Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

LCD 4x20 i długi kabel

Awatar użytkownika
sjzwojtek
-
-
Posty:15
Rejestracja:5 lis 2003, o 11:40
Lokalizacja:Śląsk
Kontaktowanie:
LCD 4x20 i długi kabel

Postautor: sjzwojtek » 15 lis 2007, o 19:40

Witam
Mam problem z podłączeniem wyświetlacza lcd 4x20 na długim kablu do Yamppa3.
Na kabelku 15cm. jest wszystko Ok ale jak dam kabel (kolorowa tasiemka ) 1m. to na wyświetlaczu występują przekłamanie (nie wyświetla wszystkich znaków)
Czytałem że można zastosować jakiś bufor tylko nie wiem jak to zrobić.
Jak rozwiązać ten problem?

pozdro. SJZWOJTEK

czarutek

Postautor: czarutek » 16 lis 2007, o 07:12

Najprawdopodobniej w sąsiednich przewodach indukują się szpilki przekłamań.
Na początek spróbuj po prostu po stronie wyświetlacza każdy kabel sygnałowy połączyć przez kondensator 1n z masą. Powinno wystarczyć.

Awatar użytkownika
sjzwojtek
-
-
Posty:15
Rejestracja:5 lis 2003, o 11:40
Lokalizacja:Śląsk
Kontaktowanie:

Postautor: sjzwojtek » 16 lis 2007, o 14:00

Dzięki za podpowiedz będę próbował .
pozdro. sjzwojtek

Awatar użytkownika
j_bravo
-
-
Posty:189
Rejestracja:14 wrz 2005, o 16:30
Lokalizacja:Lublin
Kontaktowanie:

Postautor: j_bravo » 16 lis 2007, o 17:26

albo zrób tak jak w kablu UDMA66 ;) co drugi kabel puść kabel masowy. nic nie powinno sie indukować.

Awatar użytkownika
sjzwojtek
-
-
Posty:15
Rejestracja:5 lis 2003, o 11:40
Lokalizacja:Śląsk
Kontaktowanie:

Postautor: sjzwojtek » 16 lis 2007, o 20:23

Witam
Niestety nic nie skutkuje.
Owinąłem nawet tasiemkę folią aluminiową i podłączyłem do masy ale nadal tak samo.
pozdro. SJZWOJTEK

bartekgajos
-
-
Posty:57
Rejestracja:10 lis 2006, o 11:50
Lokalizacja:Gdansk

Postautor: bartekgajos » 17 lis 2007, o 21:06

Witam

Po pierwsze, jakiego przekroju kable uzywasz?? Przy tak dlugich dlugosciach przewodu powinienes uzyc jak najcienszego ( pomysl jaką pojemnosc ma twoj kabelek ), sprobuj od strony nadajnika ekranowac kazdy przewod z osobna.

Po drugie, potraktuj swoj kabelek jako linie transmisijną, więc zamontuj jakies 33..50R
blisko nadajnika sygnalu.a na koncu jakies 5..10k do masy lub zasilania odbiornika ( w zaleznosci czy sygnalem aktywnym jest niski czy wysoki stan )

Po trzecie: moze sie okazac ze nie da rady zaden TTL tego wysterowac, wiec trzeba bedzie bawic sie w jakies nadajniki bardziej skomplikowane, np: roznicowe, oparte na napieciu referencyjnym, lub petla pradowa. moze sie okazac ze potrzebujesz transmisji nie 5V ale duzo wiekszej.

pozdrawiam

dezydery
-
-
Posty:4
Rejestracja:10 maja 2005, o 22:19
Lokalizacja:Białystok

Postautor: dezydery » 19 gru 2007, o 13:12

Nawiń tą tasiemką 2 zwoje na pierścień ferrytowy i problem zniknie.Folia aluminiowa nie nadaje się na ekrany ze względu na swoje własciwości magnetyczne.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości