Witam, wszystkich forumowiczów,
jestem już u schyłku wykonania pewnego układu elektrycznego, w pewnej jego części układ składa się z tranzystorów bipolarnych typu NPN bc547b.
tak wygląda część schematu
ze względu na długą linie przy czujce chce zwiększyć prąd, oto dane tranzystora:
BC547B
i tutaj pojawia się kilka pytań:
1.czy max napięcie zasilania jakie mogę dać w tym układzie to 45V?
2. czy max natężenie jakie wytrzyma tranzystor to 500mA? tzn jeśli układ pobiera więcej niż 500mA, czy wystarczy ze podłącze mocniejszy zasilacz i nawet jeśli układ nie pobierze tyle prądu to i tak spale tranzystor?
3. chce zastosować zasilacz 12V, 1200mA, czy mogę dobrać dowolny tranzystor bipolarny NPN który będzie spełniał moje kryteria?
4. widziałem że są tranzystory które wytrzymują bardzo duże napięcie i natężenie, tylko należy dołączyć do nich radiator, jeśli użyje takiego tranzystora to obejdzie się bez radiatora przy napięciu 12V, i 1.2A?
Pozdrawiam
Aktyw Forum
Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.
Sprawdź punkty Zarejestruj sięTranzystor bc547b
Moderatorzy:Jacek Bogusz, Moderatorzy
-
- -
- Posty:13
- Rejestracja:8 lip 2010, o 17:29
- Lokalizacja:Poznań
Dokładnie tak, obciążeniem będzie cewka przekaznika, ale to będzie przekaznik 12V, 10A więc raczej nie będzie pobierał tyle prądu, i właśnie chodzi mi o to czy jak podłącze zasilacz 1.2A a cewka pobiera np 50mA to tranzystory spokojnie wytrzymają tak? jeśli bym podłączył zamiast przekaznika np jakiś silniczek pobierający 1A to wtedy spale tranzystory?
Czyli nie ma znaczenia ile amper podłączam na zasilaniu tylko ile pobiera dane urządzenie, w tym przypadku cewka przekaznika, dobrze to rozumie?
Czyli nie ma znaczenia ile amper podłączam na zasilaniu tylko ile pobiera dane urządzenie, w tym przypadku cewka przekaznika, dobrze to rozumie?
Dokładnie tak. Przekaźnik 12V/10A to opis skrótowy, gdzie pierwsza część to napięcie cewki, druga to obciążenie styków. Prąd płynący przez cewkę tego przekaźnika będzie prądem obciążającym tranzystor. Możesz go wyliczyć z prawa Ohma. Znasz napięcie zasilania, więc wystarczy zmierzyć rezystancję cewki. Źródło zasilania jakim dysponujesz ma podane maksymalne obciążenie. To nie oznacza że przez analizowany układ po podłączeniu zasilacza popłynie Tobie prąd 1,2A.
-
- -
- Posty:13
- Rejestracja:8 lip 2010, o 17:29
- Lokalizacja:Poznań
Podstawowa sprawa, równolegle do cewki przekażnika powinna być dołączona dioda tłumiąca impuls wysokiego napięcia powstający na indukcyjności w chwili przerywania prądu płynącego przez tą indukcyjność (uzwojenie przekażnika). Bez tej diody, po kilku włączeniach/wyłączeniach tranzystory zostaną uszkodzone. Dioda powinna być na napięcie zaporowe co najmniej 400V.
Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 52 gości