Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

JAk ?(czyli kilka pytań do podsłuchu bez przewodowego)

e_Razor
-
-
Posty:3
Rejestracja:7 maja 2004, o 19:17
Lokalizacja:Kr-ów
Kontaktowanie:
JAk ?(czyli kilka pytań do podsłuchu bez przewodowego)

Postautor: e_Razor » 7 maja 2004, o 19:21

Pytanie 1 :
Jak zamontować bramkę CD4011 zamiast układu scalonego 74(LS)13

Pytanie 2 :
Co oznacza skrót Gnd.

I chyba tyle. Nie dziwcie się gdybym nie rozumiał bo to są moje marne początki w elektronice :)
A tu macie schemat.
Obrazek

Jakby się obrazek nie wyświetlił to tu go macie na stronie.
http://stud.wsi.edu.pl/~sikrolb/schemat ... h_ttl.html

ADAM
-
-
Posty:23
Rejestracja:12 kwie 2003, o 10:55

Postautor: ADAM » 7 maja 2004, o 19:54

Zapomnij tym schemacie bo jest beznadziejny. Jeżeli by nawet zadziałał to jego parametry bedą bardzo,bardzo kiepskie. Pozatym wymaga on (tak mi się wydaje) mikrofonu kwarcowego (nigdy takiego nie widziałem, być może dało by się przerobić rezonator kwarcowy). Skoro już chcesz podsłuchiwać to na początek polecam ci wykonanie prostego nadajnika UKF na 1-2 tranzystorach (lub kupić gotowy za 10-20zł). Jak zdobędziesz trochę doświadczenia w technice w.cz to mozesz wykonac bardziej zawansowane konstrukcje oparte na rezonatorach SAW lub PLL (są gotowe układy do tego np. MC33176).

GND = masa układu

e_Razor
-
-
Posty:3
Rejestracja:7 maja 2004, o 19:17
Lokalizacja:Kr-ów
Kontaktowanie:

Postautor: e_Razor » 7 maja 2004, o 20:17

Hmm Zastanawiam się czy to jakieś fatum czy co... :?

Za każdym razem jak zabieram się za elektronikę to w końcu ktoś mi mówi : Ja bym tego nie robił. Albo : "zajmij się czymś innym" Albo jeszcze : "To nie przemyślany schemat. Nie rób tego"

Nie mógłby ktoś powiedzieć czegoś bardziej sensownego ?

Ja tak tylko pytam .... :)
A co do gotowych układów to do tego tesh są gotowe układy scalone, ale nie były one dostępne. Jakiś koleś w sklepie poradził mi żebym kupił tą bramkę i go sobie łatwo przerobił. Byłem wystarczająco zdesperowany, że ją kupiłem (złotówka w tą czy w tamtą)

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty:1522
Rejestracja:30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja:Kielce

Postautor: ACeK » 8 maja 2004, o 08:11

4011 rozni sie od 7413 tym ze pierwszy jest wykonany w technologi CMOS (tranzystory unipolarne) a drugi TTL (tranzystory bipolarne).
4011 zawiera dwu wejsciowe, 4 bramki NAND a 7413 cztero wejsciowe, 2 bramki NAND. Jesli chodzi o zamiennosc to z punktu uzywania jako uklady cyfrowe koles ze sklepu mial racje. Ale w Twoim przypadku bramka NAND nie pracuje jako bramka cyfrowa tylko jako wzmacniacz. I tu nie jestem pewny czy zamiana jest mozliwa. :(

Oczywiscie zawsze mozesz sobie zrobic bo uklad jest bardzo prosty z tym ze moze sie okazac ze nie bedzie dzialal. :wink:

Odp 1. Bramke podlaczasz tak samo z tym ze ona ma tylko dwa wejscia dlatego wykorzystujesz jedno sprzezenie zwrotne (a nie trzy).

Odp 2. Gnd to masa czyli to jest minus (-) zasilania. :)

Ps Wszystkie masy musza byc ze soba polaczone to tak na wszelki wypadek (bo jak ja robilem swoj pierwszy w zyciu uklad myslalem ze skoro na schemacie nie polaczone to nie musi byc i jakos nie chcialo dzialac :wink: )

lucck
-
-
Posty:19
Rejestracja:8 maja 2004, o 19:07
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: lucck » 8 maja 2004, o 20:00

W tym przypadku nie mozna zastosowac ukladu CD4011 zamiast układu scalonego 74(LS)13 poniewaz uklady CMOS maja o rzad wielkosci wiekszy czas propagacji i w tym przypadku nie osiagnie sie porządanej czestotliwosci generacji. Mozna zastosowac jakas inna bramke rodziny TTL. Najlepiej serii stanadrdowej a nie LS. Poza tym jak juz kolega pisal ten uklad nie jest najlepszym rozwiazaniem.... :|

e_Razor
-
-
Posty:3
Rejestracja:7 maja 2004, o 19:17
Lokalizacja:Kr-ów
Kontaktowanie:

Postautor: e_Razor » 18 maja 2004, o 18:40

Na innym forum usłyszałem, że układ będzie działał tylko będą trudności z nastrojeniem ...

Czy to prawda ?

salvationofblade
-
-
Posty:32
Rejestracja:17 gru 2003, o 21:11
Kontaktowanie:

Postautor: salvationofblade » 18 maja 2004, o 19:26

jest od kupienia w ep taki mikrofon bezprzewodowy czyli to samo co na tym schemacie. no i w ep tez o tym pisano. wiec mysle ze tamten powienien dzialac(chodzi mi o ten w ep). a te noc na schemacie to nie wiem.

Awatar użytkownika
Kamilkozi
-
-
Posty:229
Rejestracja:19 mar 2004, o 11:48
Lokalizacja:Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Kamilkozi » 18 maja 2004, o 19:39

Na innym forum usłyszałem, że układ będzie działał tylko będą trudności z nastrojeniem ...

Czy to prawda ?
Częstotliwość będzie zależała od indywidualnych właściwości danej kostki, z każdą będzie inna.
Podaj mi maila to prześlę o wiele lepszy schemacik z opisem budowy takiego podsłuchu z EdW.

awatar100
-
-
Posty:420
Rejestracja:27 cze 2003, o 07:55
Lokalizacja:Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: awatar100 » 19 maja 2004, o 18:50

w sklepie elektrinucznym za 12 zł jest Mikrofon bezprzewodowy kit hyba J09 płytka+elemety zasieg dobry cewka wykonana w postaci nadruku na laminacie wiec 0 porblemow ze stabilnoscia ,strojenie , 1 trymetr

bambus1121
-
-
Posty:1
Rejestracja:12 sty 2009, o 19:22
Lokalizacja:sędziszów

Postautor: bambus1121 » 13 sty 2009, o 15:02

Zapomnij o tym schemacje terz chciałem taki zrobiuc ale ktos mi to odradził i siee z tego bardzo ciesze podobno to rzezidło zmienia czestotliwos od temperatuty w pokoju i takich tam a poza tym to prucz ciebie bedzie to słyszało połowe okolicy.

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty:4977
Rejestracja:7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja:Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 14 sty 2009, o 12:39

Temat już chyba "trochę" nieaktualny ;)

Ostatni post: 19-05-2004

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 140 gości