Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Rdzenie ferrytowe

Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty:510
Rejestracja:10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja:Ostrołęka
Kontaktowanie:
Rdzenie ferrytowe

Postautor: Sova » 19 lis 2005, o 08:45

Witam,

chciałem się zapytać, na jakie częstotliwości takie rdzenie z ferrytu(z tranfsormatorów WN z TV) są. Chcę zrobic przetwornice napięcia stałego metodą DC>AC>trafo(spora częst.)>prostowanie>filtracja>DC. Chcę zrobić to na wysokiej czestotliwości(ale akustycznej lub lekko wyżej może 25-30kHz) i dlatego się pytam czy takie rdzenie się do tego nadadzą.

Mam także antenę w.cz z radia prawdopodobnie także ferrytową(walec o wysokości moze 15cm). Może nawet odbierała fale długie(czyli niska częst) ale nie jestem pewien. Czy może nawijając dwa uzwojenia na nią otrzymam transformator odpowiedni do tej czestotliwości, czy raczej będzie zbyt szybko sie nasycał. To będzie transformator malutkiej mocy, zależy mi na małych wymiarach, ale chyba jednak antena w.cz nie nada sie do 25-30kHz.

Może nawet nawinąć na gwoździu :). Nie znam sie poprostu na materiałach i nie wiem które do tego się nadają. Bardzo proszę o pomoc

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty:1522
Rejestracja:30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja:Kielce

Postautor: ACeK » 21 lis 2005, o 14:25

:) Wydaje mi sie ze mozesz uzyc taki transformator (TV) z tym ze ja nigdy nie probowalem. Z reguly transformatorki robi sie z kubkow ferrytowych F1001 albo F2001. Taka antena od radia sie nie nadaje bo w niej nie masz zamknietego obiegu strumienia elektromagnetycznego. Na gwozdziu tez sie :no: da zrobic :wink:
:D

Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty:510
Rejestracja:10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja:Ostrołęka
Kontaktowanie:

Postautor: Sova » 21 lis 2005, o 14:53

A mam jeszcze pytanie, bo kombinuje aby urzyć czegoś co posiadam, czy nadałyby się takie pierścienie, na których jest nawinięta cewka z zasilacza komputerowego? Jest to dosłownie pierścień wielkości koło 2,5cm grubość 3-4mm(żółty :P) i na nim jest drut nawojowy, bardzo gruby. Domyślam się, że znów nie na tę czestotliwość
A może zrobić w paśnie infradźwięków? Ominę słyszalność tej częstotliwości. Wtedy może nawet rdzeń od zwykłej sieciówki mógłby się nadać? Czy raczej to odpada? Nasyci się, czy coś tam się stanie co uniemożliwia to też? Poprostu nie mam tego rdzenia ferrytowego z trafa WN, a jak go zdobęde to będzie wielkości 7x8cm, trochę za duży abym zmieścił do obudowy urządzenia :(.

KLON
-
-
Posty:25
Rejestracja:5 kwie 2005, o 10:58
Lokalizacja:Kraków

ferryt

Postautor: KLON » 22 lis 2005, o 21:56

Poniżej podaję układ przetwornicy WN wykonanej na kawałku anteny ferrytowej (6cm fi 8mm). Przy podanych na schemacie elementach otrzymałem 1200V przy obciążeniu 1mA. Częstotliwość pracy (zmierzona) wynosi 48kHz. Zasilam nią lampę oscyloskopową. Jeśli wykonasz układ tranzystorowy to będziesz miał to, o co ci chodzi.
Załączniki
WN.jpg

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty:2653
Rejestracja:24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja:Winny gród

Postautor: pajaczek » 23 lis 2005, o 13:13

Taka antena od radia sie nie nadaje bo w niej nie masz zamknietego obiegu strumienia elektromagnetycznego. Na gwozdziu tez sie :no: da zrobic :wink:
:D
Oj. ACeK... ACeK, tak odrazu nie da... Zrobic sie da, tylko ze efektywnosc takiego dzialania bedzie wlasnie mizerna. Po pierwsze material, po drugie straty przez otwarty strumien magnetyczny.

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty:1522
Rejestracja:30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja:Kielce

Postautor: ACeK » 24 lis 2005, o 20:16

:) Czyzby znowu dyskusja akademicka? A tak wogole gdzie byles pajaczek jak Sova zadal pytanie? Udzielilem takiej odpowiedzi dlatego ze zakladalem ze Sovie zalezy nie tylko na napieciu ale tez pradzie jaki uzyska ze swojej przetwornicy dlatego zaproponowalem F1001 Zastosowanie anteny ktora jak zauwazyles jest malo efektywna od razu skreslilem jedynie zastanawialem sie czy nie doradzic zeby pocial ja na cztery kawalki i w ten sposob zrobil sobie rdzen :idea: moze zadziala ale ze jest mlodym elektronikiem wolalem mu nie komplikowac zycia. A pomysl zrobienia na antenie przyznaje ze jest orginalny i pierwszy raz sie spotkalem (poza dlawikami) :P chcialem pomoc komus a sam sie przy okazji czegos dowiedzialem :wink:
:D

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty:2653
Rejestracja:24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja:Winny gród

Postautor: pajaczek » 25 lis 2005, o 15:57

Jak to gdzie...

... w akademiku... zenskim oczywiscie, na wystepach :twisted:


Nie zamierzam zbytnio udawac eksperta w temacie trafo, jedynie chcialem rozroznic to co Ty pomieszales:
nie da sie a nie ma sensu

Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty:510
Rejestracja:10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja:Ostrołęka
Kontaktowanie:

Postautor: Sova » 25 lis 2005, o 17:55

Chłopaki... spokój :). Nie no przeczytałem wasze posty i juz wiem o co chodzi. Antena odpada, jesli przez ten otwarty odbwód takie będą straty. Może wyjaśnie o co mi chodzi: Chcę zrobić przetwornicę z 9VDC na 190VDC(teraz juz pewne, że takie napięcia), ale też potrzebuję jakiegoś prądu, koło 10mA. Zależy mi, aby straty były małe, bo tu chodzi o zasilanie tego całego cuda - 9V czyli zasilacz, prosty, wszechdostępny. Jak pewnie się domyslacie, to będzie do urządzenia lampowego audio, więc przetwornica musi pracować na częstotliwości ponadaukstycznej, lub ponieżej pasma akustycznego. Sam układ generujący częstotliwość łatwo znaleść w internecie, więc o to nie pytam, chodzi tylko o ten rdzeń. Z tego co rozumiem, to jesli jest duża przenikalność magnetyczna, to przenosi dobrze wysokie częst, jeśli mała to małe. Wiem, że mi potrzeba większa niż 20kHz, ale może także być mniejsza niż 16Hz(tylko z tym się chyba także wiąże rozmiar rdzenia i całego transformatora), dlatego pozostanę przy tej ponadakustycznej. Gdzie mogę znaleść/kupić taki gdzeń który nada się, do nawinięcia takiego transformatora. Ponawiam pytanie, czy taki pierścień który znalazłem w zasilaczu komputerowym(taki jakby rdzeń toralny) na którym była cewka z grubego drutu nawojowego nadałby się do tego, czy nie ten materiał?

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty:1522
Rejestracja:30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja:Kielce

Postautor: ACeK » 28 lis 2005, o 16:40

:) Czy ten rdzen bedzie sie nadawal to musisz juz sprawdzic sam pewnie tak skoro na antenie sie da to tu na pewno bedziesz mial wieksza wydajnosc :idea: tu masz przyklad jak jest zbudowany transformatorek do powielacza napiecia do swietlowki CCFL :arrow: inverter a tu uklad w jakim pracuje gdzie W1 -W4 uzwojenia transformatora

[center]Obrazek [/center]
w inverterze wyciagnietym ze skanera jest tylko jeden opornik :wink:
:D

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości