Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Regulator obrotow do pompki

Awatar użytkownika
Kubus
-
-
Posty:33
Rejestracja:11 lut 2003, o 11:41
Lokalizacja:Warszawa
Regulator obrotow do pompki

Postautor: Kubus » 31 sty 2005, o 00:18

Witam,

Czy do regulacji obrotow pompki akwariowej zasilanej z sieci 250Vdobry bedzie np regulator oswietlenia?, polecicie jakis kit do tego? :D

UhrBahn
-
-
Posty:18
Rejestracja:13 sty 2004, o 14:39

Postautor: UhrBahn » 31 sty 2005, o 08:33

Witam!

Sprawa tylko z pozoru wygląda prosto. Jeżeli pompka rzeczywiście napędzana jest silnikiem elektrycznym to będzie to raczej silnik indukcyjny, a takimi silnikami nie bardzo daje się sterować poprzez regulację warotości skutecznej napięcia (n.p. ściemniaczem do oświetlenia). Aby uzyskać efekt regulacji prędkości obrotowej należałoby zasilać silnik przez falownik, a to nie są proste ani tanie układy. Ponadto małe silniki indukcyjne posiadają tzw zwartą fazę rozruchową co dodatkowo komplikuje sytuację.
Ja osobiście odpadłbym od tego tematu, ale na szczęście są jeszcze inni użytkownicy forum, którzy potrafią zadziwić pomysłowością...

Pozdrawiam

Grzechu80
-
-
Posty:59
Rejestracja:12 gru 2004, o 15:57
Lokalizacja:W-wa

Postautor: Grzechu80 » 31 sty 2005, o 09:59

Tak Kubuś, musisz się dowiedzieć jaki to dokładnie rodzaj silniczka, inaczej nie ruszymy... :(
Metodą prób i błędów możesz nawet przysmażyć ten silnik. Ja bym spróbował jednak podłączyć go pod ściemniacz od lampki, ostrożnie powoli schodził z regulacją od maksimum w dół. Gdy będzie zwalniał trzeba dając mu odpowiedni czas sprawdzać, czy się nadmiernie nie grzeje, bo wtedy klapa.

LucASWw
-
-
Posty:248
Rejestracja:23 sie 2003, o 18:26
Lokalizacja:UK

Postautor: LucASWw » 31 sty 2005, o 11:24

Uważam, że ściemniaczem można tylko uzyskać regulację w bardzo niewielkim stopniu, ponieważ, jak wspomniał UhrBahn do regulacji prędkością kątową silnika używa się falowników, jednak nie do wszystkich. Do małych silniczków można stosować regulację fazową, ale ten pomyśł ma wadę, bo w odróżnieniu od falownika, zminiejsza sprawność i moment obrotowy silnika, a to jest bardzo szkodliwe dla silników pracujących pod pełnym obciążeniem.
Myślę, że z ciemniaczem można spróbować, nie powinno się nic złego stać. Jak zaczniesz eksperymenty z ściemniaczem, to podłącz go do sieci przez autotransformator, aby uniknąć jakiś niespodzianek.

adam_b
-
-
Posty:1
Rejestracja:31 sty 2005, o 17:10
Lokalizacja:Tuchomie

Postautor: adam_b » 31 sty 2005, o 17:21

Jeśli silnik jest z kondensatorem pracy to można w pewnym zakresie regulować obroty zmianą napięcia (np. ściemniacz). Gorsza sprawa jeśli jest to silnik takiego typu jak w starych magnetofonach szpulowych czy adapterach (o ile się nie mylę to jest typ synchroniczny) wtedy sprawa jest trudniejsza. Przerabiałem oba tematy przy okazji wentylatora do kotła miałowego c.o. najpierw miałem prosty sterownik z przekaźnikowym wyjściem na wentylator typu załącz/wyłącz , chcąc regulować obroty założyłem ściemniacz i mogłem na sztywno obniżyć prędkość dmuchawy (silnik niedużej mocy z kondensatorem pracy), później udało mi się zdobyć bardziej rozbudowany sterownik który sam potrafił zależnie od odchyłki temperatury kotła względem zadanej regulować obroty, ale tylko silników drugiego typu o których wyżej pisałem. Na wyjściu w sterowniku jest tyrystor którym steruje układ cyfrowy, na bramke tyrystora przez optoizolacje jest podawany sygnał prostokątny z wypełnieniem zależnie od wymaganej prędkości wentylatora. Tak przy okazji, miałem kiedyś akwarium i pamiętam że w pompce był zwykły elektromagnes, działało to na zasadzie pompki membranowej.

Awatar użytkownika
Kubus
-
-
Posty:33
Rejestracja:11 lut 2003, o 11:41
Lokalizacja:Warszawa

Postautor: Kubus » 31 sty 2005, o 22:50

Pompke bede mial na dniach, to do niej zajrze, wiem ze ktos z tym samym modelem bawil sie w regulacje autotransformatorem i ladnie zwalniala a przy napieciu 120V nie juz chciala ruszac, ma moc 35W.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 41 gości