Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Pomiar prądu - czyjniki Halla

Uszatek
-
-
Posty:32
Rejestracja:30 paź 2003, o 10:33
Lokalizacja:Wroclaw
Kontaktowanie:
Pomiar prądu - czyjniki Halla

Postautor: Uszatek » 7 kwie 2006, o 20:57

Witam !
Proszę o poradę w następującej sprawie - czy istnieje jakiś sposób, wykonalny dla amatora ;) pomiaru prądu płynącego w przewodzie bez konieczności wpinania się w obwód ? Potrzebne jest mi to do pomiaru czasu otwarcia wtrysku w samochodzie - niestety nie mogę podłączyć się do instalacji (gwarancja itd...) ale czy nie da się zrobić czegos podobnego jak mają mierniki cęgowe ? Prąd płynący w cewce wtrysku jest ponoć rzędu nawet 3A więc może dało by się wykryć go "bezdotykowo"
Czy ktoś z was ma pomysł jakiego czujnika należy użyć ? Jak to jest zrobione w miernikach cęgowych ? Cewka/trafo, czuły hallotron ?
Będę bardzo wdzięczny za podpowiedzi, naszukałem się trochę ale jakoś niec konkretnego nie znalazłem ;(
Pozdrawiam !

Awatar użytkownika
Press
-
-
Posty:389
Rejestracja:10 mar 2004, o 16:21
Lokalizacja:Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: Press » 8 kwie 2006, o 06:51

jesli to tak duze prady, to moze nawinac by ceweczke na przewodzie. W czasie pojawiania sie i zaniku pradu w przewodzie w cewce beda indukowac sie impulsy napieciowe.

Uszatek
-
-
Posty:32
Rejestracja:30 paź 2003, o 10:33
Lokalizacja:Wroclaw
Kontaktowanie:

Postautor: Uszatek » 8 kwie 2006, o 10:23

Z cewkami będę kombinował, z tym że nie nawijając tylko spróbuje umieścić przewód w szczelinie rdzenia, a cewke nawinąć na rdzeniu, móże coś da się z tego wyciągnąć.
Najlepszy jednak byłby hallotron, tylko nie wiem gdzie kupić taki bardzo czuły. Wszystkie które widziałem posiadają już układ formowania impulsów i dwustanowe wyjście, nadają się do czujników położenia, przełączników. Ja bym potrzebował takiego z wyjśćiem napięciowym, zaleznym od pola magnetycznego. Mam o tyle łatwo, że wtryski w moim aucie są "na wierzchu" więc można przyłożyć hallotron do obudowy wtrysku i wykrywac pole generowane przez samą cewkę, to może być silniejsze niż pole samego przewodu (chyba). Tylko mam problem ze znalezieniem tego hallotronu ;(

NOP
-
-
Posty:11
Rejestracja:7 lis 2005, o 21:35
Lokalizacja:PT

Postautor: NOP » 8 kwie 2006, o 19:58

Witam,
są dostępne halotrony o wyjściu analogowym np. ss19, ss49. Te są w TME.

Pozdrawiam
NOP

Awatar użytkownika
jarek200
-
-
Posty:64
Rejestracja:25 lip 2004, o 20:25
Lokalizacja:Dąbrowa Górnicza
Kontaktowanie:

Postautor: jarek200 » 9 kwie 2006, o 07:57

Możesz też zdobyc hallotron ze starych stacji dyskietek, Montowany on jest przy "kole zamachowym" stacji jednak nie wiem jakiego rodzaju mają one wyjścia. kiedyś próbowałem coś zmierzyc, jednak pomimo niewielkiej liczby wyprowadzeń (4) było ciężko. Stosowanie cewki nic nie da, ponieważ jak zauważył Press będzie ona sygnalizowac jedynie zmiany prądu w przewodzie a nie stałą ich wartośc Mierniki cęgowe są stosowane do pomiaru prądów zmiennych

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 81 gości