Tylna ścianka nie dostaje wibracji jak sie dotknie, brzmienie dolów jest porównywalne z firmową kolumną estradową z którą mam tu porównanie. Z resz akolumna przeszła już chrzest bojowy na sporym koncercie gdzi ebyła jedynym odsłuchem bo akustyk dał ciała i normalnych mi nie podłaczył... słyszałem sie dobrze. Czyli chyba możemy brać sie za zwrotnice :)

Powiedzcie mi czy da sie jakąś odpowiadajacą z allegro wygrzebać bo troche tego towaru jest, i to różnych i w różnej cenie. Czy tez da sie mniejszym kosztem zmontować samemu taka o parametrach jakiejś zawodowej.

pozdrawiam-Wara

[ Dodano: 25-02-2007, 15:24 ]
No coś przestaliście pisać, czuje sie pozostawiony samemu sobie.
Według mojej podstawowej fizycznej wiedzy chciałem zrobić tak, połączyć równolegle dwa głośniki basowy i gwizdek a z gwizdkiem szeregowo wpiąć kondensator unipolarny 6uF
Tak żeby na gwizdek nie szły czestotliwosci poniżej 3kHz. A głośnik basowy zeby sie zajmował dołem i troche tam góry bo skuteczność 15 nastki powyżej 3kHz już maleje tak że niema sensu chyba dodatkowo dawać cewki i blokowac góry na basowym.
Taki zestaw głośników miałby 4ohm i byłby podłaczony do wzmaka kóry przy 4ohm daje 160W. Głośnik basowy ma 300W gwizdka jeszcze nie dobrałem ale myśle ze taki 160W będzie ok.
Czy moge to tak zrobić czy dzięki czemuś o czym niewie całość pujdzie z dymem?

Dodam ze zalerzy mi na taniości rozwiązania, chciałbym wpakować jakiś gwizdek za 40 zł których kilka jest na allegro:

http://allegro.pl/show_item.php?item=16 ... s%C5%82any.

http://allegro.pl/item167687770_tuba_gl ... _nowy.html

http://allegro.pl/item168939084_tubowy_ ... e_180.html

aha i jeszcze piezo, co o nich sądzicie w tym konkretnym zastosowaniu: http://allegro.pl/item167399509_piezoel ... _l338.html.

Ten ostatni jest tani nawet jakby miał tylko 4ohm to najwyrzej wezme dwa i zepne je szeregowo.


pozdrawiam-Wara

mb83
-
-
Posty:21
Rejestracja:29 sie 2006, o 20:06
Lokalizacja:Ziemia Rzeszowska

Postautor: mb83 » 25 lut 2007, o 21:58

Żaden z nich. Piezo się do niczego nie nadają. Już Ci mówiłem, że dobra do twoich potrzeb będzie Beyma SMC2012. Ale też jej nie utniesz filtrem 1-go rzędu. Trzeba to zrobić II-rzędem. Potrzebna będzie jeszcze cewka. Midbas może zostać puszczony na całe pasm, a impedancja takiego zestawu wyniesie 8ohm.
Ale jeśli chodzi o odcięcie, to najpierw zdecyduj się na jakiś głośnik.

Wara
-
-
Posty:8
Rejestracja:25 gru 2006, o 20:40
Lokalizacja:Grójec

x

Postautor: Wara » 25 lut 2007, o 23:35

Hm czyli jednak sprawa robi sie kosztowniejsza... Cóż pewno będe troche musial poczekac z realizacją, ale ten temat myśle że warto dokończyć bo to dla basistów bardzo przydatna sprawa.

Dobra mamy ten głośnik Beymy o parametrach:

DANE TECHNICZNE

Impedancja znamionowa 8 omów

Rezystancja stałoprądowa 5 omów
Moc znamionowa 12 W rms
Efektywność 97 dB
Pasmo przenoszenia 1-20 kHz
Zalecana minimalna częstotliwość podziału 2 kHz
Współczynnik BL 2,75 N/A

PARAMETRY THIELE - SMALL'A
Częstotliwość rezonansowa, fs 1080 Hz
Współcz. dobroci mech., Qms 4,27
Współcz. dobroci elektr., Qes 1,22
Współcz. dobroci całkowitej, Qts 0,94

cena-119zł

Teraz jak proponujecie rozwiązać kwestie rozdzielenia sygnału, jak już wspomniałem wydaje mi sie że najlepiej byłoby podzielic przy 3kHz. Jakie elementy wg jakiego schematu, Robić zwrotnice samemu, czy pogrzebać na allegro za jakąś tanią ew wymienić w niej kondensator jesli czestotiliwość odcięcia nie będzie pasować...


Druga sprawa to zabezpieczenie gwizdka, 12W w układzie ze wzmakiem 160W wiadomo, że normalnie by sie sfajczył od razu.
sprawe znam tylko książkowo, więc jak dla tego konkretnego przypadku to zmontować z elementów o jakich parametrach?


Aha jeszcze jedno mam taki ciekawy pomysł, żeby zamiast tego gwizdka wpakowac jakąś niezgorsza kolumienke od zestawu hifi, z tym że zabezpieczając ją kondensatorem Mam akurat kilka sztuk w domu więc jest na czym eksperymentować. Z mojego wzmaka sygnał powyżej 3 khz jest już nie tak mocny, ostatni suwak equalizera jest na 4kHz i jeśli tylko jego sie podbije a całą reszte wytnie, to głośność przy wzmacniaczu na maksa jest taka, że zwykła kolumna powinna sobie poradzić (ew dwie moge dać). Chodzi mi o to że gdyby szedł na kolumne jedynie sygnał powyżej 3kHz, to niedostawałaby tak wiele mocy więc powinna dac sobie rade. Ale to już takie moje pomysły. Jeśli możecie, wypowiedzcie się :)

pozdro-Wara

mb83
-
-
Posty:21
Rejestracja:29 sie 2006, o 20:06
Lokalizacja:Ziemia Rzeszowska

Postautor: mb83 » 26 lut 2007, o 14:07

Zwrotnice uniwersalne z allegro i nie tylko to shit.
Samemu zbuduj, bedzie taka sama cena a napewno lepiej. Co do Elementów to powiem Ci jak troche się pobawie programem symulacyjnym jak bede miał więcej czasu (czyli jutro po południu). A o gwizdek się nie martw. 12W to w cholere mocy. Będzie pracował prawie trzy razy wyżej od rezonansu, także napewno nic mu nie będzie.
A z tą kolumną to nie wiem sam. Możesz próbować połączyć prze rezystor np: 6,8uF i zobaczysz jak będzie, ale nie przesadaj z wysterowaniem.

Wara
-
-
Posty:8
Rejestracja:25 gru 2006, o 20:40
Lokalizacja:Grójec

x

Postautor: Wara » 27 lut 2007, o 19:13

Na allegro są różne kondensatorki, są takie o pojemności 2,2 uF czyli 3 sztuki połączone równolegle, dadzą 6,6 uF Tylko kwestia napiecia, conajmniej 100V na alegro są w pojemności 2,2 o różnych napięciach, które z nich wybrac jeśłi będą połączone równolegle we trzy? Aha i sa różne typy, elektrolityczne jakieś SMD ... rózne, ale niewiem które z nich bedą odpowiednie, moglibyście polecić konkretny typ?

mb83
-
-
Posty:21
Rejestracja:29 sie 2006, o 20:06
Lokalizacja:Ziemia Rzeszowska

Postautor: mb83 » 28 lut 2007, o 11:26

Poczekaj. Nie śpiesz się i narazie niczego nie kupuj. Kondensatory kupisz razem cewką. Cewka też będzie potrzebna do ucięcia gwizdka filtrem II rzędu.

A jak chcesz kondy do tej kolumny to możesz kupić 3x2,2u i połączyć równolegle. Kondy oczywiście unipolarne elektrolityczne na napięcie 100V. SMD to są elementy do montażu od strony druku (no wiesz na płytkach).

Wara
-
-
Posty:8
Rejestracja:25 gru 2006, o 20:40
Lokalizacja:Grójec

x

Postautor: Wara » 28 lut 2007, o 22:56

No ok jak już sie uparłeś :599: na obcinanie jeszcze góry z basowego (bo chyba to ma robić cewka) to ok, posłucham sie, zobaczymy jak wyjdzie, Powiedz mi tylko na jaką częstotliwość dobrać cewkę.

Aha jeszcze jedno kondensator(y) wysokonapięciowe 100V w sumie6,6uF unipolarne... ale cholera na allegro mam problemy ze znalexzieniem takich i jeszcze jedno kryterium, w starej książce o elektroakustyce bardzo odradzają elektrolityczne. "kondensatory w zwrotnicach powinny być kondensatorami poliestrowymi typu MKSE lub dla durzych wartości pojemności elektrolitycznymi niepolaryzowanymi". -A 6,6uF to chyba nie jest wiele..
No i właśnie nie mogę znaleźć takiego kondensatora który by spełniał wszystkie te kryteria a przynajmniej spora część tego co znalazłem w necie i na allegro niema danych czy jest polaryzowany czy nie, a ogólnie wszystkie 2,2 uF są elektrolityczne.. Co wybrać żeby działało tak jak w obliczeniach?

mb83
-
-
Posty:21
Rejestracja:29 sie 2006, o 20:06
Lokalizacja:Ziemia Rzeszowska

Postautor: mb83 » 1 mar 2007, o 18:27

6,6 to w sumie tak średnio. Nie zaleca się elektrolitów, bo im z czasem elektrolit wysycha. Ale teraz tym nowszym kondom to bez przesady. Napewno 20 lat pochodzą. Nie ma się co martwić. Możesz kupić tu: www.f-a-s.com.pl

A cewka nie posłuży do odcięcia góry z basowego tylko do uczynienia charakterystyki filtu, który będzie odcinał gwizdek bardziej stromą. Żeby gwizdek wytrzymał trzeba go uciąć filtrem II rzędu czyli 12dB/okt. Sam kod uciął by go z nachyleniem 6 dB/okt, a to troche mało.

Wara
-
-
Posty:8
Rejestracja:25 gru 2006, o 20:40
Lokalizacja:Grójec

Postautor: Wara » 1 mar 2007, o 22:07

No to powiedziałeś coś czego nie wiedziałem o tej cewce. Teraz proszę o schemat Jak całość połączyć no i jaką cewkę kupić (o jakich parametrach)

mb83
-
-
Posty:21
Rejestracja:29 sie 2006, o 20:06
Lokalizacja:Ziemia Rzeszowska

Postautor: mb83 » 2 mar 2007, o 13:49

:612: Pomęcze sięjeszcze trocje nad tą twoją zwrotnicą bo probram jakieś głupoty pokazuje i nie moge dojść przyczyny.

trryt
-
-
Posty:119
Rejestracja:3 maja 2004, o 15:08

Postautor: trryt » 3 mar 2007, o 23:55

Do zwrotnic zawsze słyszałem że elektrolity to zło konieczne i jeżeli sie tylko da to je wywalac. A czemu tak jest nie powiem, może w tej książce co pisałeś jest to wyjaśnione. A 2,2uF spokojnie można znaleźc nie elektrolity, np taki typowy do zwrotnic albo lampowców:
http://allegro.pl/item170937547_kondens ... _400v.html
No tani nie jest to fakt...

mb83
-
-
Posty:21
Rejestracja:29 sie 2006, o 20:06
Lokalizacja:Ziemia Rzeszowska

Postautor: mb83 » 4 mar 2007, o 11:49

No włąśnie wszystko się zamyka w tym, że tani nie jest. Ale jak się robi sprzęt wysokiej klasy to już pal lich 7 PLN jak na głośnik niskotonowy wydajemy 200PLN (to tak swoją drogą).
Ale do "ucięcia" kolumny pełnopasmojesj tak "na próbe" to jest chyba najlepsze bo i najtańsze rozwiązanie.

Wróć do „Elektronika retro, lampy, audio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości