Witam
szukam generatora (sin,troj, prost) ktory generuje od 0 do 50 kHz , w ktorym sa 3 lub 4 kanaly przesuniete wzgledem siebie o zadane przesuniecie fazowe
i wzmacniacza do niego z ktorego moglbym uzyskac ok 50V
chcialbym zasilic silnik ultrasoniczny tzn. silnik bazujacy na zjawisku piezoelektrycznym.
Dzieki za wszelkie schamty i pomysly.
wrobela@o2.pl
Aktyw Forum
Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.
Sprawdź punkty Zarejestruj sięszukam generatora i wzmacniacza 3 lub 4 kanalowego
Moderatorzy:Jacek Bogusz, Moderatorzy
-
- -
- Posty:682
- Rejestracja:5 cze 2004, o 10:57
Hmmm... Wielkokanałowe 50kHz to nas pierwszy rzut oka trochę za szybko do wygenerowania za pomoca samego uC - zwłaszcza sin i trójkąt.Szukam generatora (sin,troj, prost) ktory generuje od 0 do 50 kHz ,
w ktorym sa 3 lub 4 kanaly przesuniete wzgledem siebie
o zadane przesuniecie fazowe.
Zastanowiłbym się nad projektem generatora złożonego z 3 lub 4 układów DDS napędzanych wspólnym zegarem i programowanych z jednego uC.
Do podstawowych zalet DDS-ów należą:
* możliwość przestrajania z bardzo małym krokiem (rzędu mHz), co w praktyce oznacza praktycznie przestrajanie płynne od (prawie) 0Hz do częstotliwości teoretycznie równej f_MCLK/2. (W praktyce będzie to jednak co najwyżej f_MCLK/3 lub znacznie mniej jeżeli nie chce się zanadto żyłować filtru wyjsciowego).
* zmiana częstotliwości odbywa się z zachowaniem ciągłości fazy,
* możliwość zadawania dowolnego przesunięcia fazowego, przy czym zmiana fazy nie wpływa na częstotliwość,
* kilka DDS-ów można zsynchronizować wspólnym sygnałem RESET wymuszając start od razu z zadanym przesunięciem fazowym pomiędzy poszczególnymi generatorami
Myślę, że najtańszymi (<10USD/szt w ALFINE) DDSami spełniające podane założenia będą AD9834:
http://boss.iele.polsl.gliwice.pl/pdf/A ... 34_prf.pdf
* można je taktować do 50MHz czyli z dużym zapasem względem max. oczekiwanej częstotliwości wyjsciowej generatora,
* układy DDS z natury rzeczy potrafią generować przebieg SIN
* AD9834 posiada na pokładzie szybki komparator dzięki czemu można w łatwy sposób uzyskać czysty przebieg prostokątny z wyfiltrowanego(!) sinusa.
* AD9834 potrafi również generować falę prostokątną podając bezpośrednio na wyjście stan bitu MSB z akumulatora fazy. W ogólnym przypadku nie polecałbym tego rozwiązania za względu na drgania fazy generowanego w ten sposób prostokąta. Jednak przy szybkim taktowaniu i względnie małej częstotliwości wyjsciowej, a tym samym dużym stosunku f_MCLK/f_out wynoszącym np.
50MHz/50kHz=1000
występujący jitter prawdopodobnie nie będzie miał istotnego znaczenia.
* AD9834 pozwala na ominięcie tablicy SIN(x) a tym samym na uzyskanie na wyjściu przebiegu schodkowego piłopodobnego. Przy założonym dużym stosunku f_MCLK/f_out schodki będą niewielkie a całość powinna do złudzenia przypominać przebieg piłokształtny.
* Najwięcej kłopotu sprawi wygenerowanie symetrycznego przebiegu trójkątnego.
Na szybko przychodzą mi do głowy dwa rozwiązania:
1) Pokombinować analogowo z przebiegiem piłokształtnym otrzymywanym na wyjściu AD9834. Np. odwrócić tę piłę do góry nogami i przesunąć w pionie tak, aby zgadzała się poziomami z przebiegiem pierwotnym. A następnie za pomocą analogowego MUXa co okres wybierać na przemian narastający i opadający fragment przebiegu.
Zresztą - może być nawet jeszcze łatwiej:
AD9834 ma dwa komplementarne wyjścia prądowe. Zatem wystarczy tylko co jeden okres przełączać się między wyjściami. A do przełączania można od razu wykorzystać sygnał z wyjscia SIGN_BIT_OUT z włączonym wewnętrznym dzielnikiem /2. Zatem pozostaje tylko analogowy MUX.
Sądzę, że to będzie rozwiązanie najprostsze.
2) Myślałem jeszcze zaszyciu w PLD liczników wytwarzające wspólnie przebieg PWM o cyklicznie zmienianym wypełnieniu np.:
0/32...up...31/32...down....0/32... itd.
Po odfiltrowaniu częstotliwości f_takt powinno się z niego tego uzyskać w miarę zgrabny przebieg trójkątnopodobny (podobny raczej do wygładzonej piramidy schodkowej).
Ale generator taktujący musiałby generować płynnie przestrajaną częstotliwość w zakresie hmmm... jeżeli się nie mylę to :
0... 32*32*2*50kHz czyli jakieś 100MHz
Eeee.. za dużo komplikacji ;(
--
MDz
Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 193 gości