Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Problemy w barze

Wosiekpl
-
-
Posty:46
Rejestracja:19 maja 2004, o 21:05
Problemy w barze

Postautor: Wosiekpl » 21 lip 2005, o 22:32

Witam
Tym razem prosze o pomoc co mozna zrobic z tym problemem jaki mam u szwagra w barze. Otoz moj szwagier ma bar i do naglosnienia uzywa ( tutaj jest sedno sprawy ) kolumn ze wzmacniaczem w srodku , do tego ma podwojny cd , tv i etc. Problam jaki sie pojawia to stukanie w kolumnach. Tak jak pisalem wczesniej kolumny maja w srodku wzmacniacz tak wiec sygnal jaki dociera z mixera do nich jest niewielki i choc sa to przewody ekranowane to jesnak zaklocenia sie przedostaja co w nich slychac. Tutaj jest najwiekszy blad co zrobil instalujac takie kolumny. Obserwujac urzadzenia jakie ma w barze zauwazylem ze kiedy zalacza sie wyciag w kuchni slychac stukot wiec na wlaczniku zastosowalem "gasik " tj kondensator i opornik polaczony w serie i podlaczony rownolegle do stykow. Wydaje sie ze zaklocenia zmniejszyly sie ( silnik ten jest niewielkiej mocy , jednofazowy z kondensatorem rozruchowym ) , drugie zrodlo jakie znalazlem to zmywarka do naczyn , kiedy sie zalacza wszystko jest ok ale kiedy konczy mycie wtedy tez slychas stukot tak wies na wtyczce sieciowej zastosowalem nasteny filtr. Tak ten jak i poprzedni sa takie same i sa to filtry jakie stosuje sie do podlaczenia do stycznikow , co prawda w styczniku stosuje sie do podlaczenia rownolegle do cewki wiec nie jest to element w ktorym zwierane sa styki ale po prostu nie mam innych elementow. myslalem zeby moze podlaczyc warystory albo same kondensatory , sa takie specjalne do zaklocen ( mysle ze podobna role maja owe gasiki bo po odlaczeniu napiecia od cewki stycznika tez mamy przepiecie [o ile sie nie myle bo szkole elektryczna skonczylem dosc dawno ]).Trzecie zrodlo ktore powoduje duze zaklocenia to wyciag powietrza z baru , jest to silnik trojfazowy zalaczany poprzez stycznik , z tym bedzie najmniejszy problem bowiem wymienie stycznik na nowy ( ten moze miec wypalone styki ) albo jesli uda mi sie zdobyc stycznik trojfazowy polprzewodnikowy , mam takie w pracy jedyny problem . Jedyny problem jaki mam z nimi to taki ze sa sterowane nap 24VDC .Stycznik zas jest na 220VAC. Tak przy okazji gdzie moge znalesc schemat zasilacza na 24 VDC ale bez transformatora , gdzies dawno temu widzialem ze stosowalo sie chyba tranzystory czy tyrystory podlaczone do sieci i na wyjsciu bylo nap 12 albo 24 VDC . Chodzi mi o zasilacz do takiego stycznika polprzewodnikowego do sterowania , takiego aby nie zajmowal duzo miejsca bowiem w skrzynce gdzie jest stycznik nie ma duzo miejsca. Inne zrodla jakie moga byc to klimatyzacja , silnik do pompy wodnej ( tu widzialem wylacznik cisnieniowy i widzialem jak sie zalaczal ale nie powodowal stukow ) , takze maszyna do kawy z ekspresu ale tez wydaje sie ze nie wywoluje zaklocen. Moze takze regulatory oswietlenia tzw sciemniacze ale takie o ile sie nie myle wywoluja najwieksze zaklocenia kiedy triak nie jest w pelni otwarty i na dodatek maja one zamontowane proste filtry w postaci dlawika i kondensatora wiec tez nie powoduja zaklocen.
Tak wiec prosze o porady , moze ktos spotkal sie z podobnym przypadkiem .

Ps myslalem tez czy nie zastosowac na wyjciu licznika filtru trojfazowego takiego jaki stosuje sie np w falownikach , jedyny problem jaki moze wystapic to czy nie zadziala wylacznik roznicowopradowy bowiem takie filtry maja w srodu specjalne kondensatory podlaczone do kazdej fazy i uziemienia ( podobne sa w komputerach i nic sie nie dzieje wiec moze taki filtr cos by pomogl )

Awatar użytkownika
+5V
-
-
Posty:76
Rejestracja:20 maja 2005, o 23:36
Lokalizacja:3miasto
Kontaktowanie:

Postautor: +5V » 21 lip 2005, o 23:49

1. wymienić kable sygnałowe do głośników na porządnie ekranowane (nie chiński szajs z włoskiem zamiast oplotu) z solidnym oplotem a najlepiej podwójny oplot + folia. Jednak nie mogą to być kable używane do tv kablowej, a także nie musi to być jakiś koszmarnie drogi kabel. W marketach typu media-markt zapytaj o przewód do interkonektów, i pewnie sprzedawca pokaze ci kilka, w tym grube, ale nie jest konieczne branie tego grubego i najdroższego - pamietaj: jesli uzywasz kabla z ekranowaniem, to niech będzie to jak najlepsze ekranowanie. Unikaj cięcia / łaczenia przewodów jak ognia. Wskazany od początku do końca przewód bez dodatkowych połaczeń pomiędzy.

2. jak wymienisz kable i dalej bedzie kłopot to kup kondycjoner sieciowy, ktory porządnie odfiltruje zasilanie sieciowe, do tego ktorego podłacz cały sprzęt audio, ze wzmacniaczami głośników włącznie. Kondycjonery mozna kupić np. w sklepach z porządnym sprzętem audiofilskim.

3. powymieniaj zasilacze do głośników aktywnych (ze wzmacniaczem w srodku), lub usprawnij je duzymi kondensatorami

4. jak to nie pomoże, zrób porządne okablowanie i daj normalne glosniki, oczywiscie wzmak i reszta ustrojstwa audio zasilaj z kondycjonera ktory juz bedziesz posiadał.

Punkty wymieniłem kolejności w jakiej należy zwalczyć kłopot.

pozdr.

ps.1. tytuł posta dałeś kiepski, nie dotyczy istoty problemu, już miałem go pominąć z tego powodu.
ps.2. nastepnym razem spraw aby post był bardziej czytelny, a nie zlanym tekstem. Pomyś o akapitach aby sie to lepiej czytało, bo nawet jak już zaczałem czytać to nei chciało mi sie skonczyc czytać.

Wosiekpl
-
-
Posty:46
Rejestracja:19 maja 2004, o 21:05

Problemy w barze

Postautor: Wosiekpl » 22 lip 2005, o 15:21

Witam
Dzieki za porady zarowno w jednym i drugim temacie postaram sie je odpowiednio wykorzystac.

1.Jesli chodzi o wymiane kabli to troche trudne bo cala instalacja jest w scianie wiec ten punkt na razie odpada.
2.Odnosnie kondycjonera sieciowego to pierwszy raz cos takiego slyche , podejzewam ze chodzi pewnie o jakis filtr ( tak jak pisalem w moim liscie zastanawiam sie nad zastosowaniem filtru od falownika ale mam problem bo mam jedynie na 15 A ).
3.Nie wiem czy taka operacja przyniosla by jakis skutek
4.Mysle ze bardziej oplacalnym ekonomicznie i pod wzgledem zaklocen byla by wymiana kolumn aktywnych na normalne lub aby zastosowac te same kolumny zamontowanie zwrotnicy glosnikowej w kazdej i zasilanie normalnym wzmacniaczem.

Poki co zalatwilem stycznik polprzewodnikowy i zastosuje go do zasilania wyciagu jedyny problem to taki ze nap sterujace wynosi 10-40Vdc wiec bede musial zastosowac dodatkowy zasilacz.
Jeszcze raz pozdrawiam
Wosiekpl

Awatar użytkownika
+5V
-
-
Posty:76
Rejestracja:20 maja 2005, o 23:36
Lokalizacja:3miasto
Kontaktowanie:

Postautor: +5V » 25 lip 2005, o 22:04

2. porządny kondycjoner na nowo tworzy sinusa, bez żadnych śmieci, wiec to nie jest zwykły taki sobie filtr, może działać np. tak że najpierw prostuje to co dostaje z sieci a potem tworzy perfekcyjnego sinusa.

styczniki: to może rzeczywiście pomóc, jak zrobisz dobre załączanie zasilania. na elektryce sie nie znam zbytnio, jednak wskazane jest aby ten ów stycznik załączał urządzenie "w zerze" sinusa zasilania, nie wystarczy samo to że jest półprzewodnikowy, jeśli w złym momencie będzie załączał, poza tym urządzenie sporej mocy potrzebuje na rozruch troche prądu zaciągnąć, więc i to może nie wystarczeć gdy Twoja stacja transformatorowa jest daleko czy solidnie obciążona...

pozdr.

michalxb
-
-
Posty:167
Rejestracja:11 gru 2004, o 16:03
Lokalizacja:Łódź
Kontaktowanie:

Postautor: michalxb » 19 paź 2005, o 17:58

Ja bym to powiedział takim amatorkim okiem ze mozna byłoby zastosowac bardzo prosty układ opóźniający załaczanie kolumn.

Trzeba by było dać dwa takie do kazdej kolumny jeden

Najprościej wykonac z jakiegos kitu AVT albo innych firm.
Urządzenie tanie a moze pomóc

Pozdrawiam.
Michał M.

Awatar użytkownika
+5V
-
-
Posty:76
Rejestracja:20 maja 2005, o 23:36
Lokalizacja:3miasto
Kontaktowanie:

Postautor: +5V » 22 paź 2005, o 00:31

a co ma dać to opóźnianie głośników :) rozumiem że nie chciało ci się czytac co wosiek napisał, mi też nie, ale zwróć uwage na zacytowany niżej fragment który znajduje sie w tym wypracowaniu :)
ze kiedy zalacza sie wyciag w kuchni slychac stukot wiec na wlaczniku zastosowalem "gasik " tj kondensator i opornik polaczony w serie i podlaczony rownolegle do stykow. Wydaje sie ze zaklocenia zmniejszyly sie ( silnik ten jest niewielkiej mocy , jednofazowy z kondensatorem rozruchowym )

pozdr.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 59 gości