Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

ilu watowy wzmacniacz kupić?

alek
-
-
Posty:2
Rejestracja:13 cze 2005, o 19:34
Lokalizacja:Gdańsk
ilu watowy wzmacniacz kupić?

Postautor: alek » 13 cze 2005, o 19:48

witam,

na początku chciałem zaznaczyć że w elektronice jestem dosyć zielony, ale jednocześnie bardzo zapalony.

W moje ręce trafił katalog różnych "kitów" czyli zestawów do zmontowania. Widzę tu różne wzmacniacze. Od 2W do 100W. I teraz zastanawiam się jaki z nich wybrać. Na pewno jeden z tych większej mocy, ale np. na moich kolumnach głośnikowych jest napisane 630W. Skąd oni wyciągnęli taka moc, skoro ja widziałem wzmaki max chyba 100W? (nie tylko w tym katalogu).

Jak do takiego wzmaka dobrać głośniki (chcę zbudować samodzielnie kolumny)?

pozdrawiam

alek

awatar100
-
-
Posty:420
Rejestracja:27 cze 2003, o 07:55
Lokalizacja:Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: ilu watowy wzmacniacz kupić?

Postautor: awatar100 » 14 cze 2005, o 08:31

witam,

na początku chciałem zaznaczyć że w elektronice jestem dosyć zielony, ale jednocześnie bardzo zapalony.

W moje ręce trafił katalog różnych "kitów" czyli zestawów do zmontowania. Widzę tu różne wzmacniacze. Od 2W do 100W. I teraz zastanawiam się jaki z nich wybrać. Na pewno jeden z tych większej mocy, ale np. na moich kolumnach głośnikowych jest napisane 630W. Skąd oni wyciągnęli taka moc, skoro ja widziałem wzmaki max chyba 100W? (nie tylko w tym katalogu).

Jak do takiego wzmaka dobrać głośniki (chcę zbudować samodzielnie kolumny)?

pozdrawiam

alek
wzmacniacze sa od .,., malych mocy do nawet 2kW ! wszysko zalezy od stopnia trudnosci
nie wiem jakie masz kolumny ale "prawdziwym wzmacniaczem o mocy 180/200watt" bys byl wstanie poslac je do krainy wiecznych lowow :)
proponuje zrobienie wzmacniacza na tda 7294 - dla poczatkujacego powinno to byc proste a moc tez jest dosc duza bo 100W
jak chesz budowac samodzielnie kolumny to to temat zeka ... ludzie obecnie kupuja glosniki za maxx 100zl z niska sprawnoscia i Ogromna moca i oczekuja cudow .,.,. prawda jest taka jak chesz sam zrobic sobie dobry zestaw audio to musisz wpierw zainwestowac w POZADNE glosniki o duzej sprawnosci i dobrych parametrach audio i wtedy nawet wzmacniacz 20watt bedzie wstanie zagrac wspaniale na takich glosniczkach .,.,., no ale cena za glosnik to mi 400zl za sztuke ,a i do tego prgram liczacy objetosc obudoway i np otwory BR ;] zakladam ze i tak mnie nie posluchasz kupisz sobie jakeis alpierdy ;] skrzynie tez se zropbisz i dla ciebie biedze gralo "wypas" ale jak sie raz uslyszy jak graja glosniki scan speak'a to szczeka opada

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty:4977
Rejestracja:7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja:Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 14 cze 2005, o 11:10

Ja polecam na poczatek własnie TDA7294 jak wspomniał kolega Awatar100 lub LM3886 trochę słabsze ale też potrafią dostarczyć emocji.
Co do budowy kolumn i samych głośników to Awatar100 też ma rację, liczy się sprawność głosnika a później moc.
Obudowa też musi być dobrze obliczona by wykorzystać głośnik jak najlepiej.
Ale ludzie na Watt-y lecą nie wiedząc co to w ogóle znaczy, ale to już inna bajka.
Polecam głosniki Tesli. Acoustic TVM bardzo dobre i tanie głośniki z Czech.
Program do obliczania skrzyni moge zamieścic jako załącznik (na życzenie).

cris22
-
-
Posty:18
Rejestracja:15 wrz 2004, o 09:34

Postautor: cris22 » 15 cze 2005, o 13:11

the end mógł też zaproponować TDA 7294 w mostku umnie ciągnie "Beymę" 400W od pół roku te waty na twoich głośnikach to może PMPO (kompletna bzdura-moje prywatne zdanie-sorry)ale mostek na tym scalaku naprawdę dobrze gra -proszę pamiętać o zapasie mocy trafa.pozdro.

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty:4977
Rejestracja:7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja:Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 15 cze 2005, o 15:04

the end mógł też zaproponować TDA 7294 w mostku
No i zaproponowałem :)
proszę pamiętać o zapasie mocy trafa
No jak najbardziej, i warto zastosowac dużą pojemnośc kondensatorów filtrujących w zasilaczu.

alek
-
-
Posty:2
Rejestracja:13 cze 2005, o 19:34
Lokalizacja:Gdańsk

Postautor: alek » 15 cze 2005, o 15:58

ok więc gdzie w internecie mogę poczytać jak "profesjonalnie" robić takie kolumny? chodzi mi przede wszystkim o teorię. albo może jakaś książka?

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty:4977
Rejestracja:7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja:Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 15 cze 2005, o 16:04


Awatar użytkownika
dsrecordss
-
-
Posty:300
Rejestracja:30 lip 2004, o 16:08
Lokalizacja:Żory
Kontaktowanie:

Postautor: dsrecordss » 24 cze 2005, o 11:33

Polecam jescze STX'y. Też bardzo dobre głośniczki. Avatarze cała heca polega na zrobieniu świetnych kolumn na tanich głośnikach. Zauważ że dwa głośniki połączone szeregowo/równolegle zyskują 3dB na skuteczności. Sam planuję budowę podłogówek na TVM'ach. Zobacz dział DIY na elektrodzie tam tego pełno jest;)
Ostatnio zmieniony 24 cze 2005, o 19:26 przez dsrecordss, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty:4977
Rejestracja:7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja:Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 24 cze 2005, o 11:44

Polecam jescze STX'y. Też bardzo dobre głośniczki. Avatarze cała heca polega na zrobieniu świetnych kolumn na tanich głośnikach. ZXauważ że dwa głośniki połączone szeregowo/równolegle zyskują 3dB na skuteczności. Sam planuję budowę podłogówek na TVM'ach. Zobacz dział DIV na elektrodzie tam tego pełno jest;)
Cześc Dawid
Ja słyszałem bardzo różne opinie na tamat STX i teraz już mam mieszane uczucia...
Podobno głośniki STX mają podane parametry dość dobre a w rzeczywistości tak nie jest...ale czy to prawda?...tego sam nie wiem.
Kupiłem raz STX estradowego 200W tam jest na stronie.
I powiem, że nawet dobrze to gra.
Może ktoś miał więcej doświadczeń z głośnikami STX ?
Ja na razie uważam, że tanie i dobre są TESLI (Acoustic TVM)

Awatar użytkownika
dsrecordss
-
-
Posty:300
Rejestracja:30 lip 2004, o 16:08
Lokalizacja:Żory
Kontaktowanie:

Postautor: dsrecordss » 24 cze 2005, o 19:25

tesla jest firmą z tradycją ale głośników estradowych robić nie potrafią. Stx robi lepsze głośniki o większych średnicach

awatar100
-
-
Posty:420
Rejestracja:27 cze 2003, o 07:55
Lokalizacja:Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: awatar100 » 25 cze 2005, o 06:50

i wiekszym rozzucie parametrow :o STX do domu to nieporozumienie

Awatar użytkownika
dsrecordss
-
-
Posty:300
Rejestracja:30 lip 2004, o 16:08
Lokalizacja:Żory
Kontaktowanie:

Postautor: dsrecordss » 25 cze 2005, o 10:55

Wiesz jeśli chcesz zrobić podłogówki za 200zł brutto to już tylko pozostaje stx. No do jazzu to one nie będą ale zawzze to coś przy ograniczonym budżecie. A STX od 32-150-x-Sx grają bardzo przyjemnym basem i jako budżetowe suby estradowe spisują się dosyć dobrze. Ja do nich nic nie mam. Wiesz nie wszyscy mają kasę na głośniki za 800zł za sztukę. Gdybym miał tyle kasy to rzucam stx'y i tesle i kupuję celestion'y

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty:4977
Rejestracja:7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja:Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 25 cze 2005, o 11:25

Dokładnie, jak bym miał kaskę to nie kupiłbym TESLI czy STX-a ale dobrze, że takie firmy istnieją i zawsze to już coś :)

Wróć do „Elektronika retro, lampy, audio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości