Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Pytanie kolejne - regulacja bocznikiem magnetycznym...

Awatar użytkownika
dsrecordss
-
-
Posty:300
Rejestracja:30 lip 2004, o 16:08
Lokalizacja:Żory
Kontaktowanie:
Pytanie kolejne - regulacja bocznikiem magnetycznym...

Postautor: dsrecordss » 2 wrz 2004, o 21:20

co znaczy że transformator jest wyposażona w regulacje bocznikiem magnetycznym wprowadzonym w obwód magnetyczny transformatora
dzieki
dsrecordss

Awatar użytkownika
maxipalia
-
-
Posty:63
Rejestracja:30 lip 2004, o 17:41
Lokalizacja:Gdańsk
Kontaktowanie:

???

Postautor: maxipalia » 2 wrz 2004, o 23:23

Nie jestem do końca pewien, ale czy nie było to coś z regulacją "skuteczności" ???

Awatar użytkownika
dsrecordss
-
-
Posty:300
Rejestracja:30 lip 2004, o 16:08
Lokalizacja:Żory
Kontaktowanie:

Postautor: dsrecordss » 3 wrz 2004, o 07:45

chodzi mi o to jak to jest zbudowane.Dałoby sie wykonać własnoręcznie trafo do spawarki TIG opublikowanej w ep 12/2003??

UhrBahn
-
-
Posty:18
Rejestracja:13 sty 2004, o 14:39

Postautor: UhrBahn » 3 wrz 2004, o 13:36

Regulacja transformatora za pomocą bocznika magnetycznego polega na wprowadzeniu do rdzenia transformatora dodatkowego elementu przewodzącego pole magnetyczne powodującego, że część strumienia magnetycznego wywolywanego przez uzwojenie pierwotne jest bocznikowana i krąży w obwodzie magnetycznym transformatora omijając uzwojenie wtórne.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
dsrecordss
-
-
Posty:300
Rejestracja:30 lip 2004, o 16:08
Lokalizacja:Żory
Kontaktowanie:

Postautor: dsrecordss » 3 wrz 2004, o 15:57

czy da się wykonać coś takiego w trafie własnoręcznie lub kupic to by zamontowac to w trafie??

UhrBahn
-
-
Posty:18
Rejestracja:13 sty 2004, o 14:39

Postautor: UhrBahn » 6 wrz 2004, o 08:12

Wykonanie takiej regulacji nie jest skomplikowane ale transformator musi posiadać odpowiednią konstrukcję. Musi to być transformator, którego rdzeń tworzy coś na ksztalt litery "O". Po przeciwlegych stronach rdzenia umieszcza się uzwojenia pierwotne i wtórne, a po zmontowaniu transformatora pomiędzy cewkami pierwotną i wtórną pozostaje wolna przestrzeń, która pomieści bocznik magnetyczny. Bocznik magnetyczny jest pakietem blach transformatorowych (ten sam material co rdzeń trafa). Wymiary tego pakietu: grubość i wysokość - taka sama jak odpowiednio grubość i wysokość rdzenia rdzenia, a szerokość - wewnętrzny wymiar okna w rdzeniu pomniejszony o pewien minialny luz pozwalający przesuwać bocznik wewnątrz rdzenia. Pozostaje rozwązać problem prowadzenia bocznika - musi on się przesuwać w gląb rdzenia oraz jego przemieszczania najlepiej zrobić to przy pomocy śruby bo to pozwala na precyzyjne ustawinie bocznika, a co za tym idzie prądu spawania. Ponadto bocznik taki po ustawieniu w porządanej pozycji należy zacisnąć aby nie drgal.
Pozdrawiam.

GasM
-
-
Posty:92
Rejestracja:4 lut 2004, o 11:57

Postautor: GasM » 6 wrz 2004, o 08:35

UhrBahn:
"...powodującego, że część strumienia magnetycznego wywolywanego przez uzwojenie pierwotne jest bocznikowana i krąży w obwodzie magnetycznym transformatora omijając uzwojenie wtórne"

nie znam się na tym, a ta odpowiedź mi coś nie pasuje z tym co mi się przynajmniej wydaje.
tz sądziłem że większy rdzeń magnetyczny trafa powoduje zwiększanie energii pola magnetycznego "przechwyconego" z uzwojenia pierwotnego czyli może więcej oddać na wtórne uzwojenie, a więc zwiększa się pojemność energetyczna (moc) takiego transformatora
czy się myle w tej kwestii??

Awatar użytkownika
Press
-
-
Posty:389
Rejestracja:10 mar 2004, o 16:21
Lokalizacja:Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: Press » 6 wrz 2004, o 10:24

GasM, masz rację, ale, to co napisał UhrBahn też jest prawidłowe (ale zamotałem :) ) Chodzi o to, że jak zauważyłeś większy strumień daje większą moc na wyjściu, ale ten większy strumień musi przepłynąć przez uzwojenie wtórne. W metodzie opisanej przez UhrBahn strumień wytworzony przez uzwojenie pierwotne rozpływa zię na dwa obwody: jeden to obwód magnetyczny uzwojenia wtórnego, a drugi to obwód bocznika (regulowanego) nie sprzeężony magnetycznie z uzwojeniem wtórnym. Idea regulacji polega na tym, że im mniejsza "oporność magnetyczna" bocznika tym większy strumień przez niego przepłynie i tym samym spowoduje zmniejszenie strumienia w obwodzie uzwojenia wtórnego co da mniejszą moc wyjściową i mniejszy prąd tym samym.

ciesiew
-
-
Posty:1
Rejestracja:23 wrz 2003, o 09:29
Lokalizacja:Łowicz
Kontaktowanie:

Postautor: ciesiew » 6 paź 2006, o 13:47

Witam

Z tego co się orientuję to w tym artykule jest napisane, że z trafa do spawarki tig opisanej w tym numerze usunięto bocznik, gdyż regulacja odbywa się elektronicznie. W związku z tym można zastosować transformator spawalniczy o podobnej wydajności prądowej.

Pozdrawiam

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 63 gości