Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Robot - PC-et

Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty:510
Rejestracja:10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja:Ostrołęka
Kontaktowanie:
Robot - PC-et

Postautor: Sova » 29 maja 2004, o 10:15

Witam, od pewnego czasu myysle nad zrobieniem sterowanego przez komputer trobota, zrobiłem na atmleu C51, co prawda mi nie działa, tzn cały probelm jest w zaprogramowaniu go, ale już doszedłem ze te programtory które robiłem nie działja pod win XP i win 2000 więc teraz to już kwestia czasu, a teraz mam taki pomysł: a moze zamiast prymitywnego samochodzika bym zrobił robota z kamerą itp, chciał bym zrobić to na satrym kompie, tzn płycie głównej, RAMie, i karcie graficznej, do komunikacji była by karta sieciwa. czy myślicie że to by wypaliło? nie wiem ile Wat by musiało być aby podnieść maszynę i jak duzo by to wytrzymało czasu na jednym akumulatorku, ale myśle ze nie potrzeba 230v aby podnieć maszyne zrobił bym zasilanie bezpośredne do płyty głownej itp, to chyba potrzeba 12V jesli ktos wie czy więcej to niech powie to mnie teraz bardzo interesuje, i ejszcze jedno słyszałem gdzieś że można podnieść komputer przez sieć, i system operacyjny jest na innej maszynie, a do podnoszenia jest ważna jedynie sieciówką to prawda?

awatar100
-
-
Posty:420
Rejestracja:27 cze 2003, o 07:55
Lokalizacja:Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: awatar100 » 29 maja 2004, o 10:21

wlasnie tak bedzie wygldac nasz projekt na pewien konkurs :P
Sprzet to pentium II 350Mhz 128Mb ramu 4 Gb twardziel 3 karty muz 2 karty z portami (wsumie to 3xLpt 3xCom1 3xCom2), kamera usb Zasilanie to 4 aku zelowe, do komunikacji uzyjemy kart WiFi , wiecej nie zdradze bo niemoge, ale pomysł jest dobry bo: korzystasz z dostpenych czesci , taki robot ma duza moc obliczeniiwa :P niz taki atmelek biedny wiec poziom logiki takiego robota jest oniebo wiekszy niz na atmelku :twisted: :twisted: :twisted: :mrgreen:

Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty:510
Rejestracja:10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja:Ostrołęka
Kontaktowanie:

Postautor: Sova » 29 maja 2004, o 13:16

Mi rozgałęziać tego nie trzeba(protów), bo musze pamiętać o tym, że czym więcej waży, tym więcej musi mieć energi aby poruszyć się, tym szybciej kończy sie energia w akumulatorach, teraz jeszcze co do zaislania, jak to zrobice? nie che abyście mi zdradzali całe swoje dzieło, tylko jedynie niektóre rozwiacania? co myslicie o szeregowym połączeniu baterii?(zwykłych) też właśnie chcę zamontować kamerę USB, a co do parametrów mój robot bedzie miał 64mb pamięci operacyjnej i celeron 333MHz, co do twardzielaza chcę sie dowiedzieć czy jest koniecznie potrzebny(bo bardzo dużo waży!!!) więc nadal jestem przy tym pytaniu, czy da się załadować system operacyjny z innego komputera?jeszcze jedno, na jednej sieciówce mam takie wejście jak do anteny albo kablówki takie okrągłe, i tam sa tylko dwie rzyły, co to za wejście gdzie moge poczyta o napięceich jakie tam są, mam pomysł co do bezprzewodowej transmisji na podstawie tego łącza.

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty:1522
Rejestracja:30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja:Kielce

Postautor: ACeK » 29 maja 2004, o 13:40

... mam takie wejście jak do anteny albo kablówki takie okrągłe, i tam sa tylko dwie rzyły, co to za wejście gdzie moge poczyta o napięceich jakie tam są...
:) Czy to wejscie wyglada tak jak na linku?

http://www.cybermarket.co.uk/ishop/923/shopscr2114.html

To jest wejscie BNC.

http://www.cambridgeconnectors.com/Conn ... NC/bnc.pdf

Raczej nie zrobisz na tym bezprzewodowej :cry:

awatar100
-
-
Posty:420
Rejestracja:27 cze 2003, o 07:55
Lokalizacja:Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: awatar100 » 29 maja 2004, o 15:35

mozna zaladowac system bez dysku , w karcie LAN musi byc miejsce na pecjalny eprom , ktory to sie porgamuje i on wlasnie bedzie robil za Boot Systemu, nie ma z tym problemu, twoja karta to karta na kabel koncentryk :) jak mowisz ze dysk zaduzo wazyl to ile bedzie szło energi na ciagniecie takiego kabelka heh roziwanie zasilana to 2 aku na elektronike (o mniejszej pojemnosci) i 2 na napedy, silniki i reszte urzadzen wykonawczych

awatar100
-
-
Posty:420
Rejestracja:27 cze 2003, o 07:55
Lokalizacja:Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: awatar100 » 29 maja 2004, o 20:15


Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty:510
Rejestracja:10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja:Ostrołęka
Kontaktowanie:

Postautor: Sova » 30 maja 2004, o 08:06

Z tym wejściem BMC myslałem, aby zrobić porprostu sygnały podczerwieni, jedno nadaje, drugie odbiera, dioda nadawcza i odbiorcza, no wiecie nie jestem aż taki dośwadczony to tylko pomyśł, nie dało by się tego zrobić?
a co do tych akumulatorów, jak by było bezprzewodowe, to nie musi ciągnąć kabla za sobą, i teraz jakie te akumulatory powinny być, już znalazłem taki schemat, jak wygląda rozmieszczenie kabli w tym wejściu na płytę główną(od zasilania) najwyższe napiecie tam jest 12V, chyba 5 uziemień, 5V i 3,3V.jeszcze muszę się dowiedzieć czy wszedzie jest prąd stały do przy jednym jest naopisane 5VDC, a przy drugim 5VSW, nie wiem o co chodzi

awatar100
-
-
Posty:420
Rejestracja:27 cze 2003, o 07:55
Lokalizacja:Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: awatar100 » 30 maja 2004, o 16:58

a napiecia ujemne ??? zeby zrobic zasilacz do koma potrzbujesz + - 12V z tego mzoesz zrobic wszysko :) , pewnie da sie na IRDe przerobic

pied
-
-
Posty:6
Rejestracja:30 maja 2004, o 19:22
Lokalizacja:Wroclaw
Kontaktowanie:

Postautor: pied » 30 maja 2004, o 19:35

Witam wszystkich!!
Odnosnie tematu: wlasnie robie takie "cosik" na plycie Micro-ITX VIA z przetwornica zasilajaca (gotowa) http://www.viavpsd.com/indexN.jsp + http://store.ituner.com/ituner/pw60caatxpos.html Rozwiazuje to mase problemow, a na jednym aku zelowym 12V komputer chodzi pare godzin. Komunikacja z kompem bazowym przez karte Wi-Fi 2.4 GHz, do tego karta akwizycji wideo (nie lubie idioto-kamer na USB). Komunikacja z peryferiami przez Atmela ATMega 128 po RS232. Wszystko sterowane dedykowanym oprogramowaniem oraz (sic!) systemem (Linux).

Najgorzej wychodzi strona mechaniczna, budowa zawieszenia i calej reszty zajmuje naprawde mase czasu. Bardzo przydaje sie pomoc dobrego, a nawet bardzo dobrego programisty, gdyz jednoczesne pisanie kodu dla AVR, PC na pokladzie oraz Nadzorcy jest naprawde meczace.

Pozdrawiam
Peter

awatar100
-
-
Posty:420
Rejestracja:27 cze 2003, o 07:55
Lokalizacja:Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: awatar100 » 31 maja 2004, o 05:24

poco sotujesz AVR ???? wszysko da sie zrobic bez, j astaram sie unikac uC jak tylko sie da ! a i wydaje mi sie ze kamera USB beirze mniej pradu i jest mniejsza ! widze ze na OS robota wybrales linuxa ;] dlatego pewnie nie dział w nim poprawnie USB hehe ot taki urok Darmowych systemow ;> nie lepiej windows2k3 ?:) tz jest za darmo i wedlug najnowszych testow jest to najstabilnesy system Opereacyjny wypada nawet lepiej od linuxa w zastosowaniach serverowych
a strona mechaniczna to jest oparta na czesciach od...samochodow ! Samchody Hondy maja pelno servomechanizmow duzej mocy, i malej , mozna je zamowic

Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty:510
Rejestracja:10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja:Ostrołęka
Kontaktowanie:

Postautor: Sova » 31 maja 2004, o 15:18

No o tych ujemnych napięciach to nawet nie pomyslałem. Teraz mam inny pomysł, patrzcie, ja planuje zrobić ten pojazd tak aby był sterowany przez inny komputer i wszytkie dane jakie tam na nim bedą, także beda przekerowane na komuter stewrójacy, więc na co mi cały ten procesor i to wszytko? Zostaję przy robociku na Atmaleku, ale teraz do tych kamer, czy u nie mogę podłączyć tego za pomoca irdy? No patrzcie daje baterię 9V potem stabilizator na 5V i tu mam zasilanie, natepnie do TxD daję diodę IR, a do RxD daję diodę odbiorczą, i mam wszystko, po drugiej stronie(przy komputerze to samo) chyba nie bedzie tu problemów z predkością transmisji? tak mi się wydaje no bo co, śwatło za wolno bedzie lecieć. Jedynym niehalo może być te "echo", jak dioda Ir(przy kamerze USB) nadaje, w tym samym czasie dioda odbiorcza(przy kamerze USB) odbiera, i tu lipa, bo procesor w kamerce może zgłupieć i nie bedzie tego co cchemy, chyba że nie jest fulldupleksowy? Co o tym myslicie? O tej transmisji USB-IrDA

pied
-
-
Posty:6
Rejestracja:30 maja 2004, o 19:22
Lokalizacja:Wroclaw
Kontaktowanie:

Postautor: pied » 31 maja 2004, o 21:59

poco sotujesz AVR ???? wszysko da sie zrobic bez, j astaram sie unikac uC jak tylko sie da ! a i wydaje mi sie ze kamera USB beirze mniej pradu i jest mniejsza ! widze ze na OS robota wybrales linuxa ;] dlatego pewnie nie dział w nim poprawnie USB hehe ot taki urok Darmowych systemow ;> nie lepiej windows2k3 ?:) tz jest za darmo i wedlug najnowszych testow jest to najstabilnesy system Opereacyjny wypada nawet lepiej od linuxa w zastosowaniach serverowych
a strona mechaniczna to jest oparta na czesciach od...samochodow ! Samchody Hondy maja pelno servomechanizmow duzej mocy, i malej , mozna je zamowic

Co do kamery: owszem, jest mniejsza, ale daje kiepska jakosc obrazu oraz czestotliwosc klatek. Poza tym znajdz mi kamere USB z zoomem oraz automatyczna ostroscia ?? :D

Co do uC: komp jest wystarczajaco obciazony rozpoznawaniem obrazu i dzwieku, zeby mu jeszcze dokladac sterowanie silnikami. Nalezy zauwazyc, ze PC ma co najwyzej 2 x rs232 i 1xLPT co jest raczej malym wyborem portow I/O. Zastosowanie uC pozwala polaczyc to wszystko w siec a w kazdej chwili mozna dorzucic cos nowego bez martwienia sie o kazdy pin.

Co do zastosowanego systemu: nie bede sie klocil, bo to bezcelewe. Co do stabilnosci, to od 4 lat pracuje jako admin sieci i systemow i wszystkie moje stycznosci z M$ Windows konczyly sie zle. Jak znajdziesz mi system, ktory bedzie chodzil 9 miesiecy non-stop bez zwisu jako router w sieci na 200 stacji i bedzie to Windows to stawiam piwo. Pozatym napisanie dedykowanego softu pod Linuxa jest "jakos" dziwnie prostsze i przyjemniejsze... A sam system nie potrzebuje 2 GHz procka i 512 MB pamieci...

Co do sprawy serw od Handy: z mila checia uslysze wiecej!! Zabawa z silnikami krokowymi zaczyna byc nudna, a naprawde duze, dobre serwo albo jest diabelnie drogie, albo trudne do zrobienia.

Pozdrawiam

Peter

pied
-
-
Posty:6
Rejestracja:30 maja 2004, o 19:22
Lokalizacja:Wroclaw
Kontaktowanie:

Postautor: pied » 31 maja 2004, o 22:08

No o tych ujemnych napięciach to nawet nie pomyslałem. Teraz mam inny pomysł, patrzcie, ja planuje zrobić ten pojazd tak aby był sterowany przez inny komputer i wszytkie dane jakie tam na nim bedą, także beda przekerowane na komuter stewrójacy, więc na co mi cały ten procesor i to wszytko? Zostaję przy robociku na Atmaleku, ale teraz do tych kamer, czy u nie mogę podłączyć tego za pomoca irdy? No patrzcie daje baterię 9V potem stabilizator na 5V i tu mam zasilanie, natepnie do TxD daję diodę IR, a do RxD daję diodę odbiorczą, i mam wszystko, po drugiej stronie(przy komputerze to samo) chyba nie bedzie tu problemów z predkością transmisji? tak mi się wydaje no bo co, śwatło za wolno bedzie lecieć. Jedynym niehalo może być te "echo", jak dioda Ir(przy kamerze USB) nadaje, w tym samym czasie dioda odbiorcza(przy kamerze USB) odbiera, i tu lipa, bo procesor w kamerce może zgłupieć i nie bedzie tego co cchemy, chyba że nie jest fulldupleksowy? Co o tym myslicie? O tej transmisji USB-IrDA
Zabawy z bezprzewodowym slaniem danych z kamery USB odradzam, probowalem, diabelnie trudne... Na Ir praktycznie niewykonalne. Proponuje rozwiazanie analogowe, nadajnik + odbiornik na 2.4 GHz + zwykla kamerka. Na Allegro mozna kupic zestaw juz za 300 PLN, znacznie lepszy niz cokolwiek co zrobimy sami. Ma to jeszcze ta zalete, ze wystarczy zwykla, niedroga karta telewizyjna i obraz mamy w kompie.

Co do sensu robienia TYLKO na uC: pomysl moze i dobry, ale w pewnym momencie ambicja bierze gore. Tez zaczynalem od takie konfiguracji ale z laczem radiowym na CC1000 Chipcona. Daje to znacznie lepsza szybkosc i stabilnosc transmisji... no i dziala przez przeszkody. Ir ma ta zalete, ze naprawde latwo jest zaimplementowac obsluge do uC, do tego wazy niewiele ale do wiekszych projektow raczej sie nie nadaje. Jedyne co zrobilem na Ir to model sterowca sterowanego przez pilota do TV a pozniej prosty pulpit.

Metalik
-
-
Posty:4
Rejestracja:1 cze 2004, o 10:13
Lokalizacja:Puławy/Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: Metalik » 1 cze 2004, o 10:19

A czy nie warto zastosować szybkiego mikrokontrolera na pokładzie robota,który będzie się komunikował z PC'tem za pomocą fal radiowych. W ten sposób znika problem zasilania płyty glównej i wagi robota. Można kupić łącza radiowe za niezbyt wygórowaną cene i o dużej prędkości.Tak zaplanowałem swojego robota,którego aktualnie powoli ale systematycznie wykonuje. Pozdrawiam robotyków

pied
-
-
Posty:6
Rejestracja:30 maja 2004, o 19:22
Lokalizacja:Wroclaw
Kontaktowanie:

Postautor: pied » 1 cze 2004, o 17:47

A czy nie warto zastosować szybkiego mikrokontrolera na pokładzie robota,który będzie się komunikował z PC'tem za pomocą fal radiowych. W ten sposób znika problem zasilania płyty glównej i wagi robota. Można kupić łącza radiowe za niezbyt wygórowaną cene i o dużej prędkości.Tak zaplanowałem swojego robota,którego aktualnie powoli ale systematycznie wykonuje. Pozdrawiam robotyków
Jestem za !! :) Aczkolwiek na uC nie da sie zrobic wszystkiego, ale da sie duuuuuzo. Do transmisji radiowej polecam uklady Chipcona, jesli oczywiscie nie dostaniecie szalu z plytka... Uklad CC2400 jest naprawde mily, dosyc tani (rzedu 20 PLN), bardzo szybki (1 Mbps), tylko zrobienie do niego plytki jest tragiczne a firma jeszcze nie wpadla na pomysl wypuszczenia gotowca. uC jest dobrym rozwiazaniem dla robota "pokojowego", moj powstaje z mysla o puszczeniu go w daleka trase, jakies odludzie., gdzie bedzie musial sobie radzic sam lub prawie sam. Wtedy potrzebna jest moc obliczeniowa... A Linux nie chce bootowac na 8bitowym AVR :D

Pozdrawiam
Peter

Metalik
-
-
Posty:4
Rejestracja:1 cze 2004, o 10:13
Lokalizacja:Puławy/Wrocław
Kontaktowanie:

moduły radiowe

Postautor: Metalik » 3 cze 2004, o 11:09

Co do modułów chipcona to podobno w gammie (www.gamma.pl lub com.pl ok 20-30zł szt.) mają do nich płytki. Mam pytanie czy ktoś próbował wykorzystać moduły GSM z rozbebeszonej komórki? :?

pied
-
-
Posty:6
Rejestracja:30 maja 2004, o 19:22
Lokalizacja:Wroclaw
Kontaktowanie:

Postautor: pied » 5 cze 2004, o 20:48

Zagladalem, nic na ten temat nie maja. Jestes pewien??

Awatar użytkownika
gruszek
-
-
Posty:178
Rejestracja:20 lis 2003, o 13:31
Lokalizacja:bytom

Postautor: gruszek » 6 cze 2004, o 10:44

... A Linux nie chce bootowac na 8bitowym AVR :D
Peter
pewnie dla tego ze nie zrobiles partycji swap w eepromie ;> ehehe

pied
-
-
Posty:6
Rejestracja:30 maja 2004, o 19:22
Lokalizacja:Wroclaw
Kontaktowanie:

Postautor: pied » 6 cze 2004, o 12:07

... A Linux nie chce bootowac na 8bitowym AVR :D
Peter
pewnie dla tego ze nie zrobiles partycji swap w eepromie ;> ehehe
Gorzej... odpalilem jajko z FB w 1280x1024 na wyswietlaczu alfanumerycznym 2x16 ... :D A tak sie wlasnie dziwilem, dlaczego pingwina nie widac w lewym gornym rogu...

Metalik
-
-
Posty:4
Rejestracja:1 cze 2004, o 10:13
Lokalizacja:Puławy/Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: Metalik » 7 cze 2004, o 13:03

Zagladalem, nic na ten temat nie maja. Jestes pewien??
przepraszam pomyliliem z modulami firmy RFM

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości