Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Rodzaje szumów występujących w urządzeniach elektrycznych

Awatar użytkownika
fuzjer
-
-
Posty:11
Rejestracja:18 lip 2005, o 10:16
Lokalizacja:www
Kontaktowanie:
Rodzaje szumów występujących w urządzeniach elektrycznych

Postautor: fuzjer » 22 sie 2005, o 15:38

Rodzaje szumów występujących w urządzeniach elektrycznych??

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty:4977
Rejestracja:7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja:Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 22 sie 2005, o 16:07

Ja znalazłem to co jest w załaczniku.
Skopiowałem sobie do Worda, bo czasami stronki lubią znikać a szkoda by to przepadło.
Szum Biały
Szum Różowy
Szum Brązowy
Szum Niebieski

[ Dodano: 22-08-2005, 17:09 ]
I jeszcze to:
Szum kwantowania – szum wynikający z błędu kwantowania. Jego źródłem jest niedokładność kwantowania wynikająca ze skończonej liczby przedziałów, w jakich można zapisać daną próbkę (np. słowo 16 bitowe ma niewiele ponad 65 tys. wartości, jakimi można opisać próbkę sygnału). Szum kwantowania pojawia się po zamianie sygnału cyfrowego na analogowy. Stosuje się specjalne techniki zmniejszenia tego szumu, ale najlepszą jest zwiększenie dokładności kwantowania poprzez zwiększenie liczby słów w słowie (słowo 20 i 24 bitowe).

Szum wzmacniacza – zmiany napięcia lub prądu w obwodzie obciążenia wzmacniacza występujące przy braku sygnału wejściowego.

Szum śrutowy - to specyficzny rodzaj szumu wywołany niejednorodnością przepływu elektronów w obwodzie; jego widmo jest płaskie, jest to więc szum biały.

Szumy termiczne - to zakłócenia wszelkich sygnałów elektrycznych wywoływane zjawiskami termicznymi w ciałach stałych (metalach, półprzewodnikach) i gazach (np. w lampach elektronowych).

Szum akustyczny - to dźwięk, którego widmo jest w większości zakresu słyszalności zrównoważone, tzn. nie występują w tym widmie gwałtowne "piki" (maksima), które słyszalne mogłyby być jako dźwięczące rezonanse o określonej wysokości tonu. Przez analogię dla widma optycznego fali elektromagnetycznej, szum o całkowicie płaskim widmie sygnału akustycznego nazywa się szumem białym (światło białe to de facto szum elektromagnetyczny mieszaniny wszystkich możliwych barw o całkowicie płaskim widmie w zakresie widzialnym), natomiast szumy o widmie z przewagą częstotliwości niskich nazywa się szumem różowym (światło o przewadze niskich częstotliwości też jest różowe) lub niekiedy szumem 1/f.

Szumy cieplne – pojawianie się napięcia w określonym paśmie f, w wyniku chaotycznego ruchu ładunków.
Redukcja- zmniejszenie strat ew. temperatury

Szumy 1/ f
Występują, zwłaszcza przy niskich częstotliwościach, o niezidentyfikowanym w pełni pochodzeniu.

Szumy lawinowe
Zakłócenia typu lawinowego występują na złączach spolaryzowanych zaporowo. Modelowane są one przez mikro przebicia lawinowe o charakterze lokalnym.

Wymienione szumy, powodują występowanie zaburzeń we wszystkich elementach pasywnych i aktywnych.

Rezystory- szumy cieplne i szumy typu 1/f. Największe szumy wykazują rezystory węglowe. W rezystorach drutowych decydującym o poziomie szumów jest jakość połączenia doprowadzeń. Rezystory - potencjometry, obok wymienionych zakłóceń
generują także tzw. trzaski zależne od konstrukcji i stanu ruchomego styku.

Kondensatory- ze względu na swą nieidealność , generują szumy cieplne oraz szumy typu 1/f.

Indukcyjności - szumy cieplne, a także w przypadku cewek z rdzeniem ferromagnetycznym, szumy związane z przesuwaniem się granic domen, zwanymi szumami Barkhausen’a.

Dioda p-n - przede wszystkim szumy 1/f oraz szumy śrutowe. W przypadkach diod spolaryzowanych zaporowo, także szumy lawinowe.

Fotodiody - ze względu na ujemną polaryzację , przeważa szum śrutowy, przy czym w przypadku fotodiody lawinowej występują także szumy lawinowe.

Tranzystory bipolarne - występują tu szumy cieplne, typu 1/f oraz szumy śrutowe. Najmniejsze wartości poziomu szumów wypadkowych uzyskuje się dla tranzystorów o dużych współczynnikach wzmocnienia prądowego (zwarciowego).

Tranzystory polowe - podstawowym źródłem szumów są szumy cieplne , dla tranzystorów MOS, przy małej częstotliwości, także szumy typu 1/f. Ze względu na ujemną polaryzacje bramki oraz prąd upływu bramki wykazują także szumy śrutowe.
Załączniki
Generator szumĂłw.rar
(9.23KiB)Pobrany 427 razy

Awatar użytkownika
fuzjer
-
-
Posty:11
Rejestracja:18 lip 2005, o 10:16
Lokalizacja:www
Kontaktowanie:

Postautor: fuzjer » 22 sie 2005, o 18:23

dziekowa:]

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty:4977
Rejestracja:7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja:Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 22 sie 2005, o 19:02

Jeśli ktoś jeszcze coś znajdzie o szumach to chętnie bym poczytał :)

Awatar użytkownika
+5V
-
-
Posty:76
Rejestracja:20 maja 2005, o 23:36
Lokalizacja:3miasto
Kontaktowanie:

Postautor: +5V » 29 sie 2005, o 16:50

Jest taka książka: "Zakłócenia w aparaturze elektronicznej" Wydawnictwo Radioelektronik, 1995 rok. O szumach jest tam dość sporo, ale książka nie jest najnowsza.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 156 gości