Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Mam problem z zaprojektowaniem zasilacza do UFM.

Dimon
-
-
Posty:2
Rejestracja:23 mar 2005, o 17:03
Lokalizacja:Będzin
Kontaktowanie:
Mam problem z zaprojektowaniem zasilacza do UFM.

Postautor: Dimon » 23 mar 2005, o 17:31

Witam. Jestem studentem Fizyki Technicznej na Politechnice Śląskiej w Gliwicach.
UFM - jest to Unipolarny Filtr Mas. Dzięki niemu w labolatorium dokonuje się pomiaru zanieczyszczeń (cząstek), które znajdują się w komorze próżniowej.
Wykonuję modernizację starej elektroniki, która raz działała raz nie.

Potrzebuję wykonać zasilacz Wysokiego Napięca o regulowanej amplitudzie w zakresie 200V - 1,5kV w SINUSIE o regulowanej częstotliwości 800kHz - 1,5MHz i wydajności prądowej około 0,5A (1A).

Chcę zastosować układ podobny jak przetwornca 12V na 220V wystepująca chodźby w samochodzie.

Skonstruowałem generator sinusa na MAX038 o regulowanej częstotliwości.

Mam problem związany ze sterowaniem kluczy tranzystorowych, które sterują z kolei transformatorem skonstruowanym na specjalne zamówienie z bardzo specyficznego materiału ferrytowego, posiadającego dwa uzwojenia wtórne ze wspólnym odczepem i jedno uzwojenie pierwotne - z którego będę otrzymywał wzmocniony sygnał sinusa o parametrach podanych powyżej. Problem ten jak wspomniałem tkwi w sterowaniu kluczy - potrzebuję sinusa przesunietego w fazie o 180 stopni, który umożliwiłby sterowanie drugim tranzystorem. Mam nadzieje że nie potrzebuję tutaj jeszce czasu martwego, w którym oba tranzystory nie przewodzą
Dla niektórych z Was jest to może oczywiste ale ja nie mam tutaj zbytniej praktyki.
Proszę o pomoc w tej kwestii.[/b]

MDz
-
-
Posty:365
Rejestracja:29 mar 2003, o 13:35
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: MDz » 24 mar 2005, o 16:19

Potrzebuję wykonać zasilacz Wysokiego Napięca o regulowanej amplitudzie w zakresie 200V - 1,5kV w SINUSIE o regulowanej częstotliwości 800kHz - 1,5MHz i wydajności prądowej około 0,5A (1A).
Wychodzi na to, że przymierzasz się do skonstruowania ni mniej nie więcej, tylko kilowatowego nadajnika średniofalowego, przestrajanego w zakresie niemal oktawy i z regulacją mocy wyjściowej rzędu 20dB. A do tego dopasowywanego do stosunkowo znacznej impedancji obciążenia rzędu setek ohm..kohm. To nie brzmi trywialnie. :-(

Na Twoim miejscu zacząłbym chyba od dokładnego zbadania chrakteru obciążenia i warunków dopasowania.

Nie wiem, co Ci podpowiedzą koledzy na ForumEP, ale spróbuj zadać to samo pytanie również na newsgrupie pl.misc.elektronika. Temat brzmi ciekawie i choćby z tego względu jest wart podyskutowania.

--
MDz

twazny
-
-
Posty:26
Rejestracja:24 mar 2005, o 14:09
Lokalizacja:podkarpackie
Kontaktowanie:

Postautor: twazny » 24 mar 2005, o 23:16

Piękne wyzwanie ,nieżle ujął to MDz.Zajmuję się elektroniką ponad 20 lat, zdarzało mi się też projektować części analogowe w elektronice przemysłowej ale takiej ciekawostki jeszcze nie miałem.Właściwie chodzi o zaprojektowanie wzmacniacz liniowego o mocy>1.5kW i paśmie przenoszenia wielu megaherców.Generator to nie problem,końcówka mocy TO JEST PROBLEM! Zwłaszcza dla jednostkowego zespołu w przewidywalnym czasie.Należałoby określić najpierw warunki brzegowe;danych jest o wiele za mało.Rodzaj i charakter obciążenia,o czym już wspomniano,dopuszczalna wielkość zniekszt.harm., rez.wyj.,liniowość,jaki jest dopuszczalny błąd napięcia i częstotliwości,to tylko niektóre niewiadome,nie wspominając o innych aspektach typu;skuteczność ekranowania tej "mikrofali",rodzaj środowiska (wilgotność).Nie sądzę aby na forum można było pomóc,Chyba że podzielić problem na małe fragmenty i pytać szczegółowo.A może to jakieś oddziaływanie indukcyjne, gdzie te górnolotne pytania są bez sensu,chodzi o wartość skuteczną i kupę watów ?Lub jeszcze inaczej,z praktyki wiem że tego rodzaju opracowania pochłaniają ładny kawałek życia.A przecież to urządzenie istnieje!Sypie się?Cóż, może prościej będzie narysować jego schemat (jeśli brak dokumentacji) i po prostu odtworzyć go w nowszej technologii.Wbrew pozorom,jest to niezła, stosunkowo szybka metoda, często wykorzystywana.Odpadają kosztowne (te kilowaty) próby testy itp.POWODZENIA.Pozdrawiam.

Dimon
-
-
Posty:2
Rejestracja:23 mar 2005, o 17:03
Lokalizacja:Będzin
Kontaktowanie:

Postautor: Dimon » 25 mar 2005, o 09:50

Witam. Dzieki za odpowiedzi.
Dodaje schemat i program do odpalenia oraz małe co nieco do niego.

Program (EAGLE), w którym narysowałem schemat urządzenia podczas rozbierania znajduje się na stronie:
http://www.cadsoft.de/cgi-bin/download. ... rogram/4.1;
reszta jest w załączniku.
Pozdrawiam.
Załączniki
Przetwornica.rar
(51.94KiB)Pobrany 142 razy
Eagle 4[1].13_Keygen.rar
(66.06KiB)Pobrany 151 razy

LucASWw
-
-
Posty:248
Rejestracja:23 sie 2003, o 18:26
Lokalizacja:UK

Postautor: LucASWw » 25 mar 2005, o 20:26

Jeżeli chodzi o prosty przesuwnik fazy, to to zadanie spełni wzmacniacz operacyjny, nawet zwykły opamp, jeżeli to ma być do 1,5MHz. Układ koncówki mocy musisz zaprojektować tak, aby tanzystory pracowały w zakresie aktywnym pracy. Nie możesz dopuścić, aby tranzystory nasyciły się, albo zatkały, bo z tego wyjdzie tylko krzywy sinus. Coś na wzór wzmacniacza klasy A. Tylko to rozwiązanie ma wadę, mała sprawność.
Dobrze by byo, jakbyś opisał trochę dokładnie jakie to będzie obciażenie.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 51 gości