Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Skuter

lukas
-
-
Posty:22
Rejestracja:5 maja 2004, o 09:50
Skuter

Postautor: lukas » 30 sie 2005, o 14:28

Cześć. Mam duży problem ze zrobieniem prostego, ale działającego sterowania do skutera(małego motocykla) zasilanego z akumulatorów o sumie napięć 18V. Boję się trochę bo tranzystory o tak dużej mocy (50-80 A) są bardzo drogie a ja nie mam żadnego doświadczenia z tak dużymi prądami. Na tyrystorze wogóle nic nie robiłem bo nie jest łatwy do wysterowania i nie trudny do spalenia. Może ktoś z Was robił coś podobnego i mógłby mi pomóc. Do regulacji obrotów jest zamontowany do linki "od gazu" rezystor z trzema wyprowadzeniami. Oryginalne chińskie sterowanie padło i nie da się go naprawić bo chyba wszystko w nim padło. Skuter musi tylko jechać do przodu z jakąś w miarę płynną regulacją. Proszę o pomoc.
Z góry dziękuję.

Czajnik
-
-
Posty:264
Rejestracja:17 cze 2004, o 15:40
Lokalizacja:Kraków
Kontaktowanie:

Postautor: Czajnik » 31 sie 2005, o 13:51

a kto powiedział ze musisz mieć jeden tranzystor.... weź zwykłego BUZa 11 i połacz szeregowo kilka sztuk. Zabezpiesz tylko przed przepięciami od silnika diodą pn na silniku i tyle... a reszta to zwykły regulator PWM

Awatar użytkownika
Press
-
-
Posty:389
Rejestracja:10 mar 2004, o 16:21
Lokalizacja:Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: Press » 31 sie 2005, o 14:17

no, uscislając wypowiedx czajnika to nie szeregowo te buzy, tylko równolegle i przez rezystory wyrównujące prad, bo sie szybko spalą ;)

Czajnik
-
-
Posty:264
Rejestracja:17 cze 2004, o 15:40
Lokalizacja:Kraków
Kontaktowanie:

Postautor: Czajnik » 31 sie 2005, o 14:36

no fakt... pośpiech zgubi człowieka:P

lukas
-
-
Posty:22
Rejestracja:5 maja 2004, o 09:50

Postautor: lukas » 2 wrz 2005, o 14:50

Kilka BUZów to jest to, nawet nie pomyślałem ok dzięki. Rezystory o których mowa umiejscowić między S jednego i S drugiego a do obu z osobna doprowadzić PLUS zasilania? Nie łączyłem ich nigdy w ten sposób. Chyba też ogromnej mocy, ale o jakiej wartości? Ciężko doświadczalnie wyznaczyć bo trochę ryzykowne działanie.
PWM to nie problem (np. na AT90S2313), przyciskiem modulować PW dałbym radę, ale tutaj jest rezystor dający analogowy sygnał sterujący("GAZ"). Trzeba by stwożyć układ który przekształci ten sygnał w postać, którą przyjmie przetwornik A/C, zastosować jakiś przetwornik A/C i tym sygnałem regulować PWM wychodzącym z kontrolera. Dużo roboty żeby to połączyć, ale może jakoś by się udało. Może zbyt komplikuje, ale inaczej jakoś nie widzę.
A co Wy Szanowni na to?

Awatar użytkownika
M@rek
-
-
Posty:118
Rejestracja:5 lip 2005, o 09:37
Lokalizacja:~`!@#$%^&*()_-+=
Kontaktowanie:

Postautor: M@rek » 2 wrz 2005, o 15:36

WY pwm :arrow: r (:arrow: c :arrow: gnd) :arrow: AC
pot :arrow: AC
i jak na pind.7 jest 1 to zwiękcz pwm a jak 0 to zmniejsz pwm i poprubuj z AC+ i AC- bo ja się nie znam :mrgreen:

Awatar użytkownika
+5V
-
-
Posty:76
Rejestracja:20 maja 2005, o 23:36
Lokalizacja:3miasto
Kontaktowanie:

Postautor: +5V » 3 wrz 2005, o 12:24

mam pytanie o to wyrównywanie prądu,
to chodzi o wyrównywanie ze względu na różną betę w egzemplarzach tranzystorów ?

Czajnik
-
-
Posty:264
Rejestracja:17 cze 2004, o 15:40
Lokalizacja:Kraków
Kontaktowanie:

Postautor: Czajnik » 3 wrz 2005, o 12:29

w mosfetach nei ma bety... ale mneij wiecej cos takiego.. co prawda moim zdaniem przy mosfetach nie bardzo potrzeba rezystorów ale dla bezieczeństwa... wepnij szeregowo... wartość oblicz tak zeby spadek na tym rezystorze przy Imax wynosił 0.7V i steruj tym zwykłego npna...

[ Dodano: 03-09-2005, 18:55 ]
no i nei dokończyłem... i ten npn będzie zwirał bramke do masy jak prą będzie za duży... choć moim zdaniem t okipskie rozwiązanie.. bo wtedy zwiększy sie rezystancja tranzystora i faktycznie będzie on troche mneij prawodził ale bedize sei sporo grzał.. myśle ze w tym przypadku najlepiej bedzie zastosować same tranzystory

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości