Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Tester kolejności faz

mario832
-
-
Posty:43
Rejestracja:10 paź 2007, o 14:54
Lokalizacja:warszawa
Tester kolejności faz

Postautor: mario832 » 13 gru 2007, o 13:41

Witam mam do podłączenia silnik 3 fazowy, regulacja obrotów przez falownik!!! Z ściany w garażu wystają 4 kable (siła) tylko że problem w tym że są to 2 czarne i 2 brązowe :( ,zero już znalazłem za pomocą śrubokręcika z neonówką!!!, ale teraz muszę podłączyć kolejno 3 fazy,słyszałem o czymś takim jak tester kolejności faz!!!, ma ktoś może schemacik takiego cuda???,albo może mi jakoś pomóc,pozdrawiam!!!

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty:2653
Rejestracja:24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja:Winny gród

Postautor: pajaczek » 13 gru 2007, o 16:58

nakarm google <- "kolejnosc faz cewka żarówka"

I jeden z pierwszych linkow opisuje ladny wlasnoreczny tester, skladajacy sie z 2 zarowek i kondensatora (lub cewki) w ukladzie gwiazdy. Zarowki swieca "roznym blaskiem" :619:

Da sie tez zlozyc taki tester z kondensatora, cewki i 1 zarowki w ukladzie trojkata, (w jednej kolejnosci podlaczen zarowka swieci, w drugiej nie), ale wybacz jakos nie chce mi sie przypominac w ktorej.


Oczywiscie mozesz tez kupic gotowe urzadzenie, napewno zabawa takim bedzie bezpieczniejsza niz wlasnoreczne skladanie urzadzenia dzialajacego na pelnym napieciu sieci.

marek1
-
-
Posty:104
Rejestracja:11 kwie 2007, o 18:46
Lokalizacja:Cieszyn

Postautor: marek1 » 13 gru 2007, o 19:41

W przypadku zasilania silnika trójfazowego przez przemiennik częstotliwości kolejność podłączenia faz zasilających przemiennik nie ma żadnego znaczenia, ważna jest kolejność podłączenia wyjścia przemiennika z silnikiem.
Jeżeli chodzi o podłączenie zasilania do przemnienniika to podłącza się tam tylko trzy fazy i przewód ochronny - nie podłącza się przewodu zerowego (mowa oczywiście o przemienniku o zasilaniu 3-fazowym a nie 1-fazowym), który w tym przypadku pozostaje nieużywany.
Jeżeli chodzi o kolejność podłączenia faz pomiędzy silnikiem a przemiennikiem to proponuję podłączyć na chybił - trafił a jeśli będzie odwrotnie to zamienić dwa przewody lub zmienić sygnał startu z CCW na CW lub odwrotnie (oczywiście jeżeli napędzana maszyna mogłaby się uszkodzić przy złym kierunku obrotów, trzeba ją najpierw odłączyć od silnika).

Pozdrawiam
Marek

mario832
-
-
Posty:43
Rejestracja:10 paź 2007, o 14:54
Lokalizacja:warszawa

Postautor: mario832 » 17 gru 2007, o 21:13

ok dzięki znalazłem też coś takiego,jakby ktoś był zainteresowany!!!
http://www.elektroda.net/warsztatowe/ws ... i_faz.html


pozdrawiam!!!

MDz
-
-
Posty:365
Rejestracja:29 mar 2003, o 13:35
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: MDz » 17 gru 2007, o 23:36

W dziale AnalogCenter mniej więcej w EP08..09/2005 były opisane 3 wersje wskaźnika kolejności faz (żarówkowy, z komparatorem fazy na przerzutnikach, z mieszaczem). Niestety w 2005 AC nie było jeszcze umieszczane w archiwum więc musisz poszukać wydania papierowego *)

--
MDz


*) Albo podesłać swojego mail-a.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 43 gości