Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Światło - pytanie czysto teoretyczne

Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty:510
Rejestracja:10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja:Ostrołęka
Kontaktowanie:
Światło - pytanie czysto teoretyczne

Postautor: Sova » 22 cze 2005, o 22:05

Witam, miałem jakis czas temu optykę, ale nie bardzo pamiętam:

Światło w zalezności od ośrodka ma rózną długość fali, z powodu róznej prędkości rozchodzenia się w ośrodku, tak? Czyli jeśli się zmienia długość, to np wiązka lasera podczerwieni w innym ośrodku może stać się światłem widzialnym, czy się nie mylę?

ROM
-
-
Posty:295
Rejestracja:5 lis 2004, o 10:48
Lokalizacja:Poznań

Postautor: ROM » 23 cze 2005, o 00:34

Hmmm...optykę też miałem dawno temu, ale nic podobnego sobie nie przypominam...:(.
Idąc Twoim tropem to, płetwonurek włączając reflektor ze światłem białym uzyskałby pewnie błękitne :)...(o kurczę, jak prosto zrobić niebieski laser :? :D )

a_antoniak
-
-
Posty:651
Rejestracja:13 sty 2005, o 18:38
Lokalizacja:Krasnystaw
Kontaktowanie:

Re: Światło - pytanie czysto teoretyczne

Postautor: a_antoniak » 23 cze 2005, o 07:41

Witam, miałem jakis czas temu optykę, ale nie bardzo pamiętam:

Światło w zalezności od ośrodka ma rózną długość fali, z powodu róznej prędkości rozchodzenia się w ośrodku, tak? Czyli jeśli się zmienia długość, to np wiązka lasera podczerwieni w innym ośrodku może stać się światłem widzialnym, czy się nie mylę?
Z tego co pamietam przy przejsciu z osrodka do osrodka zachowana zostaje dlugosc fali, zmiania sie jej predkosc - a co za tym idzie czestotliwosc. Np. predkosc dzwieku w helu jest wieksza niz w powietrzu, co przy zachowaniu dlugosci fali daje zwiekszenie czestotliwosci glosu - znany efekt cieniutkiego glosu ludzi ktorzy nawdychali sie helu :)
Nie wiem czy ze swiatlem jest podobnie.

Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty:510
Rejestracja:10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja:Ostrołęka
Kontaktowanie:

Postautor: Sova » 23 cze 2005, o 13:35

Nie wiem czy ten laser tak łatwo zrobić ;), a co do tej zmiany czestotliwości w ośrodkach, to czy jestes pewnien, właśnie chyba jest odwrotnie, czestotliwość jest stała, zmienia sie prędkość rozchodzenia się(świtło np rochodzi sie najszybciej w próżni, ogólnie fala el-mag) wiec zmienia sie własnie długość fali.

Tekst ze strony http://www.fizyka.net.pl/index.html?men ... i_wn3.html
Fala elektromagnetyczna niesie ze sobą energię.
Wielkością charakteryzującą fale jest częstotliwość, czyli liczba pełnych zmian pola magnetycznego i elektrycznego w ciągu jednej sekundy, wyrażona w hercach. Drugą wielkością jest długość fali, czyli odległość między sąsiednimi punktami w których pole magnetyczne i elektryczne jest takie samo (patrz rysunek obok). Wielkości te zależą od siebie. Czym większa jest częstotliwość to długość fali jest mniejsza (oto wzór l=c/n , gdzie l długość fali, c prędkość fali, a n częstotliwość). Częstotliwość dla danej fali jest stała i niezależna od ośrodka. Natomiast długość fali zmienia się, bowiem prędkość fali zależy od rodzaju ośrodka. Wszystkie długości fali podane tutaj, odnoszą się do próżni.
Fala elektromagnetyczna rozchodzi się najlepiej i najszybciej w próżni (prędkość w próżni wynosi 299792km/s).

Tak to już tego jestem pewien, pytam się bo wpadłem na pomysł:
Gdyby powiedzmy w przestrzeni sprężyć powietrze, miejscowo, i świecić na ten punkt światłem jeszcze nie zauważalnym dla oka ludzkiego, to w tym miejscu światło zmieniało by swoją długość fali i co za tym idzie, ukazywało by się oku ludzkiemu "zawieszone w przestrzeni". Nie pomotałem znów czegoś? ;)

Awatar użytkownika
tasza
-
-
Posty:456
Rejestracja:17 sty 2005, o 10:52

Postautor: tasza » 23 cze 2005, o 14:21

hihi, "Star Wars" :D
teoretycznie rozumowanie chyba poprawne, tyle że musiałbyś
uzyskać tak wielką zmianę ciśnienia, by z zakresu niewidzialnego
przeszło w widzialny, to może być trudne...
może lepiej tylko zmianę koloru?

Awatar użytkownika
bis
-
-
Posty:134
Rejestracja:12 maja 2005, o 08:11
Lokalizacja:Warszawa

Postautor: bis » 23 cze 2005, o 15:15

Tak na marginesie, to jeżeli uzyskał byś ten efekt to byłby on obserwowalny właśnie w tym miejscu gdzie zmieniłeś parametry ośrodka(wewnątrz tego obszaru) wychodząc z niego fala z powrotem miała by pierwotne parmetry. Chyba jednak coś pomotałeś.

a_antoniak
-
-
Posty:651
Rejestracja:13 sty 2005, o 18:38
Lokalizacja:Krasnystaw
Kontaktowanie:

Postautor: a_antoniak » 23 cze 2005, o 16:19

Nie wiem czy ten laser tak łatwo zrobić ;), a co do tej zmiany czestotliwości w ośrodkach, to czy jestes pewnien, właśnie chyba jest odwrotnie, czestotliwość jest stała, zmienia sie prędkość rozchodzenia się(świtło np rochodzi sie najszybciej w próżni, ogólnie fala el-mag) wiec zmienia sie własnie długość fali.
Z falami w powietrzu jestem pewien - czestotliwosc musi sie zmieniac skoro slyszymi wysokie glosy ludzi ktorzy oddychali helem. Ale cos mi swita (a nawet jestem teraz pewien)ze ze swiatlem jest akurat odwrotnie - czyli tak jak mowisz -> http://pl.wikipedia.org/wiki/Za%C5%82amanie_(fizyka)

awatar100
-
-
Posty:420
Rejestracja:27 cze 2003, o 07:55
Lokalizacja:Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: awatar100 » 23 cze 2005, o 16:20

laser jest swiatlem monochromatycznym nie da sie zminic jego koloru od tak se, trzba uzyc specjalncyh plytek wzmacniajacych poszczegulna charmoniczna takiego swiatla

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty:2653
Rejestracja:24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja:Winny gród

Postautor: pajaczek » 23 cze 2005, o 17:11

czestotliwosc musi sie zmieniac skoro slyszymi wysokie glosy ludzi ktorzy oddychali helem...
To ze te glosy slyszymy wyzsze, to zupelnie inne zjawisko. Chodzi o to ze pod wplywem helu kurcza sie struny glosowe (bardziej sie naciagaja).
Gdyby isc Twoim tropem, to cale srodowisko od zrodla dzwieku, do odbiorcy musialo by byc wypelnione helem ;)
laser jest swiatlem monochromatycznym nie da sie zminic jego koloru od tak se
Trzeba by zmienic dlugosc fali ;) ot co...
Tak na marginesie, to jeżeli uzyskał byś ten efekt to byłby on obserwowalny właśnie w tym miejscu gdzie zmieniłeś parametry ośrodka(wewnątrz tego obszaru) wychodząc z niego fala z powrotem miała by pierwotne parmetry. Chyba jednak coś pomotałeś.
Pomijajac juz zupelnie fakt, ze bariera srodowisko/galka oczna rowniez stanowi przejscie z jednej gestosci do drugiej, co powoduje kolejne zmiany fali.

Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty:510
Rejestracja:10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja:Ostrołęka
Kontaktowanie:

Postautor: Sova » 23 cze 2005, o 18:55

Tak na marginesie, to jeżeli uzyskał byś ten efekt to byłby on obserwowalny właśnie w tym miejscu gdzie zmieniłeś parametry ośrodka(wewnątrz tego obszaru) wychodząc z niego fala z powrotem miała by pierwotne parmetry. Chyba jednak coś pomotałeś.
Nikt nie powiedział, że chcialbym aby za tym obszarem wiązka powracała do swojej pierwotnej długości fali
Pomijajac juz zupelnie fakt, ze bariera srodowisko/galka oczna rowniez stanowi przejscie z jednej gestosci do drugiej, co powoduje kolejne zmiany fali.
A no nie pomyslałem :)

Cały temat zacząłem poto, aby moze coś wydumać z lepszymi odemnie, chciałem osiągnąć:
Gdyby ta wiązka przez te zmiany gestości powietrza "pojawiała" sie w określinym punkcie(gdzie ciśnienie jest wystarczające aby fala zmieniła swoją długość) mielibyśmy puncik świetlny "zawieszony" w przestrzeni. Zmianę ciśnienia możnaby było zmieniać za pomocą fali akustycznej(pierwotnie tak zakładałem), wraz z falą akustyczną wiązka świetlna celowałaby w inny punkt coraz dalej od membrany tworzącej falę akustyczną. W ten sposób moznaby było uzyskać linię "zawieszoną" w przestrzeni, a gdyby wiązka świetlana dodatkowo tworzyłaby wiersze przy kazdym przesunięciu sie od membrany, uzyskalibyśmy panel swietlny.

Pewnie macie teraz trochę smiechu z takich niestworzonych pomysłów, ale szczerze, patrząc na to teoretycznie, wszytko się zgadza! Tylko teraz tak: Zmiana ciśnienia za pomocą fali akustycznych wymagałby bardzo dużej mocy tych fali. Wiązka świetlna musiałby być na granicy widzialności, a i tak pewnie zalezy od człowieka, bo kto widzi "więcej" za światło widzalne, ten by już musiał miec wiązkę z inną długością fali. Potem trzebaby było wszytko dostroić, aby fala i wiązka trafiały na siebie(tzn wiązka na szczyt amplitudy, gdzie ciśnienie jest największe) więc nie obeszłoby sie bez bardzo szybkich procesorów. Ale teraz co najgorsze, willgotność powietrza sie zmienia(bądź zapylenie czy coś) i wiązka jest widzialna cały czas!

Pomysł myślę, ze był fajny, ale zbyt science fiction ;)

ROM
-
-
Posty:295
Rejestracja:5 lis 2004, o 10:48
Lokalizacja:Poznań

Postautor: ROM » 23 cze 2005, o 21:17

"Błądzić jest rzeczą ludzką"- jak mawiali starożytni :), ale bez takich szalonych pomysłów S-F w dalszym ciągu nasza cywilizacja znajdowałaby się w epoce kamienia łupanego...

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty:2653
Rejestracja:24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja:Winny gród

Postautor: pajaczek » 23 cze 2005, o 23:00

Pewnie macie teraz trochę smiechu z takich niestworzonych pomysłów, ale ...
Pomysł myślę, ze był fajny, ale zbyt science fiction ;)
"Błądzić jest rzeczą ludzką"- jak mawiali starożytni , ale bez takich szalonych pomysłów S-F w dalszym ciągu nasza cywilizacja znajdowałaby się w epoce kamienia łupanego...
Tak jest... na takich szalonych pomyslach niejeden juz sie wybil. I takie szalone pomysly miewaja przyszlosc... ot. pierwsze z brzegu, kto by robil np. wyswietlacze z wegla, a w dodatku jakis rurek ;)

Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty:510
Rejestracja:10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja:Ostrołęka
Kontaktowanie:

Postautor: Sova » 24 cze 2005, o 07:00

"Błądzić jest rzeczą ludzką"- jak mawiali starożytni Smile, ale bez takich szalonych pomysłów S-F w dalszym ciągu nasza cywilizacja znajdowałaby się w epoce kamienia łupanego...
Potwierdzam, nom nic sama ideę przedstawiłem, moze ktoś będzie szedł w tym kierunku ;)

Awatar użytkownika
tasza
-
-
Posty:456
Rejestracja:17 sty 2005, o 10:52

Postautor: tasza » 24 cze 2005, o 07:12

:arrow: Sova
hmm, skoro masz taką wenę twórczą to może.....
info o tym było w EP (chyba)... taka wirtualna (świetlna) klawiatura....
projektor (rzutnik) na czymś płaskim wyświetla obraz klawiatury (lub np.: pulpitu sterowniczego), jest jednocześnie kamera(?), która obserwuje gdzie ma paluchy operator i na tej podstawie określa co zostało "wciśnięte"...podobno prototypy już są...
co do S-F, "na żywo" takie coś można zobaczyć w filmie "Final Fantasy-The Spirits Within", tyle że tam mają wersję 3D, ale w filmach zawsze mają lepiej...

coś takiego zrobić (tyle że płaskie) to już jest chyba realne...
malować keyboard wiązką to nie byłoby trudne, ale jak dostarczyć informację zwrotną?

Guru
-
-
Posty:250
Rejestracja:30 cze 2003, o 13:26
Lokalizacja:Kraków

Postautor: Guru » 24 cze 2005, o 09:19

Sova zacytował:
Częstotliwość dla danej fali jest stała i niezależna od ośrodka. Natomiast długość fali zmienia się, bowiem prędkość fali zależy od rodzaju ośrodka.
Czyli zacznijmy od początku.
Częstotliwość a co za tym idzie długość fali jest stała i niezależna od ośrodka
(oto wzór l=c/n , gdzie l długość fali, c prędkość fali, a n częstotliwość
Natomiast owszem prędkość rozchodzenia się światła jest zmienna i zależy od ośrodka.

A co do logiki to chyba powyższy cytat niewiele ma z nią wspólnego.
WIĘC POROZMAWIAJMY O LOGICE ...
0101 & 010010 & 0010101001 & 010001010 & 01001010010 - no i to jest logika (zero-jedynkowa) :lol:

Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty:510
Rejestracja:10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja:Ostrołęka
Kontaktowanie:

Postautor: Sova » 24 cze 2005, o 13:23

Tasza jak miałabyś ten opis to podeślij! A co do tego protorypu to stąd się wiziął mój cały pomysł, za $100 można juz kupic laser keyboard(wpiszcie w googlu) kamera własnie filmuje położenie palca a laser wyświetla panel, tylko własnie nie wiem czy ten panel jest wyświetlany na stole, czy nad stołem, bo tam jakaś chybs własnie sztuczka jest z podczerwienią, aż zaraz poszukam i sie upewnie

Guru jaka logika? Skąd wziąłeś ta logikę :)?

Guru
-
-
Posty:250
Rejestracja:30 cze 2003, o 13:26
Lokalizacja:Kraków

Postautor: Guru » 24 cze 2005, o 14:37

No więc człowiek który płynie pod wodą i otworzy oczy wg. tego wzou światło o długości promieniowania dajmy na to 520nm zobaczy w kolorze ok. 750 nm (biorę pod uwagę współczynnnik załamania światła od którego jest zależna prędkość swiatłą w danym ośrodku a w wodzie współczynnik załamania to ok 1.33) no przecież widzisz że brakuje tutaj logiki.

PRĘDKOŚĆ FAZOWA, vφ, prędkość rozprzestrzeniania się fazy fali w danym ośr. (np. prędkość rozprzestrzeniania się maksimum fali monochromatycznej); prędkość fazowa równa się iloczynowi długości fali λ i częstości ν: vφ = λν; zależy od współczynnika załamania ośrodka.

W próżni światło rozchodzi się z prędkością c = 2,99792458 · 108 m/s, w innych ośr. z prędkością mniejszą, równą ilorazowi c i współczynnika załamania ośrodka.

NIe mam czasu się tutaj rozwodzić dlaczego tak jest, ale sięgnij do ksiązki z fizyki

swstr
-
-
Posty:23
Rejestracja:17 lut 2004, o 15:56

Postautor: swstr » 26 cze 2005, o 00:39

kosz
Ostatnio zmieniony 6 cze 2010, o 15:08 przez swstr, łącznie zmieniany 3 razy.

awatar100
-
-
Posty:420
Rejestracja:27 cze 2003, o 07:55
Lokalizacja:Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: awatar100 » 26 cze 2005, o 07:51

nie da sie zmniejszycz predkosci swiatla jako takiej , ten eksperyment z barami sodu powodowal inne zjawiska kwantowe w konsekfencji czego z wyliczen wyszlo ze swiatlo zeczywiscie przebylo dany odcinek z mniejsza predkoscia

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty:2653
Rejestracja:24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja:Winny gród

Postautor: pajaczek » 26 cze 2005, o 14:29

z tego co pamietam to w warunkach laboratoryjnych udalo sie zwolnic predkosc rozchodzenia sie swiatla do predkosci
ponizej 1 metra na sekunde w temperaturze bardzo bliskiej zeru bezwzglednemu
w oparach bodaj sodu , co do sodu pewnosci nie mam
czestotliwosc swiatla tak jak i innych f. elektromagnet. tez ulega zmianie -> radar , gwiazdy
ef. efekt dopplera
i inne pierdulki w technologii ultra hyper giga nowoczesnej


"No więc człowiek który płynie pod wodą i otworzy oczy wg. tego wzou światło o długości promieniowania dajmy na to 520nm zobaczy w kolorze ok. 750 nm "



to zależy czy oddala się czy zbliza do punktu swiatła i z jaka predkoscia
plynie ,
teoretycznie jasne :)
praktycznie to mowa tu o predkosciach narazie nie osiagalnych przez przecietnego nurka
Abstrahujac od tego eksperymentu (z ktorego opisem sie nie spotkalem), to nie mieszajmy do tego efektu Doplera... tu mowilismy (powaznie lub mniej) o zupelnie innych zjawiskach, zas efekt Doplera jest innym. Tak dalej idac to zaraz dojdziemy ze mozna sie poruszac z predkoscia znacznie przekraczajaca predkosc swiatla (a co... jest to - teoretycznie - mozliwe), ale nie o tym byla mowa.
nie da sie zmniejszycz predkosci swiatla jako takiej , ten eksperyment z barami sodu powodowal inne zjawiska kwantowe w konsekfencji czego z wyliczen wyszlo ze swiatlo zeczywiscie przebylo dany odcinek z mniejsza predkoscia
Zmniejszyc sie nie da... ona sie sama zmienia ;)

A eksperyment z barami i soda moze byc niebezpieczny... zwlaszcza dla glowy i zoladka.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości