Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Jak zrobić i sterować z pc'ta pojazd zabawkę

haryy
-
-
Posty:6
Rejestracja:7 sty 2004, o 19:26
Lokalizacja:wałbrzych
Kontaktowanie:
Jak zrobić i sterować z pc'ta pojazd zabawkę

Postautor: haryy » 7 sty 2004, o 19:32

chciał bym zbudować zabawkę-pojazd ale niewiem zkąd wziąć schemat i program sterujący nią

MaZi997
-
-
Posty:1
Rejestracja:7 sty 2004, o 20:37
Lokalizacja:Żagań

Postautor: MaZi997 » 7 sty 2004, o 20:40

A co ten pojazd ma robic ?? 8)

haryy
-
-
Posty:6
Rejestracja:7 sty 2004, o 19:26
Lokalizacja:wałbrzych
Kontaktowanie:

Jeździć

Postautor: haryy » 8 sty 2004, o 20:41

Jeździć(przód,tył,skręcać)

haryy
-
-
Posty:6
Rejestracja:7 sty 2004, o 19:26
Lokalizacja:wałbrzych
Kontaktowanie:

oświetlenie

Postautor: haryy » 8 sty 2004, o 20:48

no i może światła

wisnia
-
-
Posty:2
Rejestracja:10 sty 2004, o 03:27
Lokalizacja:Kalisz
Kontaktowanie:

Postautor: wisnia » 10 sty 2004, o 04:40

Ja bym zrobił tak (przynajmniej na początek) :
- Pojazd czterokołowy, 2 silniczki napędzające koła lewe i prawe - chyba najprostsze rozwiązanie, wystarczy zatrzymać jeden z silników, żeby pojazd skręcał, nie trzeba się bawić w skręcanie kołami - o tym można pomyśleć później.
- Podłączenie do komputera kablem. Niewygodne, ale do prototypu się nadaje ;-). Zrobienie wersji bezprzewodowej to pierwszy temat w kierunku udoskonalenia konstrukcji.
W najprostszej wersji potrzeba 4 żył - zasilanie silniczków niezależnie w obie strony. Na siłę wystarczyłyby 3, ale to niewielka różnica.
- Sterowanie z portu równoległego - tranzystory włączające silniczki, światła i co tam jeszcze może być.
- Zasilanie z komputera (na początek) lub osobnego zasilacza, a w wersji bez kabla - z akumulatorka.
- Oprogramowanie sterujące oczywiście najlepiej by było napisać sobie samemu. Ja jednak na początek skorzystałbym z gotowego rozwiązania.
Polecam na przykład aplikację o nazwie Girder. Powstała ona z myślą o zdalnym sterowaniu komputerem za pomocą pilota IR. Ale to było dawno... Dzięki swojej uniwersalności teraz jest rozbudowanym narzędziem do sterowania i automatyzacji - nie tylko komputera, ale wszelkich urządzeń do niego podłączonych. Nie będę się rozpisywał - zachęcam do lektury pod adresem http://www.girder.nl.

Temat jest interesujący, ale nie chcę pisać za dużo, ponieważ nie wiem, czy kogoś to interesuje... :| Jeżeli tak, to chętnie podzielę się pomysłami.

Pozdrawiam,
Marcin.

Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty:510
Rejestracja:10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja:Ostrołęka
Kontaktowanie:

Postautor: Sova » 10 sty 2004, o 17:38

widzisz ja bardzo sie interestuje twoim mówieniem, a dokładniem tym gilderem obsugą rs 232. Ale nie potrafie C++ tylko Visual Basic i do niczego mi się nie przydaje, a posłuchaj zaryzykowałbym zrobienie takigo pojazdu, bo mam wszytko co mi potrzeba, tylko te sterowanie, no nie potrafie zrobic, najlepiej było by radiowo, ale jak bys mi pomógł ze sterowaniem na kabel 4 żyłowy, to był bym bardzo wdzięczny :-), a jaka wtyczka do gildera by do tego była przeznaczona

euromatic
-
-
Posty:77
Rejestracja:27 lip 2003, o 21:38
Lokalizacja:00000

Panowie!

Postautor: euromatic » 10 sty 2004, o 18:35

Śmiem się wtrącić do rozmowy i zapytam:
Co to znaczy w 21 wieku pojazd sterowany kablem? Wstyd.
Jeżeli znasz choć trochę VB to napewno sobie możesz napisać prosty program sterujący poprzez Coma.
następnie możesz przesłać te dane do pojazdu za pomoca wielu rozwiązań dodatkowego układu dołączonego do portu kompa.
Rozwiązań jest mnóstwo , poczynając od zwykłej pętli induktofonicznej poprzez podzczerwień do transceiverów radiowych.
Można nawet zrobić to na ultradzwiękach.
Wszystko zależy od tego jak zasobna jest twoja kieszeń i ile różnego rodzaju podzespołów elektronicznych posiadasz w szufladzie.
Jeżeli masz jakiś stary alarm samochodowy na pilota to masz już odbiornik
pilota po przeróbce zamienisz w nadajnik

Rozwiązań jest setki , a VB nadaje się do tego znakomicie
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty:510
Rejestracja:10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja:Ostrołęka
Kontaktowanie:

Postautor: Sova » 10 sty 2004, o 20:20

Co to znaczy w 21 wieku pojazd sterowany kablem? Wstyd.
. Wiem co to jest za kaszana, ale za nic nie potrafie obsłuzc tego RS 232 z VB. mam dużo kontrolek, ale każada nie działa bo jedna nie ma jakiejś licencji, druga nie odnajduje pliku trzecia coś..... bardzo cche to uczynić od pewnego czasu, ale nic nie mogę!!! jeśli ty możesz mi pomóc, jeśli chodzi o RS 232, czekam na podpowiedzi. ja to najlepiej bym widział na podczerwień, bo to nie są aż takie duże wydatki, a niestety moja kieszeń nie jest aż tak pojemna :). Czekam na propozycje lub pomoce

euromatic
-
-
Posty:77
Rejestracja:27 lip 2003, o 21:38
Lokalizacja:00000

witam

Postautor: euromatic » 10 sty 2004, o 21:18

Zamieszczam prosty sposób na wysłanie czegoś w rodzaju rozkazu z portu RS 232( całość robiona w 5 minut)

do VB nie potrzebujesz żadnych specjalnych kontrolek do wysłania przez Coma
wystarczy tylko mscomm dostępny standardowo w VB
a dlaczego chcesz sterować pojazdem z kompa? nie lepiej zrobić to na procesorku i trzymać to w ręce i sobie za pojazdem pochodzic?
No tak , ale to ma każda zabawka ze sklepu.......... rozumiem.
pozdrawiam

Uwaga:
należy zmienić rodzaj pliku na "rar"
bo te forum nie przyjmowało ".rar"

Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty:510
Rejestracja:10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja:Ostrołęka
Kontaktowanie:

Postautor: Sova » 11 sty 2004, o 09:10

No tak , ale to ma każda zabawka ze sklepu
W tym jest trochę prawdy :-) bo fajnie ejszcze do tego napisać program który bedzie sterował sam ta zabawką :-) a to juz będe potrafił bo na tyle estem w VB zaawansowany, właśnie ta kontrolka Mscomm.ocx ja jej nie mam o mam win 2000 i jej porostu nie mam w systemie, a jak kolega w forum wysłał mi ją mailem to cos nie tak z nia było bo nie było licenci, jak byś mógł i masz ją kontrolke, zamieść ją na forum, jub syślij mi ją mailem sov@o2.pl. Bo tamta mi nie działa.
nie lepiej zrobić to na procesorku i trzymać to w ręce i sobie za pojazdem pochodzic?
To nie jest mój stan wiedzy!!! nic nie weim o programowaniu mikroprocesorów. Robił bym ten pojazd, ale stopniowo, mocno podpierany o te forum :-)

Narazie muszę mieć tą kontrolkę

haryy
-
-
Posty:6
Rejestracja:7 sty 2004, o 19:26
Lokalizacja:wałbrzych
Kontaktowanie:

Postautor: haryy » 11 sty 2004, o 19:44

Z kąd wziąć przekładnie do tego autka

Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty:510
Rejestracja:10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja:Ostrołęka
Kontaktowanie:

Postautor: Sova » 12 sty 2004, o 14:06

ale chodzi ci o takie coś że jeździ w tył i przód tak, jak o to to ci podeślę artyków w EP był chyba nawet niedawno.

haryy
-
-
Posty:6
Rejestracja:7 sty 2004, o 19:26
Lokalizacja:wałbrzych
Kontaktowanie:

to też

Postautor: haryy » 16 sty 2004, o 18:07

To też i aby wzmocnić moc kosztem prędkości.

Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty:510
Rejestracja:10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja:Ostrołęka
Kontaktowanie:

Postautor: Sova » 17 sty 2004, o 10:42

http://ep.pnet.ws/archiwum/2001/01/91_93.pdf - zobacz to, moze sie do czegos przyda, ja nawet nie weim po co to, a chyba z tym zeby moc-prdkosc to mysle zeby zrobic przekladnie, kola zembate :-)

awatar100
-
-
Posty:420
Rejestracja:27 cze 2003, o 07:55
Lokalizacja:Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: awatar100 » 23 sty 2004, o 17:39

http://robot.kgb.pl/
mine praca dyplomowa , jesze nie zkaczona ..nie spieszy mi sie

Awatar użytkownika
gruszek
-
-
Posty:178
Rejestracja:20 lis 2003, o 13:31
Lokalizacja:bytom

uP

Postautor: gruszek » 23 sty 2004, o 20:08

ja programuje od pewnego czasu procesorek 8051 ale nie mam specjalnych pomyslow na ciekawe uklady a ten mi sie wydaje ciekawy, tak wiec jesli (sova(albo hary o ile chce na uP)) mieszkasz w okolichach (bliskich) bytomia to sluze pomoca.
pozdrawiam!

salvationofblade
-
-
Posty:32
Rejestracja:17 gru 2003, o 21:11
Kontaktowanie:

Postautor: salvationofblade » 23 sty 2004, o 21:47

jęśli masz trochę więcej kasy to możesz do napędzania zastosować stare(albo nowe jak masz kase) serwomechanizmy modelarskie, wystarczy je trochę przerobic i będą się idealnie do tego celu nadawały, w ep był już opis takiego samochodziku ale nie był on sterowany z kompa ja właśnie robie(znaczy zaczynam) robota i też ma być na kółkach ale ja chciałbym sterować z kompa ale przer podczerwień no i właśnie z tym mam problem, jakby ktoś wiedział jak z kompa sterować przez irde, program najlepiej żeby był w delphi 6 bo właśnie w tym kompilatorze programuje.

Awatar użytkownika
gruszek
-
-
Posty:178
Rejestracja:20 lis 2003, o 13:31
Lokalizacja:bytom

Postautor: gruszek » 24 sty 2004, o 12:16

do sovy - teraz sie dopatrzylem ze ostroleka ;]

salvationofblade
-
-
Posty:32
Rejestracja:17 gru 2003, o 21:11
Kontaktowanie:

Postautor: salvationofblade » 28 sty 2004, o 21:44

jak tam harry, zrobiłeś już tą zabawkę

haryy
-
-
Posty:6
Rejestracja:7 sty 2004, o 19:26
Lokalizacja:wałbrzych
Kontaktowanie:

Postautor: haryy » 29 sty 2004, o 17:09

nie

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 56 gości